03.03.2014

MSZ odradza wyjazdy na Ukrainę

Na stronie internetowej Wydziału Handlu, Promocji Handlu i Inwestycji Zagranicznych Ambasady RP w Kijowie ukazał się komunikat polskiego MSZ.
Oto jego treść:
„W związku z częstymi pytaniami nt. aktualnej sytuacji na Ukrainie przedstawiamy oficjalny komunikat MSZ RP w tej sprawie:

Aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Ze względu na ostatnie wydarzenia na Krymie oraz demonstracje w miastach wschodniej Ukrainy, mając na uwadze nieprzewidywalność dalszego rozwoju wypadków, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ponownie apeluje do obywateli polskich przebywających na Ukrainie o zachowanie szczególnej ostrożności.

MSZ nadal uważa za zasadne powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna. Jednocześnie stanowczo odradza podejmowanie podróży do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, Autonomicznej Republiki Krym, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego i m. Sewastopola. Obywatele polscy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Wszystkie osoby przebywające na ww. obszarze powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z Konsulatami Generalnymi RP w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca monitorowanie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej i śledzenie na bieżąco w dostępnych środków masowego przekazu informacji w zakresie sytuacji na Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym także na pozostałym terytorium Ukrainy o możliwości i apeluje o zgłaszanie faktu pobytu w systemie e-konsulat."

Tylko jak nie podróżować,

skoro kilkanaście tysięcy polskich firm prowadzi interesy z Ukrainą. Np. już w dniach 12-14 marca 2014 r., w nowoczesnym centrum wystawienniczym „Kozak Pałac", odbędą się targi rolnicze „AgroTechSerwis". Organizator targów - Zaporoska Izba Handlowo-Przemysłowa. W ramach w/w imprezy wystawienniczej odbędą się wyspecjalizowane targi „Biopaliwa. Technologie innowacyjne", „Przetwarzanie produktów rolnictwa", „Uprawy organiczne". Na marzec są przewidziane i inne wystawy oraz targi.

Na tego typu imprezy można nie jechać, gorzej jak trzeba być tam, by pilnować bieżących interesów gospodarczych firmy. Polscy eksporterzy na Ukrainę przeżywają obecnie naprawdę trudne chwile i liczą ogromne straty. Nie ma pewności zapłaty, a i ta, wskutek inflacji, coraz mniejsza. Dolar kosztował niedawno 8 hrywien, a obecnie ok.12 hrywien. Jak mówi portalowispozywczemu.pl, Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc, (…) podstawowy problem, to przewalutowanie na terenie Ukrainy waluty narodowej - hrywny - na waluty wpisane w kontraktach: euro, USD. - Gwałtowne zachwiania kursów walut grożą całkowitym brakiem opłacalności importu dla ukraińskich dystrybutorów”.

Przypomnimy, że 17 lutego 2014 r. Ukraina wprowadziła zakaz importu żywych świń i wieprzowiny z Polski. Państwowa Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna Ukrainy, w związku z odnotowywanymi w Polsce przypadkami zachorowania trzody chlewnej na dżumę afrykańską, wprowadziła zakaz wwozu na obszar celny kraju żywych świń, wieprzowiny i przetworów wieprzowych oraz materiału reprodukcyjnego z Polski - głosił komunikat. Ukraińcy nie musieli wprowadzać embarga dla całej Polski. Nowa władza, która w kilkanaście godzin po przejęciu władzy, ograniczyła prawa mniejszości narodowych, nie miała, jak dotąd czadu zająć się tą kwestią. W poniedziałek, 3 marca Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, świadczył, że Polska. Będzie gromadzi rezerwy żywnościowe dla Ukrainy, chyba będą to bezmięsne rezerwy.

Jan Wyganowski
Fot. e-zamosc.pl


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie