19.06.2024

Jakie są cele rozmowy kwalifikacyjnej?

Zastanawiasz się, w jakim celu przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną? Ten kluczowy etap rekrutacji służy przede wszystkim wyłonieniu odpowiedniego kandydata na dane stanowisko.

Pozwala także w pewien sposób zweryfikować informacje zawarte w CV i liście motywacyjnym oraz jest okazją do bliższego poznania potencjalnego pracownika, w tym jego oczekiwań względem pracodawcy.

● Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się, aby zatrudnić nowego pracownika, który sprosta stawianym przed nim wymaganiom.           

● Podczas spotkania rekrutacyjnego z potencjalnym kandydatem można lepiej poznać jego oczekiwania, również finansowe, oraz preferencje dotyczące trybu pracy.

● Celem rozmowy kwalifikacyjnej może być także sprawdzenie konkretnych umiejętności kandydata, w czym pomocne okażą się testy i inne zadania rekrutacyjne.         

Podstawowy cel rozmowy kwalifikacyjnej - zatrudnienie kandydata

Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się w konkretnym celu - aby znaleźć odpowiedniego kandydata na rekrutowane stanowisko. Co więcej, taka rozmowa pozwala na dokonanie wstępnej selekcji wybranych wcześniej na podstawie CV kandydatów - tak, aby zdecydować, które osoby według rekrutera najlepiej poradzą sobie na aplikowanym stanowisku.

Jeśli Ty również szukasz dla siebie ciekawych ofert zatrudnienia z Twojej okolicy, to koniecznie wejdź na Pracuj.pl i zapoznaj się z ogłoszeniami dotyczącymi interesującej Cię branży.

Okazja do bliższego poznania oczekiwań kandydata

Kluczowym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest także poznanie oczekiwań osoby, która ubiega się o pracę na danym stanowisku. To doskonała szansa dla każdego rekrutera, aby mógł dowiedzieć się, jaki poziom wynagrodzenia będzie satysfakcjonujący dla kandydata, a także czy znaczenie mają dla niego różnego rodzaju benefity. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można rozwiać wszelkie wątpliwości związane z warunkami zatrudnienia.

Natomiast z perspektywy potencjalnego pracownika taka rozmowa będzie też okazją do zweryfikowania, czy dana oferta pozwoli mu na rozwój kariery w wybranym obszarze i czy okaże się zadowalająca pod kątem preferowanych warunków. Podczas rozmowy ma się szansę dopytać o niezbędne szczegóły, na przykład możliwość pracowania w trybie zdalnym czy skorzystania z wybranych benefitów pozapłacowych. Może również zapytać o perspektywy awansu, a także strukturę organizacji firmy.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w sektorze nowoczesnych technologii, koniecznie odwiedź blog IT - znajdziesz na nim porady eksperckie i najnowsze wiadomości ze świata IT.

Możliwość zweryfikowania umiejętności kandydatów

Kolejnym celem rozmowy rekrutacyjnej jest sprawdzenie umiejętności potencjalnego kandydata. Warto tutaj wspomnieć chociażby o zadaniach rekrutacyjnych, dzięki którym można szybko przekonać się, czy osoba aplikująca na konkretne stanowisko sprosta stawianym wymaganiom. Mogą one dotyczyć sprawdzenia umiejętności miękkich, jak i wybranych kompetencji twardych. Jeśli na przykład aplikujesz na stanowisko programisty, Twoim zadaniem może być zweryfikowanie poprawności kodu napisanego w wybranym języku programowania. Na tej podstawie rekruter będzie mógł ocenić, jak radzisz sobie z obsługą danej technologii.

Zadanie rekrutacyjne może także polegać na odgrywaniu scenki, na przykład z trudnym klientem, aby zweryfikować poziom umiejętności komunikacyjnych czy zdolność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Rozmowa kwalifikacyjna to również okazja na zweryfikowanie znajomości języków obcych - rekruter może zadawać pytania po angielsku, jeśli w CV zaznaczyłeś znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym.

Chcesz wiedzieć, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w województwie lubelskim? Sprawdź najnowsze oferty pracy z Tomaszowa Lubelskiego i porównaj je z ogłoszeniami z innych miast.

Podsumowanie

Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się, aby lepiej poznać danego kandydata i zweryfikować, czy sprawdzi się na aplikowanym stanowisku. Nierzadko jest ona również okazją do wyznaczenia zadania rekrutacyjnego, które ma na celu sprawdzenie konkretnych umiejętności.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie