09.02.2019

Konkurs Sposób na Sukces - przedsiębiorczość na wsi. Od laserów do olejów tłoczonych na zimno

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłosiło XIX edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Zgłoszenia konkursowe należy składać do właściwego Wojewódzkiego Doradztwa Rolniczego (WODR) w terminie do 15 marca 2019 roku.

Zgłoszenia do WODR można składać osobiście lub za pośrednictwem innych instytucji lub organizacji (np. starostwa, urzędu miasta i gminy, urzędu gminy, lokalnej grupy działania, organizacji branżowej itp. WODR też mogą zgłaszać przedsięwzięcia.

Do konkursu „Sposób na Sukces” mogą być zgłaszane przedsięwzięcia uruchomione w okresie od 1 lipca 2017 do 28 lutego 2019 roku.

Ideą konkursu jest promowanie interesujących przedsięwzięć gospodarczych, innowacyjnych rozwiązań, działań na rzecz ograniczenia skutków niekorzystnych zmian klimatu, włączenia społecznego, a także aktywizacji lokalnych społeczności.

Inicjatywa nie ma charakteru komercyjnego a jego organizacja opiera się na współpracy organizacji i instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Uczestnicy konkursu nie ponoszą żadnych opłat.

Mogą być zgłaszane przedsięwzięcia uruchomione w okresie od 1 lipca 2017 roku do 28 lutego 2019 roku.

Szczegółowych informacji na temat organizacji konkursu udziela Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Ubiegłoroczni laureaci to m.in. specjaliści wprowadzający do produkcji technologie laserowe, usługi agroturystyczne połączone z edukacją lub opieką nad dziećmi i seniorami, powstają domy dziennego pobytu dla osób starszych i chorych. To nowe formy i kierunki działalności, które pozwalają na wykorzystanie talentów przedsiębiorców, a przy tym są otwarte na klientów pochodzących z różnych środowisk i mających różnorodne potrzeby, o których jeszcze dekadę temu nie myślano, a także lokalnych liderów.

Ich inicjatywy tworzą nowe miejsca pracy, aktywizują lokalną społeczność, budują nowe pokolenia aktywnych gospodarczo mieszkańców wsi. Dla wielu z nich, pracujących w gospodarstwach rolnych, pozarolnicza działalność gospodarcza jest szansą na dywersyfikację dochodów i tworzy kolejny impuls rozwoju obszarów wiejskich.

W latach 2000- 2018 wyłoniono 279 laureatów i wyróżnionych w konkursie, w tym z terenu działania Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie - 16, a Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie – 21.

Jednym z wyróżnionych w 2018 roku był Olejowy Raj Kamili Zubryckiej -Sobolewskiej z Wasilkowa, w woj. podlaskim. Firma zajmuje się produkcją olejów tłoczonych na zimno, oraz produkcji zdrowej żywności (kasze, mąki, nasiona lnu całe i mielone, czarnuszki, ostropestu). Początkowo produkty były sprzedawane w województwie podlaskim, obecnie można je zakupić w całej Polsce oraz w sklepie internetowym firmy.

 

 

Ogólnopolski konkurs „Sposób na Sukces” przedsiębiorczość na obszarach wiejskich powstał w 2000 roku z inicjatywy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Pomysłodawcą idei konkursu była p. Maria Napiórkowska-Gzula – pracownik CDR w Brwinowie.

Główne cele konkursu to:

1. promocja rozwoju przedsiębiorczości tworzącej nowe miejsca pracy na obszarach

wiejskich,

2. aktywizacja gospodarcza mieszkańców obszarów wiejskich,

3. upowszechnianie informacji o sposobach pozyskiwania środków na dofinansowanie

przedsięwzięć gospodarczych,

4. promocja przedsięwzięć zrealizowanych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2007-2013 oraz PROW 2014-2020,

5. promowanie włączenia społecznego, zmniejszenia ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich,

6. wymiana doświadczeń i współpraca pomiędzy uczestnikami konkursu.

 

Od pierwszej edycji konkursu współorganizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele Ministerstwa brali czynny udział w Radzie Programowej Konkursu służąc swoją wiedzą i nadając odpowiednią rangę przedsięwzięciu.

 

WYG

Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Fot. Świętkorzyski ODR i Olejowy Raj

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie