23.10.2018

Mariampol wzbogacił się o dużą fabrykę okien. Czy będzie to konkurent dla Suwałk?

W sąsiadującym z naszym regionem Mariampolu, z udziałem premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa oraz Ambasadora Królestwa Danii w RL Dan Edie Frederiksena, we wtorek, 23 października otwarto fabrykę okien.

Funkcjonować będzie w mariampolskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Docelowo ma zatrudniać tysiąc pracowników.

Inwestorem jest duńska spółka „DOVISTA” (właściciel znaków towarowych„Velfac“ i „Rationel”). Firma jest liderem w produkcji okien i drzwi w Europie Północnej. Jest własnością duńskiej spółki kapitałowej VKR Holding, która zatrudnia ponad 15 000 pracowników w 40 krajach na całym świecie. Ta spółka holdingowa jest również właścicielem producenta okien VELUX Group. Historia VKR Holding sięga 1941 roku, kiedy to inżynier Kann Rasmussen Villum opracował i opatentował znany teraz znak towarowy okna VELUX.

60 okien na godzinę

​​W pierwszy etap budowy firma zainwestowała 45 milionów euro i zatrudniła już ponad 100 pracowników. W przyszłości planuje zatrudnić do 1000 osób.

Firma będzie produkować ramy okienne z drewna sosnowego i drzwi aluminiowe, opakowania szklane oraz elementy metalowe.

 - Zbudowaliśmy już pierwsze budynki fabryczne Dovistos, urządzenia zaczęły działać, pierwsze okna zrobione. Cieszymy się, że jesteśmy tu i oczekujemy, że nasza współpraca będzie trwała - powiedział podczas ceremonii Allan Lindhard Jorgensen, dyrektor generalny firmy, dziękując jednocześnie władzom Mariampola oraz Republiki Litewskiej za zaangażowanie, stworzenie warunków do realizacji inwestycji. Wybrano Mariampol ze względu na dobrą infrastrukturę oraz profesjonalną obsługę podczas procesu przygotowawczego zarówno ze strony władz litewskiego miasta, jak i resortu gospodarki Republiki Litewskiej

Oświadczył, że fabryka będzie produkować w ciągu godziny 60 okien, czyli 330 000 sztuk rocznie. Będą one eksportowane do Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.

- To bardzo szczęśliwy dzień dla naszego miasta – cieszyła się mer Mariampola Irena Lunskienė. - Decyzja o zlokalizowaniu tu strefy ekonomicznej okazała się słuszna. Pod względem liczby utworzonych miejsc pracy, nasza strefa zajmuje trzecie miejscu w kraju - dodała Lunskienė.

 

Zakład znajduje się na działce w strefie ekonomicznej o powierzchni 17,9 ha, zajmuje powierzchnię około 22 800 metrów kwadratowych.  Od początku budowy w maju 2017 roku ma już wzniesiono już budynki zajmujące 10 800 mkw. - jeden do produkcji okien, inne pod surowce i produkty do przechowywania. Ponadto 1200 mkw. zajmuje kotłownia, która ogrzeje oba budynki i zapewni energię cieplną dla procesów przemysłowych. Kompleks produkcyjny zlokalizowany będzie w prawie wszystkich obszarach mariampolskiej strefy ekonomicznej. Po ukończeniu trzeciego (ostatniego) etapu inwestycji, obszar powiększy się do 65 ha, w tym 20 ha będzie pod dachem.

Czy ta fabryka będzie jakimś konkurentem dla suwalskiej branży, pokaże czas

Strefa ekonomiczna w Mariampola

Strefa ekonomiczna w Mariampola powstała stosunkowo niedawno, bo dopiero w grudniu 2011 roku. Zajmuje 77,73 ha. Strefą zarządza jedna ze znaczących firm na bałtyckim rynku rolno- przemysłowym - „ARVI”.

Samorząd zainwestował 7 mln litów w infrastrukturę wolnej strefy ekonomicznej, aby przyciągnąć inwestorów. Kilkanaście miesięcy trwało uzbrajanie terenu, przygotowanie terenów pod inwestycje. Mimo to, jest pierwszą strefą na Litwie, która została już niemal całkowicie zagospodarowana. Nie bez znaczenia był fakt, że tędy przebiega via Baltica ( po litewskiej stronie granicy prawie zbudowana) oraz rail Baltica ( po litewskiej stronie funkcjonuje ona aż do Kowna). Są tu obecnie zarówno szerokie - rosyjskie, jak i europejskie tory, kolejowe centra logistyczne.

Mariampolska Strefa Ekonomiczna (WSE), która obecnie dzierżawi większość swojego terytorium dla duńskiego giganta okien i drzwi Dovista, zajmuje się już kolejnymi kwestiami infrastrukturalnymi, ponieważ co najmniej dwóch inwestorów z Danii i Niemiec chce rozpocząć tu działalność. ​​Potencjalnymi inwestorami mogą być FurnMaster firma produkująca meble tapicerowane duńskiego Gabriela, działająca na Litwie od pięciu lat. Mówi się również, że nowe niemiecko-litewskie joint venture chce uruchomić produkcję żywności w Mariampolu.

Litewski klaster drzewny

W lutym litewskie Ministerstwo Gospodarki podpisało natomiast umowę o utworzeniu pierwszego w kraju klastra drzewnego. Oczekuje się, że będzie to sprzyjało rozwojowi branży meblarskiej, a całkowita wartość inwestycji w klastrze może sięgnąć 540 milionów euro. Dużo, jak na niespełna 3 milionowy kraj.

- Oczywiście, że inwestycje w naszym sektorze drzewnym w końcu wzrosną. (...) Nie zamierzamy podpisywać się pod tym, żeby obszary lasów będą tylko rosły i szły na eksport. Staramy się zapewnić, żeby drewno, które jest teraz eksportowane, było przetwarzane tutaj, w naszym kraju, i tu produkowane towary, powiedział wówczas minister gospodarki Virginijus Sinkevičius przy podpisaniu umowy.

Szwedzi w Kazłu Ruda

Ikea, szwedzki koncern, już, poprzez swoją spółkę „Ikea Industry Lietuva”, która dołączyła do klastra, poinformowała, ze zainwestuje prawie 47 milionów euro w nową fabrykę w leżącej tuż przy granicy z Polską miejscowości Kazlu-Ruda (Kazlų Rūda). Inwestycja ma być ukończona wiosną 2019 roku. Litewskie Ministerstwo Gospodarki przekaże inwestorowi prawie 1,5 mld euro dotacji.

Premier się cieszy

- Cieszymy się, że projekty inwestycyjne realizowane na Litwie spełniają nasze i inwestorów oczekiwania i dlatego coraz częściej widzimy projekty rozwojowe zagranicznych inwestorów, czego przykładem jest m.in. Dovista.  Ma ona plany, by stać się największym pracodawcą w regionie. Ponad 5000 nowych miejsc pracy i prawie 40 bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ciągu ostatniego roku ilustrują wytrwałą działalność rządu litewskiego i sukces w tworzeniu otoczenia biznesowego. A Litwa i Dania są naprawdę doskonale związane intensywnymi i silnymi więzami gospodarczymi. Dania jest ósmym krajem inwestycji zagranicznych na Litwie - powiedział premier Litwy podczas uroczystości otwarcia fabryki.

 

WYG

Źródła. Kancelaria premiera RL; Dovista; Samorząd Mariampola

Fot: Kancelaria Premiera RL; Samorząd Mariampola

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
04.06.2020

Pysznosci

04.06.2020

Strzyżenie owiec

04.06.2020

Pracownik ochrony

Dodaj nowe ogoszenie