Jak poinformował mer Mariampola Povilas Isoda, w pobliżu miasta rośnie jeden z największych energii słonecznej w krajach bałtyckich.
- Wraz z przedstawicielami spóÅ‚ki UAB Evecon przyjrzeliÅ›my siÄ™ bliżej temu imponujÄ…cemu projektowi - parkowi sÅ‚onecznemu o powierzchni 86 ha, gdzie rozmieszczonych zostaje prawie 52 000 moduÅ‚ów sÅ‚onecznych. CaÅ‚kowita moc osiÄ…gnie 36,4 MW, a start zaplanowano na koniec drugiego kwartaÅ‚u 2025 roku. Ten ambitny projekt jest realizowany przez zespóÅ‚ 120 specjalistów, którzy pracujÄ… bardzo intensywnie, przestrzegajÄ…c niezwykle krótkich terminów wyznaczonych przez inwestora - informuje mer Mariampola.
- CieszÄ™ siÄ™, że w Mariampolu powstajÄ… tak znaczÄ…ce projekty energetyczne. To nie tylko krok w stronÄ™ niezależnoÅ›ci energetycznej, ale również korzyÅ›ci dla gminy - dodatkowy dochód z podatku. Ponadto budowa, konserwacja i eksploatacja parku stworzy wiele miejsc pracy dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, przyczyniajÄ…c siÄ™ do rozwoju gospodarczego regionu - dodaje mer.
WedÅ‚ug P. Isody, deweloperzy projektu wydzierżawili 86-hektarowy teren od kilku przedsiÄ™biorstw rolnych i kilku lokalnych mieszkaÅ„ców.
Park słoneczny powstaje w pobliżu Mariampola, w sąsiedztwie wsi Nartas, przy ulicy Nartelio.
Planowana jest również budowa elektrowni sÅ‚onecznej w pobliżu drogi Mariampol–Liudvinavas–Krosna, miÄ™dzy ŽelsvÄ… i BuktÄ….
Nie wszyscy sÄ… zadowoleni
Jak napisaÅ‚a ukazujÄ…ca siÄ™ w Mariampolu gazeta „Suvalkietis” (najpoczytniejsza gazeta w rejonie mariampolskim), gdzie okiem siÄ™gnąć, rozciÄ…ga siÄ™ ogromny obszar już zainstalowanych paneli sÅ‚onecznych. MieszkaÅ„cy Mariampola zauważyli, że na części ulicy Vasaros, tuż przy drodze, kopane sÄ… rowy. Nie chodzi tu jednak o remonty ulic, ale o elektrowniÄ™ sÅ‚onecznÄ….
Jedni za, drudzy przeciw
Część mieszkaÅ„ców, po opublikowaniu wpisu przez mera, byÅ‚a oburzona tym, że rolnictwo byÅ‚o wypychane z rynku, traci siÄ™ żyzne ziemie rolne, budujÄ…c na nich elektrownie sÅ‚oneczne. Konsumenci jednak tego nie odczuwajÄ…. Ceny za zużycie energii elektrycznej nie spadajÄ…, lecz rosnÄ…. Rolnicy sÄ… zaskoczeni stanowiskiem paÅ„stwa w sprawie, dlaczego ziemia może być dzierżawiona lub sprzedawana, a na jej terenie można prowadzić różne rodzaje dziaÅ‚alnoÅ›ci, a sami wÅ‚aÅ›ciciele nie mogÄ… np. zasadzić lasu na żyznej ziemi.
Mer Soda wyjaśnia jednak, że takie decyzje nie leżą w kompetencjach gminy. Ziemia była prywatna, a jej właściciele sami decydowali, co z nią zrobić - uprawiać ją, wydzierżawić, a może nawet sprzedać. Gmina nie może ograniczać tego procesu.
WYG
ŹródÅ‚a: Mer Mariampola; „Suvalkietis”
Fot: SamorzÄ…d Mariampola