22.08.2023

Lokata czy konto oszczędnościowe? Poznaj je bliżej i wybierz najlepszą formę oszczędzania!

Szukając wygodnego i bezpiecznego sposobu na oszczędzanie, masz do wyboru dwie popularne opcje. Która z nich sprawdzi się lepiej: konto oszczędnościowe czy lokata? Przedstawiamy zalety i wady obu produktów bankowych.

Jak działa lokata bankowa? Sprawdź!

Z raportu Assay Index 2022 wynika, że w 2022 roku aż 30% Polaków trzymało oszczędności na lokacie bankowej.* Co to za produkt i skąd taka popularność, dzięki której znalazł się na 2. miejscu w zestawieniu najchętniej wybieranych sposobów na oszczędzanie?

W ramach lokaty terminowej składasz kwotę na specjalnym rachunku, umożliwiając bankowi dysponowanie nią w dowolny sposób. W zamian za to otrzymasz wynagrodzenie w postaci odsetek o wcześniej ustalonej wysokości. Jednak nie od razu. Lokata może trwać od kilku dni do kilku lat i przez cały ten czas nie wypłacisz z niej pieniędzy – jeżeli to zrobisz, stracisz całkowicie lub częściowo odsetki. 

Lokatę na Nowe Środki w Banku BNP Paribas założysz na 3, 6, 12 lub 18 miesięcy – im dłuższy okres wybierzesz, tym wyższe oprocentowanie. Jak ją otworzyć? W aplikacji mobilnej, bankowości internetowej lub w oddziałach Banku BNP Paribas – jak Ci wygodniej.

Klienci doceniają lokaty terminowe głównie za pewny i bezpieczny zysk. Myśl o tym, że przedwczesne wypłacenie pieniędzy Cię go pozbawi, jest motywujące – sprzyja utrzymaniu środków do końca trwania umowy. 

Z drugiej strony jest to także wadą, np. w przypadku sytuacji losowej wymagającej zdobycia dodatkowej gotówki. Jeśli ta jest zamrożona na lokacie, wyciągnięcie jej co prawda pokryje pilny wydatek i uchroni od ewentualnych problemów, ale pozbawi Cię zysku.

Konto oszczędnościowe – jak możesz na nim zarobić?

To właśnie konto oszczędnościowe jest tym produktem bankowym, przy którego użyciu Polacy oszczędzają najchętniej. Wyżej wspomniany raport wskazuje na to, że w 2022 roku zaufało mu aż 39% ankietowanych osób, to wzrost o 5% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Jak działają konta oszczędnościowe, takie jak np. to w Banku BNP Paribas? Na podobnej zasadzie, co standardowy rachunek osobisty – tylko w tym przypadku jest on oprocentowany, zatem możesz liczyć na odsetki. W odróżnieniu od lokaty, środki zebrane na koncie oszczędnościowym wypłacisz swobodnie bez ryzyka utraty wcześniej wypracowanych odsetek, które są kapitalizowane miesięcznie. Banki zwykle umożliwiają 1 darmową wypłatę w miesiącu. Każda kolejna operacja tego typu zazwyczaj wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.

Zaletami konta oszczędnościowego są bez wątpienia wygoda oraz duża elastyczność. Pieniądze oszczędzasz zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami, a w razie nagłej sytuacji możesz nich skorzystać bez utraty odsetek. 

Ta swoboda może mieć jednak drugie oblicze. Dzięki temu łatwo o podbieranie drobnych kwot z poduszki oszczędnościowej zgromadzonej na tym rachunku. Nawet jeśli będą to niskie kwoty, to po pewnym czasie ubytek okaże się już znaczny. Konta oszczędnościowe są też zazwyczaj niżej oprocentowane niż lokaty.

Niezależnie od tego, który sposób oszczędzania wybierzesz, musisz liczyć się z dodatkową kwestią – podatkiem Belki. O ile procent zostanie pomniejszona wysokość odsetek wypracowanych na lokacie terminowej lub koncie oszczędnościowym? O 19%, które zostanie odliczone przez bank w momencie wypłaty odsetek.

 

Źródła:

Assay Index 2022: https://assay.pl/strefa-inwestora/raporty-assay/assay-index-2022/

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.06.2024

Zgubiono

16.06.2024

Masaż klasyczny

Dodaj nowe ogoszenie