21.01.2014

Ogrody działkowe po nowemu

W niedzielę, 19 stycznia 2014 roku, weszła w życie ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Nowa ustawa przewiduje m.in. możliwość tworzenia rodzinnych ogrodów działkowych również na gruntach stowarzyszeń ogrodowych. Przyznaje też działkowcom prawo do skierowania do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności wydanego przez stowarzyszenie regulaminu lub zmian wprowadzonych do niego, jeśli są sprzeczne z ustawą.

18 grudnia 2013r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a 9 stycznia br. opublikowany został w Dzienniku Ustaw (Dz.U.2014r. poz.40). Tym samym kończą się wszystkie najważniejsze etapy, przez które musiała przejść nowa ustawa działkowa.

Obywatelski projekt ustawy o ROD wszedł w życie od dnia, który został określony w ustawie, tj. 19 stycznia 2014r. Od tego też czasu działkowcy są zobowiązani do podejmowania działań zgodnych z jej zapisami. Warto jednak podkreślić, że dla użytkowników działek w ROD wejście w życie nowego prawa nie będzie dużym zaskoczeniem. Od dawna bowiem w Związku trwały prace mające na celu dostosowanie prawa wewnątrz organizacyjnego do zapisów nowej ustawy. 9 stycznia 2014r., na posiedzeniu Krajowej Rady przyjęte zostały stosowne dokumenty wdrożeniowe.

Tegoroczne walne zebrania w ROD będą musiały przebiegać zgodnie z nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Dlatego Prezydium KR PZD uchwaliło wytyczne do zorganizowania i przeprowadzenia tych zebrań oraz opracowało wzory druków niezbędnych do odbycia walnych. Dokumenty zostały opublikowane w "Biuletynie Informacyjnym (1/2014), który został przekazany do wszystkich Okręgowych Zarządów i rodzinnych ogrodów działkowych. Dokumenty są także do pobrania ze strony internetowej KR PZD.

Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w stowarzyszenie ogrodowe, które będzie zarządzało wszystkimi działkami, będącymi aktualnie pod jego zarządem. Działkowcy będą mieli jednak możliwość podjęcia decyzji o powołaniu odrębnego stowarzyszenia ogrodowego, które przejęłoby od PZD prowadzenie ogrodu. Zarządy ogrodów działkowych będą miały obowiązek powołania, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zebrania wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się Polski Związek Działkowców, czy też będą chcieli się od niego odłączyć.

Podstawą ustanowienia prawa do działki będzie umowa dzierżawy działkowej. Działkowcy będą pokrywali, jak dotychczas, koszty związane z inwestycjami i funkcjonowaniem ogrodu.

Likwidacja rodzinnych ogrodów działkowych będzie możliwa wyłącznie na cel publiczny. Zgodnie z nowymi przepisami w decyzji o wywłaszczeniu powinna być wskazana nieruchomość zamienna, określona wysokość odszkodowania oraz zakres obowiązków podmiotu likwidującego z terminem ich realizacji. W przypadku braku akceptacji wysokości odszkodowań ustawa wprowadza możliwość zwrócenia się do sądu przez podmiot likwidujący, stowarzyszenie lub działkowca.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie