16.03.2023

Kalkulator emerytalny na PUE ZUS z nowymi możliwościami

Na PUE ZUS można już sprawdzić, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym na nią przejdziemy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy kalkulator emerytalny. Pozwala on na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, chcąc przejść na emeryturę w bieżącym roku.

- Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego nie od razu musi oznaczać rezygnację z aktywności zawodowej. Pamiętajmy, o tym, że emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować,  pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto przemyśleć tę decyzję. Jak wynika z naszych obliczeń, każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe świadczenie o około 10-15 proc.– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do niedawna kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną wysokość świadczenia wyłącznie na kolejne lata. Teraz  można samodzielnie wyliczyć przyszłą emeryturę, gdy planuje się przejść na nią w bieżącym roku.

Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w salach obsługi klientów, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS. Teraz nowy kalkulator na PUE ZUS pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.  - Należy jednak pamiętać, że kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, by uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, warto skonsultować się bezpośrednio z doradcą emerytalnym w ZUS - wyjaśnia  Katarzyna Krupicka .

Jak działa kalkulator

Osobom, które w tym roku kończą powszechny wiek emerytalny, czyli w przypadku mężczyzn 65 lat, a kobiet 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę:

- bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat,

- miesiąc urodzin – jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast potencjalny emeryt wybierze jako datę przejścia na świadczenie kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

- Pamiętajmy, że kalkulator emerytalny przeznaczony jest wyłącznie  dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego – mówi rzeczniczka.

Aby świadomie podjąć  decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej, warto skorzystać z dodatkowego narzędzia, jakim jest nowy kalkulator.

 

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.04.2024

Hydraulik

14.04.2024

Serwis domowy.

13.04.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie