16.09.2013

Obwodnica Suwałk do końca 2016 roku.

W ostatnich dniach, do Urzędu Miejskiego w Suwałkach, dotarło kilka pytań mieszkańców Suwałk dotyczących planów budowy suwalskiej obwodnicy. Tematowi również sporo uwagi poświęcają lokalni dziennikarze. W związku z tym przedstawiamy listę działań – na rzecz jak najszybszej budowy obwodnicy Suwałk – podjętych przez Władze Miasta Suwałki w ostatnich kilku tygodniach.

Pod koniec lipca tego roku Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej publikuje do  uzgodnień międzyresortowych i konsultacjach społecznych projekt „załącznika nr. 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”. Załącznik przewiduje budowę 11 obwodnic polskich miast. Wśród nich nie ma obwodnicy Suwałk.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk po zapoznaniu się z projektem załącznika nr 6 8 sierpnia podejmuje interwencję wysyłając uwagi dotyczące załącznika nr. 6 do Sławomira Nowaka – Ministra TBiGM. Dokument do wiadomości dostają też Lech Witecki – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Maciej Żywno – Wojewoda Podlaski, Jarosław Dworzański – Marszałek Województwa Podlaskiego i Jerzy Doroszkiewicz – Dyrektora GDDKiA w Białymstoku. Oddzielne pismo Prezydent Suwałk kieruje do Bronisława Komorowskiego – Prezydenta RP.  W pismach Czesław Renkiewicz wnioskuje o wpisanie obwodnicy Suwałk do załącznika nr 6 „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”.


Zaledwie 4 dni później, 12 sierpnia, do Prezydenta Suwałk dociera pisma od Macieja Żywno – Wojewody Podlaskiego, który uzyskał informację od Patrycji Wolińskiej – Bartkiewicz, podsekretarza stanu w Ministerstwie TBiGM o planach Ministerstwa związanych z budową obwodnicy Suwałk. W piśmie czytamy, że „Odcinek trans graniczny Via Baltica został umieszczony w Załączniku I do rozporządzenia ustanawiającego nowy instrument finansowy Connecting Europe Facility „Łącząc Europe”, co daje możliwość sfinansowania jego realizacji przy wykorzystaniu środków Funduszu Spójności w ramach CEF (kwota w wysokości ok. 3,86mld Euro zostanie przeznaczona dla Polski)”.

Pismo Pani Patrycji Wolińskiej – Bartkiewicz, podsekretarza stanu w Ministerstwie TBiGM potwierdza założenia „Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku”, który został opublikowany na stronie internetowej MTBiGM w dniu 19 czerwca 2013 roku. Na stronie 36 dokumentu została opublikowana tabela z listą podstawową projektów do realizacji w ramach CEF . Obwodnica Suwałk zajmuje 2 miejsce na tej liście. Miejsce 3 natomiast zajmuje odcinek od Via Baltici od obwodnicy Suwałk do granicy państwa z Litwą.


29 sierpnia Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w MTBiGM kieruje do Czesława Renkiewicza pismo, w którym podaje, że priorytetami Ministerstwa są autostrady i drogi ekspresowe oraz, że „plany MTBiGM przewidują ujęcie obwodnicy Suwałk w programie na nową perspektywę finansową UE 2014 – 2020. Resort transportu poczynił już pierwsze kroki w tym celu ujmując całą drogę S61, łącznie z obwodnicą Suwałk, w nowotworzonym instrumencie infrastrukturalnym Connecting Europe Facility „Łącząc Europe”(CEF)”.

Wcześniej bo 22 sierpnia Czesław Renkiewicz spotyka się w Suwałkach z Jerzym Doroszkiewiczem, dyrektorem GDDKiA w Białymstoku. Rozmowa dotyczy przyspieszenia prac związanych z budową suwalskiej obwodnicy orz odcinka drogi S61 do Budziska. Prezydent Suwałk prosi o interwencję w sprawie jak najszybszego zwołania Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) w Warszawie, która ma zaakceptować ostateczny projekt i rozwiązania techniczne Obwodnicy Suwałk, które przygotowuje firma Transprojekt Gdański.

Dziś (16.09.2013r.) do Urzędu Miejskiego w Suwałkach trafiło pismo informujące, że Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych na temat obwodnicy Suwałk, spotka się w siedzibie GDDKiA w Warszawie w dniu 23 września.


Podsumowując. Wszelkie sygnały oraz działania potwierdzają, że prace nad budową obwodnicy Suwałk przebiegają zgodnie z harmonogramem. Do końca października tego roku ma być gotowy projekt techniczny budowy obwodnicy Suwałk. Co więcej ważne osoby w Ministerstwie TBiGM wskazują źródła finansowania tej ważnej dla Suwałk inwestycji.


Wszystko to potwierdza, że w przyszłym roku, jak to wielokrotnie zapowiadano, zostanie ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy Suwałk, która miałaby być gotowa do końca 2016 roku.
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie