02.02.2022

Litwa. Zerowy VAT na ogrzewanie i wsparcie fotowoltaiki, wzrost płac i emerytur

W środę, 2 lutego litewski rząd zdecydował o zerowym VAT na ogrzewanie mieszkań. Ulga ma obowiązywać od 1 stycznia do końca kwietnia br., kiedy kończy się sezon grzewczy.

Ogrzewanie podlegało do tej pory 9% stawce VAT.

Szacuje się, że ostatnie obniżenie ulgi VAT na energię cieplną do 0%, zmniejszy rachunki gospodarstw domowych o prawie jedną dziesiątą.

VAT dostawcom ciepła będzie zwracany z budżetu państwa. Proponuje się zastosowanie rekompensaty do faktur wystawianych od 01 stycznia 2022 r. do końca sezonu grzewczego na Litwie, tj. do 30 kwietnia.

Ministerstwa Finansów i Energii przedstawiło rządowi już drugi pakiet propozycji mających na celu zmniejszenie obciążeń finansowych ludności litewskiej w związku z podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie. Według minister finansów Gintarė Skaistė, obserwując wciąż napiętą sytuację międzynarodową związaną ze skokiem cen energii, proponuje się konkretne działania mające pomóc ludności litewskiej.

-Widzimy, że trendy cen energii pozostają złożone, wywierając znaczną presję na ludność. Dlatego oferujemy rabat 0 proc. stawki VAT na ciepło dostarczane ludności na ten sezon grzewczy, rekompensując dostawcom różnicę z budżetu państwa. To jedno z najskuteczniejszych działań na rynku regulowanym, gdzie korzyści z VAT stają się bezpośrednio niższymi cenami dla konsumentów. Jednocześnie przeznaczamy dodatkowe 35 mln euro na rozwój elektrowni słonecznych w gospodarstwach domowych. Dojdą jeszcze unijne pieniądze. Populacja, która skorzysta z tego środka, z pewnością w przyszłości otrzyma znacznie niższe rachunki za prąd - zauważyła minister finansów G. Skaistė. -

Po ogłoszeniu 5,4 mln euro na początku roku na fotowolatikę wpłynęło na Litwie rekordowa liczba wniosków od ludzi, którzy chcą zainstalować w swoim domu elektrownię słoneczną lub zainwestować w odległą elektrownię słoneczną.

- Dążymy do udziału ludności w zielonej transformacji i produkcji energii. Boom aplikacji pokazuje, że społeczeństwo dobrze rozumie zwrot z inwestycji w zieloną energię, dlatego dodatkowe środki nie tylko zmniejszą rachunki za energię ludności, ale także pomogą osiągnąć przełom poprzez zwiększenie niezależności energetycznej gospodarstw domowych - mówi minister energii Dainius Kreivys.

W ciągu ostatnich dwóch lat pięciokrotnie wzrosła liczba odbiorców wytwarzających energię – ludności produkującej i korzystającej z energii elektrycznej z elektrowni słonecznych. Łączna liczba takich użytkowników przekracza już 14 tys., z czego bezwzględną większość stanowią osoby fizyczne.

Według D. Kreivisa, przyznanie dodatkowego finansowania dla własnych elektrowni słonecznych, spowoduje, że jeszcze w br. liczba odbiorców produkujących własną energię podwoić się.

Projekt rządowy musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

- Jest to tymczasowy środek siły wyższej i myślę, że odbędziemy debatę na ten temat w Sejmie - powiedziała marszałek litewskiego Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ekonomiści: propozycja zniesienia podatku VAT na ogrzewanie jest niesprawiedliwa

Ekonomiści skrytykowali tę propozycję i uważają ją za populistyczną i niesprawiedliwą w stosunku do innych konsumentów. Analitycy sugerują zwiększenie rekompensat dla mniej zamożnych, inwestycje w infrastrukturę energetyczną i zmniejszenie zależności od drogich źródeł energii.

Jednak prezes Litewskiego Stowarzyszenia Dostawców Ciepła z zadowoleniem przyjmuje zastosowanie zerowej stawki VAT na ogrzewanie. Według Aleksandra Izgorodina, ekonomisty Brandonomiki, dążenie rządu do ograniczenia cen ciepła i zmniejszenia obciążenia finansowego ludności jest zrozumiałe, ale zerowy podatek VAT nie rozwiąże problemu globalnych wzrostów cen tylko dla ludności.

 - Być może spowolni to nieco statystyki, a konsumenci będą płacić trochę mniej za zasoby energii, ale firmy, dla których stawki pozostaną takie same, będą nadal podnosić ceny towarów i usług – zauważa ekonomista.

W górę minimalna i średnia płaca oraz emerytura

- Oceniając globalne trendy wzrostu cen, budżet państwa na 2022 rok przewiduje ponad 1 mld euro na zwiększenie dochodów ludzi. W efekcie zarówno minimalne, jak i średnie płace i emerytury rosły najszybciej w regionie. Jesienią został również przedstawiony i przyjęty pierwszy pakiet środków stabilizujących ceny energii. Ponadto poszerzył się krąg odbiorców kompensacji ciepła. Teraz zapewniamy drugi pakiet, który nie tylko rozwiązuje rachunki w tym sezonie grzewczym, ale także oferuje inwestycje w odnawialne źródła energii, a tym samym obniżenie rachunków w przyszłości - powiedziała G. Skaiste.

Emerytury od początku tego roku wzrosły średnio o 12%, minimalne wynagrodzenie miesięczne (MMW) o 13,7%, wysokość dochodów niepodlegających opodatkowaniu o 15%, a średnia płaca zakłada spodziewany wzrost o 9%. Szacuje się, że dochody „na rękę” najsłabiej zarabiającej ludności wzrosną w tym roku o około 65 euro, emerytury wzrosną o około 50 euro, a dodatkowe zasiłki w wysokości 32 euro otrzymają osoby samotne. Średnio dochody nauczycieli i urzędników wzrosną o około 100 euro, lekarzy o 55-90 euro, a pracowników socjalnych, kulturalnych i innych sektora publicznego o 30-80 euro.

WYG

Fot: Kancelaria RM RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie