15.06.2024

Okienko transferowe 2024 otwarte do końca lipca

Od 1 kwietnia do 31 lipca ZUS otworzył kolejne okno transferowe. Przyszli emeryci w tym czasie mogą zmienić decyzję dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na subkonto w ZUS-ie lub do OFE. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Ubezpieczony może zdecydować, że całość składki na  II filar w wysokości 7,3 proc. będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie. Natomiast w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego nastąpi jej poddział i w wysokości 2,92 proc. trafi ona do OFE. Na subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana pozostała część składki w wysokości 4,38 proc. Jeśli ubezpieczony nie chce zmieniać dotychczasowej decyzji  dotyczącej podziału składki, to nie  należy  składać żadnego wniosku.

- Podczas otwartego okna transferowego  decyzję o zapisywaniu składki tylko na subkoncie w ZUS-ie mogą podjąć osoby, które obecnie mają przekazywaną składkę emerytalną do OFE i nie są objęci tzw. suwakiem bezpieczeństwa (zostało im więcej niż 10 lat do osiągnięcia   powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącym 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).  Natomiast oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE mogą złożyć ubezpieczeni, których  tzw. suwakiem bezpieczeństwa również nie dotyczy i ich składka nie jest przekazywana do OFE, bo np. nie złożyli oświadczenia o  jej przekazywaniu do OFE lub nie są członkami OFE, a całość ich środków z II filaru zapisywana jest na subkoncie w ZUS-ie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kiedy składane jest oświadczenie

Chcąc zmienić swoją decyzję, by część składki emerytalnej zamiast do ZUS-u trafiała do OFE albo odwrotnie, trzeba złożyć oświadczenie. Pisemny wniosek w tej sprawie można dostarczyć do  ZUS-u osobiście,  wysłać za pośrednictwem poczty lub przekazać drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Formularze  oświadczenia (ZUS-US-OFE-03) dostępne są w placówkach ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl oraz na Platformie Usług Elektronicznych.

Ważne

- Jeśli ubezpieczony podczas aktualnie otwartego okna transferowego zdecydował, by część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, a nie był do tej pory członkiem żadnego OFE, to powinien w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE. W przeciwnym razie po upływie tego okresu składka zostanie zaewidencjonowana na subkoncie - wyjaśnia rzeczniczka.

Decyzja podjęta w tym roku nie musi być ostateczna. Kolejne okno transferowe będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

 

                                          Katarzyna Krupicka

                                                                regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.07.2024

szukam pracy

21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie