04.10.2021

Kanał Augustowski - rekordowy rok. Będą nowe inwestycje

W tegorocznym sezonie żeglugowym przez 14 śluz przeprawiło się prawie 35 tysięcy jednostek pływających - to drugi w historii Kanału Augustowskiego wynik dotycząc liczby prześluzowanych jednostek.

A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów sezon żeglugowy potrwa do końca października.

Na śluzach Mikaszówka i Sosnówek prześluzowanych zostało w tym roku po blisko 10 tysięcy jednostek - głównie kajaków. Po blisko 3,5 tysiąca obiektów zostało prześluzowanych na Przewęzi i śluzie Perkuć, a ponad 3 tysiące na Gorczycy.

Należy pamiętać, że Śluza Kurzyniec, jako przejście graniczne, ze względu na sytuację epidemiczną pozostawała zamknięta. W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole.

Nowe inwestycje

Z roku na rok Kanał Augustowski cieszy się coraz większą popularnością dlatego konieczne i niezwykle ważne są inwestycje. Wody Polskie cały czas modernizują Kanał i zwiększają jego dostępność. Przez cały rok prowadzone są prace utrzymaniowe, remontowane śluzy, wykonywane bieżące naprawy.

Jeszcze w tym roku Wody Polskie planują ogłosić przetarg na remont śluzy Augustów i jazu na stopniu wodnym Augustów. Szacunkowy koszt tych inwestycji to około 14 mln zł.

Wody Polskie posiadają już pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Przetarg na wybór wykonawcy remontu śluzy Augustów ma zostać ogłoszony pod koniec 2021 roku.

Zakończenie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie śluzy po remoncie przewidywany jest na ostatni kwartał 2023 roku, czyli rok obchodów 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego.

Inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej. Remont śluzy Augustów będzie polegał na wzmocnieniu ścian komory i głów śluzy, wymianie poszycia wrót, remoncie mechanizmu napełniania, zmianie sposobu obsługi śluzy z ręcznego na elektryczny lub hydrauliczny, umocnieniu brzegów ścianką szczelną awanportu dolnego i górnego, pogłębieniu kanału od strony awanportu dolnego, zmiany zagospodarowania terenu wokół śluzy (wymiana ciągów pieszych, montaż oświetlenia, wymiana ogrodzenia, wykonanie monitoringu śluzy spiętego z budynkiem operatora śluzy i budynkiem Zarządu Zlewni). Po północnej stronie nabrzeża odtworzona zostanie „mała przystań” w postaci pływającego pomostu na 6 – 8 jednostek.

Razem z rozpoczęciem remontu śluzy Augustów rozpoczęty zostanie remont jazu na stopniu wodnym Augustów. Kapitalna modernizacja jazu jest konieczna ze względu korozje betonu na ścianach jazu, skorodowane części metalowe zasuw, zużyte mechanizmy, uszkodzenia umocnień i miejscowe erozje brzegów. Inwestycja ma za zadanie ochronę powodziową części miasta Augustów. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 4 mln. zł.

W planach remonty kolejnych śluz

W najbliższych latach zostanie wyremontowana Śluza Białobrzegi (szacunkowy koszt to 5 mln. zł) i jazy w miejscowościach: Rygol, Dębowo, Białobrzegi, Gorczyca, Sosnowo oraz Spichlerzysko.

Na bieżąco remontowane są zabytkowe budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze strażnic wodnych. Wiosną wymienione zostały także trzy pary wrót na śluzie Paniewo. Za blisko 1 milion złotych wymienione zostały wrota górne, środkowe i dolne - na jedynej po stronie polskiej dwukomorowej śluzie na Kanale. Na sąsiedniej śluzie - Gorczyca wyremontowane zostały wrota górne za 230 tys. złotych. Remont wrót dolnych na tej śluzie zakończył się pod koniec ubiegłego roku i kosztował kolejne 300 tys. złotych.

Piknik

Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych – to główny cel III Rodzinnego Pikniku „Jesień nad Kanałem Augustowskim, który odbył się w sobotę, 2 października br. - przy śluzie Przewięź – szóstej śluzie kanału łączącej jeziora Studzieniczne i Białe Augustowskie.

Na uczestników czekały pokazy ratunkowe na wodzie przygotowane przez augustowski WOPR, stoiska służb mundurowych – Komendy Powiatowej Policji w Augustowie i Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Wigierskiego, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Płaska i Szczebra, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie oraz Wód Polskich. Biorący udział w pikniku mogli poznać historię Kanału Augustowskiego dowiedzieć się o jak reagować, gdy wywróci się kajak, a także co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy groźnego psa.

Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”,

Podczas pikniku nastąpiła oficjalna inauguracja programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Płaskiej. Głównym celem programu jest stworzenie sieci szkół przyjaznych wodzie, które we współpracy z rodzicami, nauczycielami, uczniami oraz społecznością lokalną systematycznie i planowo będą działać na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Pierwsze zajęcia terenowe uczniów z Płaskiej odbyły się podczas pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poznali tajniki działania śluzy Przewięź.

Imprezie towarzyszyły występy zespołów: "Duet z przypadku", "Melodia", "Po drodze", Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lipska oraz gry, zabawy, konkursy, loteria z nagrodami, rejs statkiem, ognisko i degustacja wędzonych ryb.

 

Źródło i foto: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie