14.11.2022

Książka o 300 latach suwalskiej przedsiębiorczości w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód, w którym funkcjonuje wszak inkubator przedsiębiorczości, miała miejsce promocja książki „Z dziejów suwalskiej przedsiębiorczości”.

Wernisaż przypadł na pierwszy dzień Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W Suwałkach wizyty w firmach rozpoczęli uczniowie szkół średnich i zawodowych, w czwartek i piątek Park będzie areną interesująco zapowiadającego się VI Forum Biznesowego Pogranicza „Energia i Biznes”.

Wrócmy do książki. Ponad pięć lat temu z pomysłem przybliżenia mieszkańcom regionu przedsiębiorców i firm przez nich prowadzonych wyszedł Bogdan Sadowski, przewodniczący Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach. Początkowo, publikacja miała ukazać się na 100-lecie Niepodległości Polski i obejmować okres od  początku XX wieku do współczesności. Wyspecjalizowane w wydawnictwach poświęconych naszemu regionowi  Suwalskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarna Hańczą” całe swoje siły poświęcało wówczas na prace nad „Księgą 300-lecia Suwałk”, kolejną przeszkodą okazała się pandemia koronawirusa i Izba Przemysłowo-Gospodarcza musiała swoje odczekać.

Nie ma tego złego… Powstało zbiorowe dzieło poświęcone nie stu, a trzystu latom przedsiębiorczości, której ojcami na naszej ziemi byli założyciele Suwałk, ojcowie kameduli. Podczas promocji książki ciekawie o historii gospodarczej, na którą wielki wpływ miały zmieniające się warunki geopolityczne, opowiadał Andrzej Matusiewicz. Oprócz niego, autorami tekstów są Maciej Ambrosiewicz, Jan Bacewicz, Henryk Grabowski, Stanisław Kurak i Bogdan Sadowski. Całość opracowała graficznie Ewa Przytuła, a organizacyjnie czuwał nad wszystkim Henryk Kudela.

Przedsiębiorczość w Suwałkach, powstawanie mniejszych, średnich i dużych firm to jednak ostatnie trzydzieści kilka lat. Niektóre z przedsiębiorstw zaprezentowały się w publikacji, możemy bliżej poznać ich szefów czy właścicieli. O tym, jak działalność wszystkich przedsiębiorców wpłynęła i wpływa na życie mieszkańców i rozwój miasta mówił na wernisażu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, a każdy Czytelnik najszybciej przekona się dzięki setkom zdjęć, które są mocną stroną publikacji.

Książka „Z dziejów suwalskiej przedsiębiorczości” już jest dostępna w Izbie Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6530 4.7470
USD 0.00% 4.4642 4.5544
GBP 0.00% 5.4224 5.5320
CHF 0.00% 4.7383 4.8341
25.11.2022

praca

25.11.2022

Pracownik Lakierni

Dodaj nowe ogoszenie