Wymiana poglądów, doświadczeń i własnych spostrzeżeń z działalności w strefie ekonomicznej i biznesie to szansa jaką przedsiębiorcom dały zorganizowane w Suwałkach jednodniowe Targi Business to Business.
Najlepszą oficjalną wiadomością jaką najpierw z ust wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana, a następnie, za pośrednictwem telebimu, od wicepremiera Janusza Piechocińskiego (pomimo zapowiedzi nie przyjechał do Suwałk) było zatwierdzenie przez Komitet Rady Ministrów przedłużenia czasu funkcjonowania stref ekonomicznych w Polsce do roku 2026. Druga dobra wieść to decyzja o powiększeniu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o kolejne 33 hektary.
Gorszą było to, że na większe szanse na środki unijne w perspektywie 2013-2020 będą mogli liczyć inwestorzy z tych stref, w których bezrobocie będzie wynosiło nie mniej niż 130 procent średniej krajowej. A pieniędzy na inwestycje z UE ma być sporo, bo aż 1,6 mld, euro. Zapewne wielu przedsiębiorców ucieszy zapowiedź otwarcia w Suwałkach oddziału Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Zdaniem wicepremiera Piechocińskiego najważniejsze dziś wyzwanie stojące nie tylko przed polską, ale przed unijną gospodarką, to powiększenie znanego już 3 x 20 do 5 x 20.
Do planowego już zwiększenia do 20 proc. produkcji energii ze źródeł odnawialnych, redukcji o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych i poprawie o 20 proc. efektywności energetycznej m.in. przez ocieplanie budynków mieszkalnych do roku 2020 trzeba dodać jeszcze dwa zadania.
Pierwszym jest zwiększenie do 20 proc. PKB wpływów z produkcji przemysłowej, drugim obniżenie o 20 proc. cen energii.
Ważnym zadaniem jest też maksymalne zwiększenie udziału polskiego kapitału w przemyśle oraz doprowadzenie aby po 50 proc. polskiego eksportu trafiało na rynku UE i reszty świata.
- W naszym regionie nie ma infrastruktury komunikacyjnej, rynku zbytu, rynku surowców – mówiÅ‚ CzesÅ‚aw Renkiewicz, prezydent SuwaÅ‚k. – Dla SuwaÅ‚k nie jest żadnÄ… perspektywÄ… lotnisko regionalne w Topolanach, bo bliżej , zaledwie 120 kilometrów mamy na lotnisko w Kownie. Dla nas szansÄ… jest budowa via i rail Baltici. Ale najwiÄ™kszÄ… groźbÄ… jest odejÅ›cie do gospodarki wolnorynkowej. SzansÄ… jest wspieranie naszych firm, których szansÄ… jest postawienia na jakość produkcji.
Jak zapewniÅ‚ Robert Å»yliÅ„ski, prezes SSSE, organizator targów, wprawdzie w nazwie tegorocznych nie ma „I”, a ale za rok bÄ™dzie „II”, a później kolejne cyfry.
JednÄ… z atrakcji tegorocznych targów byÅ‚ wykÅ‚ad „Innowacyjne zarzÄ…dzanie bez kija i marchewki” prof. Andrzeja Blikle, z zawodu matematyka, z zamiÅ‚owani cukiernika i biznesmena, którego rodzinna firma w tym, roku skoÅ„czy 144 lata.