22.10.2013

Litwa szuka producentów materiałów budowlanych

Na Litwie ruszył program termomodernizacji budynków wielomieszkaniowych. Na Litwie 96% bloków zbudowano przed 1993 r. Większość z nich wymaga modernizacji. To szansa dla producentów materiałów budowlanych z Polski, w tym i z naszego regionu. Mamy wszak sporo zakładów m.in. stolarki budowlanej, producentów okien, itp.
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Zagranicznych w Wilnie zorganizował już pierwsze spotkanie. Zainteresowanie tematyką termomodernizacji na Litwie jest olbrzymie – podczas konferencji… zabrakło miejsc i konieczne stało się dostawianie kilku rzędów.
Na zdjęciu: okna suwalskiej firmy Stollar

Częścią konferencji była zorganizowana przez WPHI impreza kojarzenia partnerów handlowych z Polski i Litwy. W ramach konferencji odbyła się impreza kojarzenia partnerów handlowych z Polski i Litwy. Po stronie polskiej w spotkaniach brały udział: BOLIX, Caparol, Inwestbud Holding, Termo Organika, Rockwell Polska, F.S. Arbet i producent kotłów gazowych firma Termet. Doszło łącznie do 30 indywidualnych spotkań między polskimi producentami materiałów a litewskimi firmami budowlanymi i składami budowlanymi.

Litewska oferta dla polskich firm budowlanych

Na Litwie poszukiwani są dostawcy materiałów ociepleniowych, okien i drzwi, urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych.
.W ocenie Wydziału Promocji, szczególne zainteresowanie dotyczy:

- materiałów i technologii służących do ocieplania budynków,
- materiałów i technologii pokryć dachowych,
- techniki wentylacyjnej,
- techniki grzewczej,
- okien i drzwi.

Istotną przewagą konkurencyjną polskich firm jest wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektów renowacji budynków w Polsce. „W Polsce problem renowacji został praktycznie rozwiązany. Posiadamy duże doświadczenie w tej dziedzinie, chcemy i możemy podzielić się nim z Litwą“ - powiedział podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska Litwy kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Litwie - Henryk Waldemar Szymański.

Kolejnym atutem polskich spółek, zdobytym dzięki wieloletnim doświadczeniom na rynku krajowym, są technologie. „Na Litwie są bardzo długie zimy, dlatego efektywna renowacja jest możliwa wyłącznie w ciągu kilku miesięcy w ciągu roku. Polskie przedsiębiorstwa mają technologie, które pomogą złagodzić sezonowe problemy. Część robót wykonujemy również w zimie“ - stwierdził I Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Litwie w Wilnie - Piotr Hajducki.

Chętni do zaoferowani swoich usług mogą kontaktować się bezpośrednio z władzami rejonów, miast lub poprosić o pomoc Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Zagranicznych w Wilnie. Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji są zagranicznymi placówkami Ministra Gospodarki, działającymi w ramach Ambasad i Konsulatów RP powołanymi do wspierania polskich firm w procesie ekspansji międzynarodowej. Usługi WPHI dla przedsiębiorców są bezpłatne.


Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie