19.11.2013

Milion miejsc pracy

Jeżeli ktoś z młodych ludzi zastanawia się jeszcze jaki wybrać zawód, podpowiadamy - informatykę.
UE zaczyna budować jednolity unijny rynek cyfrowy. Zmierzanie ku Europie cyfrowej będzie tym łatwiejsze, że UE, w ramach „Horyzont 2020”, przygotowała nowy program 2014-2020, na który przeznaczono ponad 70 mld euro w programie na rzecz rozwoju innowacji i badań.

W tym celu potrzebna też będzie dobrze rozwinięta infrastruktura, ale jeszcze ważniejsze zadanie, to rozwijanie umiejętności informatycznych europejskich obywateli. ICT ma ogromny potencjał, aby rozwiązać największy problem w Europie - bezrobocie wśród młodzieży. Do 2015 roku ma być w UE aż 900.000 ofert pracy w sektorze ICT.

Jednym z największych wydarzeń litewskiej prezydencji UE była Europejska Konferencja na temat technologii informacyjnych i komunikacyjnych "ICT2013”. Trzydniowa impreza przyciągnęła około 6000 uczestników z całego świata i była największą tego typu w Europie w tym roku. "Przyszłość należy do ludzi innowacyjnych i ambitnych. Europa powinna więcej inwestować w badania, poszukiwania nowych rozwiązań i wykazać więcej determinacji w realizacji ciekawych pomysłów. Gospodarka cyfrowa oferuje ogromne możliwości dla wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności. Dlatego Litwa, sprawująca obecnie przewodnictwo w UE poświęca szczególną uwagę oraz wysiłki w celu budowania jednolitego rynku cyfrowego. Mamy nadzieję, że rynek ten będzie w pełni operacyjny w 2015 r., "powiedziała prezydent Litwy Dala Gribauskaite.

6 tysięcy miejsc pracy

Informatyzuje się nawet litewska wieś. Uczestnicy konferencji mogli w specjalnym pawilonie - wieś litewska - poświęconym najlepszym firmom litewskich znanym z innowacyjnych rozwiązań IT, zobaczyć kreatywne i pełne pomysłów litewskie firmy informatyczne. W pawilonie można było zobaczyć m.in. system nadzoru transportu pozwalający śledzić działalność transportu przez całą dobę; urządzenie, które pozwala na pomiar i zwiększanie efektywności energetycznej gospodarstw domowych, bez konieczności inwestowania w izolację domu, gry wideo, które ożywiają ćwiczenia rehabilitacyjne dla dzieci, mówiący asystent dla osób niesłyszących; czujnik do ochrony przed atakami cybernetycznymi; urządzenia dla ustalenia jakości mięsa, ryb i drobiu, i inne inteligentne rozwiązania firm litewskich. Litwa jest już wśród liderów w UE pod względem rozwoju gospodarki cyfrowej. 7 listopada zawiązała się na Litwie Krajowa Koalicja. Ma ona na celu rozprzestrzenianie technologii cyfrowych i przygotowanie specjalistów ICT. Już obecnie na Litwie jest praca, i to od zaraz, dla, bagatela, 6 tysięcy specjalistów tej branży. W kraju nie ma tylu fachowców. Kto więc z naszego region ma dyplom informatyka w kieszeni, powinien rozglądnąć się za pracą u sąsiadów. Natomiast na  polskim rynku informatycznym działa, już od 2006 roku, i stale rozwija się m.in. firma informatyczna Alna Business Solutions. Klientami grupy w Polsce są, m.in.: BMW Group Polska Sp. z o.o., Pracuj.pl, Sodexho Polska Sp. z o.o., Vision Express Sp.z o.o., Ramirent S.A., GoodYear Group, Hays Poland Sp. z o.o., firma ubezpieczeniowa Link4.

Litewska Dolina Krzemowa

A roboty w tej dziedzinie na Litwie będzie jeszcze więcej. W Wilnie otwarto 18 listopada br. nowy budynek Parku Informacji Technologicznych w Wisoriai, nazywany też wileńską Doliną Krzemową. W budynku już działają 22 spółki, w których już pracuje około 500 pracowników o wysokich kwalifikacjach. „To jest wileńska Dolina Krzemowa. Samorząd Miasta Wilna jeszcze w 2002 roku stał się udziałowcem i założycielem Parku Informacji Technologicznych w Wisoriai, bardzo szkoda, że tak długo plany czekały na realizację. Cieszę się, że stale zwiększa się liczba miejsc pracy, która obecnie wynosi już 2 tys. Ważnym jest, aby pracodawcy dążyli do wypełnienia obietnic Wilna, czyli do podniesienia średniej płacy do 5 tys. litów w 2020 roku. Tutaj średnia wypłata jest obecnie prawie dwukrotnie większa niż średnia na Litwie i wynosi 4 tys. litów” - mówił podczas otwarcia mer Wilna - Artūras Zuokas. Park Informacji Technologicznych w Wisoriai przyciąga duże inwestycje. Tylko trzy litewskie spółki: „BOD Group“, UAB „Biotechpharma“ i UAB „Viltechmeda“ (MOOG) w rozwój Parku zainwestowały ponad 100 mln. litów. W najbliższych planach, czyli w 2014 roku, planują zainwestować kolejne 150 mln litów i stworzyć dodatkowe 500 miejsc pracy.

Z kolei 15 października br. odbyło się oficjalne otwarcie w Wilnie nowego centrum technologii – fabryki baterii świetlnych nowej generacji, laboratorium badawczego i inkubatora młodych spółek. Wszystkie one będą działały na terenie Centrum Wysokich Technologii „BOD Group“ L.I.G.H.T. WING. Twórcy centrum ogłaszają, że jest to najbardziej ekologiczny obiekt przemysłowy w Europie. Według prognoz, do roku 2015 w centrum technologii powstanie produkcja technologiczna o wartości ponad 0,5 mld litów, do roku 2017 wartość rocznej produkcji osiągnie 1 mld litów. Większość produkcji będzie przeznaczona na eksport. Dzięki otwarciu centrum powstało 500 nowych miejsc pracy. Zajmuje ono powierzchnię 32,2 tys. metrów kwadratowych. Do roku 2015 inwestycje w rozwój centrum wyniosą 150 mln litów, trzecią część tej sumy pokryją dotacje unijne.
Pod koniec października br., w Wilnie, rozpoczęły się natomiast prace przy budowie innowacyjnej strefy inwestycyjnej w Vismaliukai. Już po 9 latach rozlokuje się tu Centrum Użytkowych Badań Fotoelektrycznych. W ciągu 5-7 lat na terytorium 24 ha zostanie stworzonych ponad 2 tys. miejsc pracy, zaś roczny obrót sięgnie kilku miliardów litów. Projektem interesują się znani inwestorzy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Korei Południowej, Tajwanu" - powiedział mer Wilna Artūras Zuokas, podczas ceremonii rozpoczęcia prac przy budowie Innowacyjnej Strefy Inwestycyjnej w Vismaliukai.W budowę Centrum Użytkowych Badań Fotoelektrycznych zostanie zainwestowanych 17 mln litów, z czego 12 mln litów zostanie przeznaczonych na sprzęt. Aż 70 proc. kosztów tego projektu zostanie sfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W nowym centrum zostanie stworzonych do 100 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W nowo tworzonym centrum będą testowane, sprawdzane i tworzone nowe elementy i moduły słoneczne.

Litwa bardziej innowacyjna niż Polska.

Z opublikowanego przez UE latem br. rankingu innowacyjności, w którym oceniano postępy poszczególnych krajów UE w tej dziedzinie,. Litwa, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Grecja, Słowacja, Węgry, Malta uznano za „umiarkowanie innowacyjne” kraje. Na szarym końcu znajduje się Polska, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Liderami innowacyjności w UE są: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Tuż za nimi plasują się: Holandia, Luksemburg, Belgia, Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia. W latach 2008-2012 poziom innowacyjności całej Unii Europejskiej rósł rocznie średnio o 1,6 proc.Przy tworzeniu rankingu wykorzystano takie wskaźniki, jak m.in. wykształcenie społeczeństwa, inwestycje typu venture capital, nakłady na badania i rozwój czy przychody zagraniczne z posiadanych patentów.

Jan Wyganowski

fot. pl.delfi.lt 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie