19.11.2013

Nagrody dla polskich i litewskich firm

W poniedziałek, 18.11.2013r, podczas uroczystości w Teatrze Małym w Wilnie, zostały wręczono nagrody 2. edycji Konkursu "Polish Business Awards 2013". Konkurs organizuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Polskiej Ambasady w Wilnie, a celem jest nagradzanie sukcesów w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej oraz rozwoju przyjaznych stosunków między obydwoma krajami.W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 25 nominacji.

Nagrody są przyznawane w sześciu kategoriach: wspólny projekt polsko-litewski, zaangażowanie w sprawy społeczeństwa litewskiego, największy wzrost litewskiej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, sukces rynkowy, litewska inwestycja w Polsce, polska inwestycja na Litwie.

„Zaprezentowane historie spółek pokazują, że firmy i pracownicy z obu krajów potrafią ze sobą współpracować, wspólnie osiągać cele biznesowe” - skomentował nominacje Henryk Szymański kierownik WPHI w Wilnie.

Przygotować się do wspólnych inwestycji UE
Wcześniej, podczas konferencji prasowej, Henryk Szymański, powiedział, że ideą i podstawowym założeniem konkursu jest budowanie mostów między firmami z Litwy i Polski. Ma to też zachęcić do współpracy oraz podejmowania wspólnych inicjatyw.:- Zbliża się nowa perspektywa finansowa z Unii Europejskiej, która da impuls do realizacji dużych inwestycji w Europie. Musimy się na to przygotować. Firmy z obu krajów powinny pomyśleć o ściślejszej współpracy, na przykład, w ramach konsorcjów. Oczywiście, mają to być projekty przynoszące korzyści obu stronom. Chcemy zachęcać, aby firmy szukały możliwości i siadały wspólnie nad arkuszem Excel lub innym programem do analizy finansowej, aby przeanalizować możliwe wspólne projekty - zauważył kierownik  WPHI w Wilnie.Eksport z Polski na Litwę w okresie 2010-2012 wzrósł aż o 63 proc. i wyniósł 2,2 mld euro. Import z Litwy do Polski wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat o 10 proc. W 2012 roku polsko- litewskie obroty handlowe wyniosły 3,2 mld euro, zaś w ciągu 9 miesięcy br. doszły do  2 ,5 mld euro.

Nagrody

Nagroda w kategorii "Wspólny projekt polsko-litewski" przyznana została Grupie Trakcja. W kategorii "Litewska inwestycja w Polsce" zwyciężyła spółka Vilniaus Prekyba, w kategorii "Polska inwestycja na Litwie” - laur przyznano spółce Orlen Lietuva. Orlen Lietuva została nagrodzona również za zaangażowanie w sprawy społeczeństwa litewskiego. W kategorii "Sukces rynkowy" nagroda główna przyznana została spółce ubezpieczeniowej PZU Lietuva, wyróżnienie - spółkom LOT Polish Airlines oraz Maspex Group. W kategorii "Wzrost litewskiej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" zwyciężyła Avia Solutions Group.Kategoria „Wspólny projekt litewski” ma zachęcać do podejmowania wspólnych projektów przez firmy z Polski i Litwy. W kategorii „Wspólny projekt polsko-litewski” zgłoszono aż pięć nominacji: Alna Business Solutions, LitPol Link sp. z o.o., PESA Bydgoszcz S.A., R.Jonaičio IĮ „Argus” i Trakcja S.A. Spółkę Trakcja S.A. nominowano i nagrodzono za wspólny projekt Grupy. Chodzi o przebudowę odcinka Mariampole-Szestokai w ramach budowy Rail Baltica. Całkowita wartość kontraktu to 325 milionów złotych, z czego 60% przypadnie liderowi konsorcjum – Kauno Tiltai AB, spółce należącej do Grupy Trakcja. Trakcja S.A. jest jedną z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce i na Litwie. Dzięki przeprowadzonym przejęciom, w tym połączeniu w 2011 roku z litewską Tiltra Group, koncern rozszerzył zakres działalności. Umożliwiło to zwiększenie konkurencyjność spółki w zakresie modernizacji linii kolejowych w branży torowej i budownictwa infrastrukturalnego tj. dróg, mostów, tuneli, lotnisk oraz portów. W niedalekiej przyszłości Trakcja planuje być czołowym graczem na rynku Europy Środkowej i Środkowo – Wschodniej w ramach swojego zakresu działalności.

Do nagrody w kategorii „Inwestycja litewska w Polsce” nominowano cztery firmy: AB City Service, Alna Business Solutions, UAB Skuba oraz UAB Vilniaus Prekyba.Vilniaus Prekyba została nagrodzona za sfinalizowaną w 2012 roku transakcję przejęcia przez Grupę Maxima polskiej sieci sklepów Aldiq Nova. W rezultacie Grupa Maxima weszła na polski rynek, wchodząc w posiadanie 21 sklepów. Sukcesy firm z tej kategorii, przynoszą korzyści zarówno Litwie, jak i Polsce. Firma litewska zyskuje dostęp do nowego rynku, uzyskuje dywidendy z działalności w Polsce, zwiększa potencjał, a polska gospodarka zyskuje nowe miejsca pracy, napływ kapitału, nowe technologie i know-how.

Spółka PKN Orlen zwyciężyła w kategoriach "Polska inwestycja na Litwie” oraz za zaangażowanie w sprawy społeczeństwa litewskiego. Spółka w 2006 roku nabyła rafinerię w Możejkach, w rezultacie czego stała się największą firmą rafineryjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Od tego czasu PKN Orlen w modernizację litewskiego zakładu zainwestował 940 milionów dolarów. Orlen Lietuva zatrudnia 1500 osób. W 2012 roku Orlen Lietuva, która należy do polskiej spółki PKN Orlen, zajęła pierwsze miejsce na Litwie pod względem sprzedaży. W ubiegłym roku Orlen Lietuva zwiększyła swoją sprzedaż o 6,7 proc. do 21,631 mld litów. W zestawieniu TOP 1000 litewskich spółek, opublikowanym w czasopiśmie „Verslas”, na drugim miejscu uplasowała się „Vilniaus prekyba”. Niestety, w ciągu 9 miesięcy 2013 roku spółka poniosła straty w wysokości 29 mln dolarów amerykańskich, czyli około 74,2 mln litów. W wywiadzie dla Wilnoteki rzecznik prasowy spółki Orlen Lietuva, Audrius Stasiulaitis, powiedział, że główną przyczyną tegorocznych strat spółki Orlen Lietuva są ujemne marże na sprzedaży ropy naftowej. ". Sytuacja pewnie poprawi, gdy wreszcie, po wielu latach bezowocnych starań, spółka zbuduje rurociąg z Możejek do Kłajpedy. Szacuje się, że rurociąg może zmniejszyć koszta transportu produkcji o 40 – 50 proc. „Obecnie wciąż płacimy duże pieniądze dla Lietuvos geležinkeliai. Oni oczywiście się cieszą, ponieważ zarabiają, a my nie” – powiedział dla „Verslo žinios“ Viktoras Vasilavičius, zastępca dyrektora generalnego.

Po raz pierwszy przyznano wyróżnienie w kategorii „zaangażowanie w sprawy społeczeństwa litewskiego”. W kategorii nominowano cztery podmioty: TZMO Lietuva, producenta wyrobów higienicznych, firmę ubezpieczeniową PZU Lietuva, firmę budowlaną Inwestbud Holding oraz firmę rafineryjna i operatora sieci stacji paliw Orlen Lietuva.Orlen Lietuva od lat angażuje się w sprawy społeczeństwa lokalnego. Spółka jest oficjalnym partnerem litewskiej Prezydencji. Przed rokiem spółka zainicjowała program „Safety first”, który zorientowany jest na tworzenie bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy. W ramach działań CSR Orlen Lietuva kwestie ochrony środowiska traktuje jako priorytet, przeznaczając znaczne środki na działania chroniące środowisko naturalne. Spółka ponadto wspiera liczne przedsięwzięcia kulturalne i sportowe - firma jest sponsorem Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, głównym sponsorem Litewskiej Federacji Wioślarskiej. Wspiera litewską kulturę będąc sponsorem lub partnerem takich przedsięwzięć jak: Grand Festival w Wilnie, spektakl "Nasza Klasa" w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym, Galerii Litewskiej Narodowej Komisji UNESCO, Klaipeda Castle Jazz Festival, the Great Mazeikiu Art festiwal i wielu innych wydarzeń kulturalnych.

W kategorii “Wzrost notowań litewskiej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie” było 2 nominantów: Agrowill Group i Avia Solutions Group. Zwyciężyła Avia. Avia Solution Group była pierwszą litewską spółką notowaną na giełdzie w Warszawie. W ostatnim roku wzrost ceny jej akcji wyniósł 69 proc. W kategorii "Sukces rynkowy" nagroda główna przyznana została spółce ubezpieczeniowej PZU Lietuva, wyróżnienie - spółkom LOT Polish Airlines oraz Maspex Group. Nowinowanymi w tej kategorii byli także: grajewski Mlekpol, Nowy Styl sp.z.oo, PPH Kostrzewa, Solaris Bus& Coach S.A, Wielton S.A. Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL, jako jedyna z polskiej branży mleczarskiej została wyróżniona nominacją do nagrody Polish Business Awards 2013, w kategorii Sukces Rynkowy.- Ludzie biznesu sygnalizują nam, że dostrzegają duży, niewykorzystany potencjał współpracy między firmami z obu krajów. Ich obserwacje w pełni pokrywają się z naszymi analizami’’ - mówił podczas gali kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie Henryk Szymański. 

Jan Wyganowski

Na fot. Budowa rail Baltiki  na  odcinku Mariampole-Szestokai

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Śniadowo


Wigry Suwałki

21.04.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.04.2024

Usługi Budowlane

19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie