20.06.2022

Niskie Podatki mają uporządkować i poprawić Polski Ład. Zmiany od 1 lipca

Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie podatki". Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw upraszcza i stabilizuje system podatkowy.

Najważniejsze zmiany to:

- obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.,

- preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców,

- likwidacja ulgi dla klasy średniej,

- możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała wiele możliwości uzyskania informacji o szczegółach zmian: osobiście, online i telefonicznie.

O zmianach, jakie wprowadza ustawa, opowiedzieli wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk.

Najważniejsze zmiany to m.in. obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

Ustawa zmienia zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Ponad pięciokrotnie rośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców aż do 16 061,28 zł w 2022 r.

Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

Podlaska KAS zachęca do zapoznania się z „Niskimi podatkami" w dogodny sposób:
Online

  • Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa organizują cykl webinarów. Terminy spotkań na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki
  • Wszelkie informacje nt. zmian oraz formularz kontaktowy na poświęconej temu tematowi stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

Telefonicznie
Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy)

Osobiście

  • Bezpłatne spotkania informacyjne 27 czerwca (poniedziałek) w Białymstoku, w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz ZUS będą odpowiadać na pytania w dwóch turach: o 10:00 oraz o 14:00
  • KAS zachęca klientów, który chcą zasięgnąć informacji osobiście w US, do rezerwacji wizyty za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym".

Źródło: Podlaska KAS

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.30.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6350 4.7286
USD 0.00% 4.3992 4.4880
GBP 0.00% 5.3758 5.4844
CHF 0.00% 4.5948 4.6876
Dodaj nowe ogoszenie