19.09.2022

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy. CALa siła w Tobie

Wczoraj, 18.09 był Międzynarodowy Dzień Równej Płacy.Nadal na świecie i w Polsce są miejsca, gdzie o pensji decyduje... płeć. Co ciekawe - jest ich więcej wśród osób z wykształceniem wyższym i w dużych firmach. Dodatkowo luka płacowa statystycznie jest tym wyższa, iż wyższa jest pozycja zawodowa danego stanowiska oraz w miejscach, gdzie zarobki są największe czyli na Mazowszu, Pomorzu i Śląsku. Polki zarabiają średnio o 20% mniej niż Polacy (za Adamem Bodnarem).

Mam oczywiście świadomość, że przyczyny tego zjawiska są dużo głębsze niż proste oszczędności pracodawców czy czysta dyskryminacja ze względu na płeć. Wynikają m.in. ze stereotypowych przekonań dotyczących aktywności zawodowej kobiet, nadmiernego obciążenia kobiet pracami domowymi i opiekuńczymi wpływającymi na ich wybory zawodowe, czy ograniczonego dostępu kobiet do najwyższych stanowisk (tzw. szklany sufit).

Skoro deklaratoryjnie w społeczeństwie nierówności płacowe nie są akceptowalne, likwidacja luki płacowej powinna być prosta i wystarczy ją uświadamiać. Niestety Światowe Forum Gospodarcze wyliczyło, że przy obecnym tempie zmian na zniesienie nierówności między płciami potrzebujemy 107 lat. Zachęcam każdego do zapoznania się z akcją #nieczekam107lat
Dziś wraz z moją suwalską marką CAL prawdziwe drzwi korzystamy z narzędzi, które ma każda firma komunikująca się ze swoimi klientami poprzez marketing czy PR. Nie jest sztuką robić akcje przyciągające klientów promocją czy wpadającym w ucho hasłem. Działania, które i tak robimy, można wykorzystać w wyższych celach. Stąd akcja „#CALasiławTobie”. W dniu 19 września, dzień po ustanowionym przez ONZ Międzynarodowym Dniu Równej Płacy, każda kobieta, która złoży zamówienie na prawdziwe drzwi zewnętrzne 15 proc. rabatu.
Ponieważ wszyscy mamy na to wpływ. Ważne jest żeby w ogóle mówić o różnych modelach opiekuńczych, różnicach w negocjacjach płacowych między płciami, ale również o samych przekonaniach, co do pozycji kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
Dlatego tak bardzo cieszy mnie, że w akcję „CALa siła w Tobie” włączyły się przedsiębiorcze kobiety z całej Polski, reprezentujące tak różne branże i środowiska (pełny wykaz na stronie akcji https://www.drzwi-cal.pl/promocje/cala-sila-w-tobie/ ). Im lepiej będziemy się wzajemnie rozumieć i szanować, tym lepsze społeczeństwo będziemy tworzyć. Przy tak dynamicznie zmieniającym się jak w ostatnich latach otoczeniu – jest to szczególnie istotne.

Niestety wiele firm wstrzymuje się z otwartym poruszaniem tematów równościowych.

 

Sylwia Ciszewska, Szefowa CAL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.21.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.09.2023

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie