23.01.2015

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w zeznaniach rocznych „ryczałtowców”?

Informator o najczęściej popełnianych błędach w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego, to kolejna propozycja Izby Skarbowej w Białymstoku adresowana do podatników rozliczających się z podatku dochodowego za 2014 rok.

Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy niektórzy podatnicy zostają wezwani do urzędów skarbowych. Główną przyczyną tych wezwań są błędy w formularzach PIT, których to błędów urzędnicy nie mają prawa sami usunąć. Takich błędów i zarazem „błahych” powodów wezwania podatników do urzędu jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uświadomienie sobie ich istnienia. W tym celu stworzyliśmy poniższy informator o najczęściej popełnianych błędach przez podatników rozliczających się w formie ryczałtu.

Wykazywanie ryczałtu wpłaconego jako należnego w zeznaniu PIT-28

Należy odróżnić ryczałt wpłacony w ciągu roku i ryczałt należny za rok podatkowy. W części K formularza PIT-28 wykazujemy sumę faktycznie wpłaconego ryczałtu, natomiast w części L kwotę ryczałtu należnego za poszczególne miesiące roku podatkowego. Przed wpisaniem do zeznania sumy kwot wpłaconego ryczałtu i ryczałtu należnego za poszczególne miesiące roku podatkowego należy przeanalizować dowody wpłat lub przelewów oraz prowadzone ewidencje i w oparciu o dokonaną analizę ustalić właściwe kwoty. W przypadku wątpliwości można porównać kwoty dokonanych wpłat z kwotami zaksięgowanymi w urzędzie skarbowym.

Błędne odliczanie strat z lat ubiegłych

Pamiętajmy, że straty z lat ubiegłych mogą być odliczane tylko od przychodu z tego samego źródła, z którego powstały, a wysokość tego odliczenia nie może przekroczyć w danym roku 50% poniesionej straty.

Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O, PIT-28/A lub PIT-28/B)

Przedsiębiorcy mający zarejestrowaną działalność gospodarczą, bez względu na fakt uzyskania przychodu mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego i dołączenia do niego załącznika PIT-28/A lub PIT-28/B. Jeżeli korzystają z odliczeń należy również wraz z zeznaniem złożyć odpowiednie załączniki oraz zaznaczyć w zeznaniu ich rodzaje i ilości. Jeżeli małżonkowie chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, dołączają PIT/D wypełniony na obojga małżonków z zaznaczeniem w złożonych odrębnie zeznaniach, do którego z nich został on dołączony.

Brak podpisu podatnika

Pamiętajmy, że zeznanie podatkowe to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Stosowanie nieaktualnych druków

Ważną rzeczą jest, by w danym roku rozliczać się na obowiązujących formularzach. Mimo, że na stronie głównej sami wpisujemy w puste kratki informację, za który rok składamy zeznanie, trzeba pamiętać, że formularze co roku się zmieniają i nie można ich „wziąć na zapas”.

Nieprawidłowe adresy

Wypełniając zeznanie roczne należy wpisać aktualny adres zamieszkania a nie zameldowania i złożyć je w urzędzie skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą aktualizację danych, w tym również aktualizację adresów dokonują na wniosku CEIDG-1 w tzw. jednym okienku prowadzonym w jednostkach samorządu terytorialnego. Podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej, a opodatkowani w formie ryczałtu powinni pamiętać o tym, że zeznanie podatkowe jest jednym z dokumentów, na podstawie których dokonywana jest aktualizacja adresu miejsca zamieszkania.

Brak oznaczenia celu złożenia formularza

Nie zapominajmy o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk. Osoby, które w danym roku składają pierwsze zeznanie powinni zaznaczyć kratkę „złożenie zeznania”. Ci, którzy w złożonym już przez siebie zeznaniu znaleźli błędy, powinni złożyć korektę zeznania i wtedy zaznaczyć kratkę „korekta zeznania” dołączając do niej wyczerpujące wyjaśnienie z jakiego powodu składana jest ta korekta.

Nieuwaga przy przenoszeniu kwoty ulgi mieszkaniowej

Jeżeli kontynuujemy odliczenia z tytułu tzw. ulgi mieszkaniowej, to poza złożeniem załącznika PIT/D musimy dołożyć starań, by prawidłowo przenieść kwotę ulgi do realizacji na lata następne wynikającą z zeznania podatkowego złożonego rok wcześniej.

Brak zaokrąglenia lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego

Zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrąglamy do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomijamy, a 50 i więcej groszy podwyższamy do pełnych złotych).

Sumy odliczeń przewyższają obliczony podatek

Zdarza się, że sumy odliczeń od podatku wykazane w załączniku PIT/O które są następnie odliczane w zeznaniu PIT-28 od podatku, przewyższają kwoty obliczonego podatku dochodowego pomniejszonego o składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Należy pamiętać aby w takim przypadku nie wpisywać pełnej kwoty odliczeń a jedynie kwotę nie przekraczającą należnego podatku.

Odliczenia przewyższają przychód

Jeżeli wydatki podlegające odliczeniu od przychodu przewyższają nasz przychód, to zarówno w załączniku PIT/O i we właściwej rubryce zeznania wpisujemy jedynie kwotę równą wysokości przychodu. Ponadto należy pamiętać, że prawo do odliczeń od przychodu mają tylko podatnicy uzyskujący przychód.

Błędne wypełnienie rubryk dotyczących przekazania 1% podatku na rzecz wybranej OPP

Jeżeli chcemy przekazać 1% swojego podatku, zwracajmy uwagę by kwoty te zaokrąglać do 10 groszy i wpisywać numer KRS organizacji pożytku publicznego, umieszczonej w aktualnym wykazie prowadzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Należy też pamiętać, że składając zeznanie po terminie, tracimy możliwość dysponowania tą częścią podatku.

Błędy przy elektronicznym wysyłaniu zeznań podatkowych

Miejmy na uwadze, by poza prawidłowym wypełnieniem formularzy zeznań podatkowych upewnić się, że zeznanie zostało wysłane do właściwego urzędu skarbowego i pobrać tzw. UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru), które jest dowodem złożenia zeznania podatkowego.

Błędy przy obliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne

Przy odliczaniu od podatku składki na ubezpieczenia zdrowotne należy pamiętać o konieczności ograniczenia kwoty odliczenia do wysokości 7,75% wymiaru tej składki. W sytuacji opłaty składek w kwotach niższych niż należne, odliczeniu podlega 7,75% kwoty wpłaconej.

 

 

 

udostępnij na fabebook
24.01.2015, 13:24:28

Paweł

Wielu z tych błędów można uniknąć korzystając z programu do wypełania PIT https://www.youtube.com/watch?v=vQM-TOSnGSU

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie