01.03.2020

Nowe ulice w Suwałkach. Przetargi przynoszą oszczędności, można budować nowe drogi

Już w tym roku może rozpocząć się budowa ulic, które były planowane na lata późniejsze. Połowę kosztów pokryje miasto, a połowę budżet państwa.

Dzisiaj, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych, powstają ulice na obrzeżach i w centrum Suwałk. Na budowę ulic Miłosza i Kochanowskiego przy drodze wylotowej do Płociczna miasto przeznaczyło 5,085 mln zł, a zwycięzca przetargu, firma z Olecka prowadzi prace za 4,2 mln zł.

Za zbudowanie ulicy Wojczyńskiego, od Raczkowskiej do lotniska, miasto gotowe było zapłacić 2,5 mln zł. Oszczędziło, bo Warszawskie konsorcjum Prasko Construction i Altis Prasko buduje ją za 1,5 mln zł i zadeklarowało zakończyć prace do 30 czerwca.

Przy nowym budynku mieszkalno-usługowym, apartamentowcu Villa Plater między ulicami Emilii Plater a Kościuszki na tyłach konkatedry św. Aleksandra rozpoczęła się budowa ul. Ks. Popiełuszki. Pierwszy etap, który ma być gotowy do końca maja, suwalski Zakład Ogólnobudowlany i Drogowy wykonuje za 508 tys. zł. Miasto przygotowane było na wydatek 658 tys. zł.  

Ulica Ks. Jerzego Popieluszki

Ten sam Zakład Ogólnobudowlany i Drogowy ostatnio wygrał przetarg na dokończenie ulicy Andrzeja Wajdy od budynku dawnej łaźni do ul. 24 Sierpnia na terenach Bulwarów nad Czarną Hańczą. Złożył ofertę opiewającą na 515 tys. zł, podczas gdy miasto skłonne było zapłacić 545 tys. zł. Brakujący odcinek ulica Wajdy z parkingami powinien zostać oddany do użytku w maju. W sierpniu na bulwarach mają odbywać się festyny z okazji 300-lecia Suwałk. 

Rządowy Fundusz Dróg Samorządowych ma zagwarantowane środki, by dołożyć do budowy kolejnych ulic i władze Suwałk postanowiły skwapliwie po nie sięgnąć. Na ostatniej sesji radni, na wniosek prezydenta miasta, wprowadzili do budżetu Suwałk realizację kolejnych dróg, które otrzymają dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycje ruszą jeszcze w tym roku.

Niebawem zostaną ogłoszone przetargi na budowę ulic Bolesława Śmiałego i Bolesława Krzywoustego na osiedlu Piastowskim oraz ulic w sąsiedztwie ulicy Zastawie na tzw. os. Bieryły.

Przeprowadzony zostanie przetarg na budowę ulicy ks. Stanisława Szczęsnowicza. Dzisiaj to szutrowa droga od Reja do Szpitalnej i od Reja do Pułaskiego. Przyda się oświetlenie, asfalt i chodniki choćby dlatego, że wkrótce zostaną tam oddane do użytku dwa sześciokondygnacyjne bloki mieszkalne.

Ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza

Bardzo ważna dla układu komunikacyjnego będzie budowa ulicy łączącej ul. Północną (od nowego ronda, na górnym zdjęciu) z ul. Wylotową. Będzie to jako kolejny fragment Trasy Wschodniej, do której ukończenia pozostanie łącznik, z wiaduktem nad nad torami, Wylotowej i ul. Sejneńskiej.

- Wszystkie te projekty zostały wprowadzone do budżetu miasta ponieważ chcemy ogłaszać już przetargi na te inwestycje. Mamy wstępne zapewnienia ze strony Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku o dofinansowaniu tych projektów – informuje Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.


W przypadku każdej z ulic wprowadzonych właśnie do tegorocznego budżetu miasta zakres inwestycji obejmuje budowę drogi praktycznie od podstaw:

- wykonanie nowej nawierzchni jezdni

- wykonanie nowych chodników i opasek z kostki betonowej

- wykonanie nowej drogi rowerowej o nawierzchni z betonu asfaltowego,

- budowa zjazdów indywidualnych i publicznych w miejscu istniejących bram i na drogi boczne,

- wykonanie kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi i komór rozsączających (odprowadzenie wód opadowych do gruntu),

- budowa oświetlenia ulicznego,

- przebudowa linii światłowodowej w niezbędnym zakresie,

- budowa kanału technologicznego,wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.


W sumie inwestycje pochłoną ok. 18 milionów złotych. Mniej więcej połowę stanowić będzie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. O szczegółach będzie można mówić po otwarciu ofert w przetargach.

WD

Źródło: UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.07.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.10% 4.5239 4.6153
USD 0.49% 4.1930 4.2778
GBP 0.37% 5.1417 5.2455
CHF 0.18% 4.2846 4.3712
06.04.2020

WIĘŹBY DACHOWE

Dodaj nowe ogoszenie