14.10.2020

Od jutra postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

Już od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy pomocy dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. W całej Polsce to przeszło 100 tys. firm, a w samym województwie podlaskim powyżej 2 tysięcy.

- W przeciwieństwie do zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj, które przysługiwało bez względu na branżę, z nowej ulgi, czyli zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, mogą skorzystać tylko ci płatnicy, którzy jako przeważający rodzaj świadczonych usług prowadzą działalność w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jednym z warunków uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Kolejny, to wykazanie, że w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie, przychód był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. Wnioski będzie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Platformę Usług Elektronicznych do końca listopada.

Właściciele firm będą mogli wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków w kwocie 2080 zł będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 r.

„Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Prawo do tego wsparcia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów czy konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków, pokojów zagadek jak równiż domów strachu.

Ubiegać się o to świadczenie mogą osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie, a wnioskujący wcześniej otrzymały już co najmniej jedno takie świadczenie. Więcej na www.zus.pl/aktualnosci .

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4908 4.5816
USD 0.00% 3.7773 3.8537
GBP 0.00% 5.2679 5.3743
CHF 0.00% 4.1839 4.2685
05.08.2021

Gruz

Dodaj nowe ogoszenie