09.10.2013

Ktoś się pomylił, ktoś niedopatrzył, zapłacą mieszkańcy

Utrudniony przejazd przez tzw. Plac Europejski czyli ulice Mickiewicza i Kościuszki, co z okna swojego gabinetu, może oglądać Prezydent Miasta Suwałk oraz naprawa płyt na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Kto przyjął taką drogową fuszerkę, kto zawinił i jakie poniósł konsekwencje, kto i ile zapłaci za spartaczoną robotę – to pytania do Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk.

Kamienną kostkę na ulicach Mickiewicza i Kościuszki położono (zastępując nawierzchnię asfaltową i znajdującą się po  nią kostkę betonową ) na przełomie lat 2006-2007. Kosztowało to 5 mln zł. Miało być estetycznie (i jest) i trwale (niestety nie jest).

- Na Plac Europejski czyli ulice Mickiewicza i Kościuszki okres gwarancyjny już minął – tłumaczy Cz. Renkiewicz. -  Dziś widać, że technologia zastosowana przed sześcioma laty przy układaniu kostki nie sprawdziła się. Kostka, w wyniku drgań powodowanych przez przejeżdżające samochody, wypadała. Bieżące naprawy niewiele pomogły i trzeba było szukać jakiegoś rozwiązania.
Znaleziono je dopisując uszczelnienie kostki na Mickiewicza i Kościuszki do projektu przebudowy Placu Piłsudskiego (w ramach II etapu budowy Placu Europejskiego).  Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie w unijnego programu w wysokości 85 proc., reszta, czyli 15 proc., to wkład własny miasta.

- To dobra okazja, żeby temat wypadających kostek załatwić raz na zawsze - zapewnia prezydent Suwałk. – Przed laty przyjęto błędne rozwiązania, zastosowano złą technologię i trzeba to dzisiaj poprawić. Trafiła się szansa i na te poprawki udało się zdobyć 85 procent środków z Unii Europejskiej. Z takiej okazji trudno nie skorzystać.
     
Prezydenta zapytaliśmy, co z kostką na parkowych alejkach wybijaną „szpilkami” kobiet.  

- Na razie tego nie robimy, bo nie mamy możliwości finansowych – odparł włodarz miasta. – Ale jeżeli pojawi się szansa na pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych, pomyślimy o rozwiązaniu i tego problemu. W roku przyszłym, z oszczędności przy modernizacji Placu Piłsudskiego, będziemy chcieli zrobić ulicę Chłodną, czyli wymienić betonowy polbruk na kamienne płyty. W ten sposób powstanie estetycznym, przyjazny dla nóg i szpilek, suwalski deptak, łącznik między dwoma parkami: Konstytucji 3 Maja i Marii Konopnickiej.

A czym można wytłumaczyć wymianę kamiennych płyt przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, oddanym  do użytku 24 maja 2013 roku?

- Te prace wykonywane są w ramach gwarancji – tłumaczy prezydent. – Kamienne płyty przed SOK-iem ułożono na styk. Ich obciążenie powodowało ruchy, w wyniku których płyty zaczęły się wyszczerbiać na brzegach. Wyglądało to fatalnie i stąd decyzja o konieczności przełożenia płyt w ramach gwarancji.    

udostępnij na fabebook
10.10.2013, 12:04:58

beata

po co wogole te kostki.to jest beznadzieja

10.10.2013, 08:58:50

tedi

widzę duży potencjał portalu suwalki24, bardzo dobrze sformułowany tytuł. Popracujcie tylko nad szybszym wstawianiem newsów i wygryziecie konkurencję. Podam przykład: wypadek skody na stronie r5 godzinę po wypadku już były zdjęcia i info, a tutaj następnego dnia, także póki co suwalki12 bardziej pasuje niestety (ubolewam)

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie