28.05.2019

Gwarancje BGK z programu COSME. Mali i średni przedsiębiorcy łatwiej dostaną kredyt

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 1,6 mld zł z unijnego programu gwarancyjnego COSME dla mikro- małych i średnich przedsiębiorstw, co pozwoli zabezpieczyć aż 6 mld zł kredytów

Od początku trwania programu BGK sześciokrotnie zwiększył pulę dostępnych dla MŚP środków w tym programie z pierwotnego poziomu 800 mln zł aż do 4,8 mld zł obecnie.

Zwiększenie puli środków w programie COSME jest wynikiem podpisanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny umowy regwarancji podwyższającej dostępny limit gwarancji do 4,8 mld zł. Podpisanie umowy oznacza, że mikro, małe i średnie firmy będą mogły łatwiej uzyskać dodatkowe 2 mld zł kredytów na rozwój i działalność bieżącą.
Przez ponad trzy lata trwania programu BGK udzielił przedsiębiorcom z sektora MŚP ponad 18 tys. gwarancji na ponad 3 mld zł, a łączna wartość kredytów zabezpieczonych tymi gwarancjami to 3,8 mld zł. BGK jako pierwszy w Europie podpisał w 2015 r. umowę COSME z EFI z Europejskiego Funduszu  na rzecz Inwestycji Strategicznych (tzw. planu Junckera). Od tego czasu pula dostępnych środków w programie zwiększyła się aż sześciokrotnie z pierwotnego poziomu 800 mln zł aż do 4,8 mld zł obecnie.
- 15 lat w Unii Europejskiej to m.in. dostęp do funduszy europejskich, by móc szybciej rozwijać polską gospodarkę. Bardzo ważne jest, by nauczyć się efektywnie wykorzystywać środki europejskie poprzez instrumenty zwrotne, żeby budować kapitał na przyszłość i stale zwiększać możliwości rozwoju. Gwarancje COSME to fantastyczny instrument, który pozwala rozwijać się polskiej gospodarce. Dlatego ogromnie mnie cieszy, że dzięki podpisanej z EFI umowie, mamy aż 4,8 mld zł na gwarancje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki tym pieniądzom możemy zagwarantować aż 6 mld zł kredytów - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Programy gwarancyjne w Banku Gospodarstwa Krajowego są elementem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rosnąca skala udzielanych kredytów z gwarancją BGK i regwarancją EFI jest dowodem dużego zainteresowania kredytobiorców z sektora MŚP pozyskaniem finansowania z zabezpieczeniem BGK. Potwierdza to też skuteczną współpracę BGK i EFI w dystrybucji środków z programów unijnych, które wspierają polskich przedsiębiorców.

Dla kogo COSME?

Najczęściej po gwarancje spłaty kredytu COSME sięgają przedsiębiorcy, którzy nie mają zabezpieczeń rzeczowych. Produkt cieszy się dużą popularnością szczególnie ze strony mikroprzedsiębiorstw (72 proc.) i małych firm (25 proc.), a wśród branż dominują usługi (43 proc) i handel (33 proc).
- Dużą zaletą gwarancji COSME jest prosta procedura ich uzyskania - wniosek o gwarancję firma składa razem z wnioskiem o kredyt w banku kredytującym. Ponieważ gwarancja jest na warunkach rynkowych, przedsiębiorca nie musi martwić się wymaganiami dotyczącymi pomocy publicznej i pomocy de minimis. W porównaniu do innych tego typu zabezpieczeń, gwarancja COSME jest najmniej sformalizowaną formą wsparcia, z której skorzystać mogą przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory działalności. Firmy nie muszą ustanawiać zabezpieczeń rzeczowych dla swoich kredytów. Zachętą jest też prowizja za udzielenie gwarancji, która wynosi 1 proc. w skali roku – ocenia Halina Wiśniewska, Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK.
Gwarancje COSME zabezpieczają kredyt obrotowy lub inwestycyjny udzielany do wysokości 600 tys. zł (w wysokości 80 proc. kwoty kredytu). Mogą z nich skorzystać m.in. ci przedsiębiorcy, którzy nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, wyczerpali już limit pomocy de minimis lub nie chcą zastawiać własnego majątku, by uzyskać kredyt. Maksymalny okres gwarancji to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. Najchętniej po produkt sięgają mikro- i mali przedsiębiorcy.
Gwarancje z programu COSME oferuje 11 banków współpracujących z BGK: Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Nest Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, Santander, ING Bank Śląski,  banki spółdzielcze, tj. Bank spółdzielczy w Brodnicy oraz  SGB-Bank, Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Gwarancja COSME udzielana jest w ramach programu COSME oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFSI ma na celu wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji produkcyjnych w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do finansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: BGK

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.27% 4.4382 4.5278
USD 0.14% 3.9172 3.9964
GBP 0.15% 4.9308 5.0304
CHF 0.28% 4.1733 4.2577
09.07.2020

MECHANIK

09.07.2020

PRACOWNIK MAGAZYNU

Dodaj nowe ogoszenie