22.02.2014

Jak optycznie powiększyć pokój?

W procesie urządzania domu czy mieszkania jedną z głównych ról bez wątpienia odgrywają kolory dominujące we wnętrzach. I choć ich wybór determinowany jest głównie przez nasze subiektywne odczucia, to nie powinniśmy przy tym całkowicie pomijać kilku stałych zasad dotyczących odpowiedniego doboru barw. Podpowiadamy, na co w tym względzie należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybór koloru farb, jakimi pomalujemy nasz dom, z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Niewielu bowiem z nas posiada umiejętność wyobrażenia sobie, jak finalnie będzie prezentował się np. dekorowany pokój jedynie na podstawie niewielkiej próbki danej barwy.

- Dodatkowo nie możemy przy tym zapominać, że wygląd wnętrza to nie tylko kolorystyka samych ścian. O ostatecznym wizerunku pomieszczenia zadecydują przecież także kolory pojawiające się w pozostałych elementach wyposażenia – mówi Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku. Warto zatem już na samym początku drogi, wybierając kolor farby, uwzględnić przy tym wszystkie, zarówno te posiadane już przez nas, jak i dopiero zaplanowane do zakupu meble, podłogi czy artykuły dekoracyjne.

Inspiracji, jak ciekawie łączyć ze sobą wszystkie te elementy wnętrz, poszukać możemy sami. W tym celu powstało przecież wiele witryn internetowych oraz magazynów i katalogów branżowych. Dobrym pomysłem są także odwiedziny którejś z galerii wnętrz – niekiedy znajdziemy tam gotowe pomysły na aranżacje, którym dodatkowo możemy przyjrzeć się z bliska. - Oprócz tego przy okazji takiej wizyty możemy zasięgnąć fachowej porady u pracowników sklepu. W niektórych przypadkach ich doświadczenia mogą się okazać dla nas bezcenne – dodaje przedstawicielka Iguane.

Niezależnie jednak od tego, czy i z jakiej formy pomocy skorzystamy, przy urządzaniu wnętrza powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich zastosowanie w głównej mierze wynika z faktu, że każdy kolor posiada określone i wyróżniające go na tle innych właściwości. - Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że na dobór kolorystyki ogromny wpływ ma zarówno przeznaczenie, jak i wielkość danego pomieszczenia. Nie małą rolę odgrywa tu także natężenie oraz barwa użytego w nim światła – wyjaśnia mgr inż. architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.

Umiejętne zastosowanie koloru w dużej mierze wpływa zatem na charakter danego wnętrza. To właśnie dzięki barwom możemy dowolnie modelować naszą przestrzeń i tworzyć pomieszczenia dopasowane do naszych upodobań i indywidualnych potrzeb.

Jak zatem owe zasady doboru kolorystyki wyglądają w praktyce? Wyobraźmy sobie, że naszym celem jest aranżacja małego pomieszczenia. W tym wypadku bez wątpienia powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, które odbijają światło, przez co optycznie znacznie powiększają dane wnętrze. - Odwrotnie możemy postąpić zaś przy dekorowaniu np. dużego, nasłonecznionego pokoju. Tu dobrym pomysłem będzie użycie nieco ciemniejszych, tworzących wrażenie przytulności i pochłaniających światło barw – dodaje Izabela Boublej.

Z kolei próbując wizualnie podwyższyć niskie pomieszczenie, sufit należy pomalować jasnym a najlepiej białym kolorem i dodatkowo zastosować pionowe podziały na ścianach czy wydłużające elementy wyposażenia (takie, jak tapety w pionowe pasy czy lustra). Kolor użyty na tych ścianach powinien dochodzić do samej krawędzi sufitu, bowiem nawet najmniejsza „odcinka" optycznie obniży pomieszczenie – tą, w połączeniu z ciemnymi kolorami stosujemy zatem w przypadku pokoi naszym zdaniem zbyt wysokich.

Zmagając się zaś z długim, ale wąskim korytarzem, ściany krótsze powinniśmy pomalować barwą ciemną, co optycznie przybliży ścianę a dłuższe – jasną. Na tych drugich powiesić możemy także lustra, bowiem umieszczenie ich na ścianie krótkiej podwójnie wydłuży naszą przestrzeń.

Dekorując pomieszczenia powinniśmy także pamiętać o kilku właściwościach wynikających z samej struktury np. tynku. Ten sam kolor położony bowiem na powierzchnię gładką sprawi wrażenie jaśniejszego, niż na podłożu chropowatym. Dodatkowo, barwy jasne na powierzchni gładkiej i błyszczącej optycznie powiększą nam przestrzeń.

Mając na uwadze te kilka podpowiedzi, śmiało możemy przystąpić do procesu dekoracji naszego mieszkania. Tu, w zależności od naszych potrzeb, możemy zastosować kolory poprawiające koncentrację: stonowaną zieleń, pistacja czy błękit, które sprawdzą się np. w domowym biurze lub uspokajające, idealne do pokoi dziennych, barwy pastelowe.

- Miejmy przy tym na uwadze, że kolory określane jako ciepłe (np. czerwień, pomarańcz, żółć) mają za zadanie pobudzać – dobrym miejscem na ich użycie jest zatem kuchnia czy jadalnia. Z kolei barwy z palety zimnej (niebieski lub fioletowy) mogą sprawiać wrażenie braku przytulności wnętrza – zauważa na koniec Marta Kwaśniewska z Iguane.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie