Niedawno informowaliśmy o przyjętych przez rząd zmianach w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Są już znane i inne szczegóły tego planu. Do 31 grudnia 2016 r. zostanie złagodzone kryterium stopy bezrobocia, jeden z warunków włączania do stref gruntów prywatnych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało obniżenie progów dla minimalnych kosztów inwestycji i poziomu zatrudnienia. Eksperci MG oceniają, że pozwoli to na realizację większej liczby inwestycji i przyspieszy podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców.
MG proponuje m.in., aby: w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest równa albo niższa od 60 proc. Å›redniej krajowej, przedsiÄ™biorca zobowiÄ…zywaÅ‚ siÄ™ do utworzenia co najmniej 400 nowych miejsc pracy (obecnie jest to 500) lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokoÅ›ci co najmniej 280 mln zÅ‚ (obecnie 350 mln zÅ‚); w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest wyższa od 160 proc. Å›redniej krajowej, lecz nie wyższa niż 200 proc., przedsiÄ™biorca zobowiÄ…zywaÅ‚ siÄ™ do utworzenia co najmniej 105 nowych miejsc pracy (obecnie 150) lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokoÅ›ci co najmniej 70 mln zÅ‚ (obecnie 100), zaÅ› w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest wyższa od 250 proc. Å›redniej krajowej, przedsiÄ™biorca zobowiąże siÄ™ do utworzenia co najmniej 35 nowych miejsc (obecnie 50) pracy lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokoÅ›ci co najmniej 12 mln zÅ‚ (obecnie 17).
Od 1 lipca 2014 roku zmienia siÄ™ tzw. mapa intensywnoÅ›ci pomocy firmom dziaÅ‚ajÄ…cym w strefach. PrzedsiÄ™biorcy inwestujÄ…cy w strefach na ternach bardziej rozwiniÄ™tych ekonomicznie, bÄ™dÄ… mogli otrzymać tylko na 35 proc. wsparcia, zaÅ› dziaÅ‚ajÄ…cy np. w suwalskiej strefie bÄ™dÄ… mieli nadal możliwość odliczenia od podatku co najmniej poÅ‚owy poniesionych kosztów. W przypadku inwestycji wartej 10 mln zÅ‚, potencjalna korzyść inwestora w naszym regionie, może być wiÄ™ksza aż o 1,5 mln zÅ‚.
ZachÄ™tÄ… dla inwestorów majÄ… być również utrudnienia, które nastÄ…piÄ… po 2016 roku. W latach 2017-2019 wÅ‚Ä…cznie nowych gruntów do strefy bÄ™dzie uzależnione od wyÅ‚Ä…czenia ze strefy gruntów o powierzchni co najmniej równej poÅ‚owie powierzchni wÅ‚Ä…czanej. Natomiast w latach 2020-2026 stosunek ten bÄ™dzie wynosiÅ‚ 1 do 1, czyli wÅ‚Ä…czenie do sse 1 ha bÄ™dzie uwarunkowane wyÅ‚Ä…czeniem z niej gruntu o powierzchni 1 ha.
WażnÄ… kwestiÄ… dla przedsiÄ™biorców jest także możliwość wczeÅ›niejszego rozpoczÄ™cia inwestycji. Obecnie od momentu zgÅ‚oszenia przez inwestora do zarzÄ…dzajÄ…cego strefÄ… wniosku o wÅ‚Ä…czenie do SSE gruntu prywatnego pod konkretnÄ… inwestycjÄ™ do zakoÅ„czenia procedury, mija wiele miesiÄ™cy. Dlatego Ministerstwo Gospodarki zaproponowaÅ‚o możliwość wczeÅ›niejszego rozpoczÄ™cia inwestycji przy Å›wiadomoÅ›ci ryzyka nie objÄ™cia przez RadÄ™ Ministrów terenu inwestycji strefÄ…, i tym samym nie uzyskania zezwolenia uprawniajÄ…cego do pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego.
Atrakcyjna dla inwestorów jest także propozycja dostosowywania obszarów SSE do ich potrzeb. To rozwiÄ…zanie pozwoli zoptymalizować wykorzystanie gruntów już objÄ™tych strefami tak, by w najbliższym czasie nie byÅ‚o koniecznoÅ›ci zwiÄ™kszania puli gruntów, które mogÄ… być objÄ™te SSE. Propozycja MG dotyczy również rozszerzenia w ustawie o SSE zakresu dziaÅ‚ania spóÅ‚ek zarzÄ…dzajÄ…cych strefami. Zgodnie z nowymi przepisami bÄ™dÄ… one peÅ‚nić rolÄ™ Å‚Ä…cznika miÄ™dzy biznesem a edukacjÄ… oraz koordynować rozwój struktur klastrowych.
W opinii Ministerstwa Gospodarki konieczna jest też promocja terenów strefowych wÅ›ród krajowych przedsiÄ™biorców. MG chce zachÄ™cać ich do lokowania swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci w strefach, korzystania z ulg, a dziÄ™ki temu tworzenia nowych miejsc pracy. W tym zakresie realizowana bÄ™dzie kampania pod hasÅ‚em „Dbamy o dobrÄ… markÄ™ polskiej gospodarki”. W jej ramach bÄ™dÄ… organizowane m.in. spotkania i konferencje, promujÄ…ce efektywnÄ… dziaÅ‚alność SSE w Polsce.
Nie ma co już pewnie liczyć na to, że strefy wchÅ‚onÄ… armie bezrobotnych, jak to miaÅ‚o miejsce przed kilkunastoma laty. Obecnie, jako że stawia siÄ™ na innowacyjność, ogromne nakÅ‚ady inwestycyjne na nowe linie technologiczne już nie powodujÄ… tworzenia dużej iloÅ›ci miejsc pracy. N.. jedna z firm inwestuje w suwalskiej specjalnej strefie ekonomicznej 3 mln zÅ‚otych i tworzy raptem 10 miejsc pracy, druga, po zainwestowaniu 28 mln zÅ‚otych, przyjmie do roboty ok.20 osób.
Przypomnijmy, że niedawno wydłużono okres funkcjonowania 14 specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 r. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, mogły one funkcjonować do końca 2020 r.
Jan Wyganowski
ŹródÅ‚o: CIR/MG