25.01.2023

Mazury. Ruszają prace projektowe rozbudowy drogi Bartoszyce – Lidzbark - Wichrowo

Firma Value Engineering z Warszawy opracuje dokumentację rozbudowy 30 km drogi pomiędzy Bartoszycami i Wichrowem.

- Podpisaliśmy umowy na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla rozbudowy dwóch odcinków DK51 – informuje GDDKiA. - Koszt dokumentacji dla 16-kilometrowego odcinka Bartoszyce - Lidzbark Warmiński to 3,9 mln zł, a dla odcinka Lidzbark Warmiński - Wichrowo o długości 14,4 km, blisko 3 mln zł.

Zakres realizacji zadania

Wyłoniony w przetargach wykonawca zaprojektuje rozbudowę dwóch odcinków DK51 o łącznej długości 30 km. Docelowo w ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś. Przebudowane będą skrzyżowania, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz oświetlenie drogowe. Termin wykonania dokumentacji projektowej dla rozbudowy odcinka Bartoszyce - Lidzbark Warmiński wynosi 30 miesięcy zaś dla odcinka Lidzbark Warmiński - Wichrowo to 28 miesięcy.

Podstawowy cel - bezpieczeństwo

Celem rozbudowy drogi krajowej nr 51 jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i poprawienie warunków przejazdu tranzytowego oraz lokalnego. Będzie to możliwe dzięki polepszeniu warunków techniczno-użytkowych drogi, a w szczególności wzmocnieniu konstrukcji nawierzchni i poprawie geometrii drogi.

Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu dzięki budowie chodników i ciągów pieszo-rowerowych, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz zatok autobusowych.

Rozbudowa  DK51

Prace nad dokumentacją trasy od Bartoszyc do Wichrowa to część działań, jakie drogowcy prowadzą dla rozbudowy DK51. W sierpniu ubiegłego roku oddano kierowcom do użytku obwodnicę Smolajn, wybudowaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W trakcie prac budowlanych jest odcinek Smolajny - Kosyń, z którym w przyszłości połączy się obwodnica Dobrego Miasta, dla której trwają już prace przygotowawcze. Przedłużeniem tej obwodnicy będzie zmodernizowany już odcinek od Barcikowa do Spręcowa, a dalej, znajdująca się obecnie na etapie prac przygotowawczych, obwodnica Olsztyna i Dywit. Po zrealizowaniu tych wszystkich prac poprawiają się warunki i bezpieczeństwo ruchu na całym odcinku DK51 pomiędzy Bartoszycami a Olsztynem.

 

Źródło i fot: GDDKiA

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie