18.11.2022

Planowane zmiany w programie pomocy dla rodzin rolniczych

Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował podczas briefingu prasowego, który odbył się 17 listopada 2022 r. m.in. o zainicjowaniu zmian w zasadach naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych. To wsparcie ma pomóc tym rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Planowane zmiany dotyczą:

- wydłużenia do 30 listopada 2022 r. terminu składania wniosków o pomoc oraz załączników do już złożonych dokumentów;

- uznania innych niż kopie faktur dokumentów, na podstawie których wnioskodawca może wykazać sprzedaż produktów rolnych ze swojego gospodarstwa. Będą mogły to być również umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia wnioskodawcy o dokonaniu takiej sprzedaży.

Wejście w życie tych zmian nastąpi po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw.

Aby wdrożenie powyższych zmian przebiegło jak najsprawniej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży. Wzór znajdujecie, na stronie internetowej ARiMR.

Oświadczenie o sprzedaży będzie przez ARiMR akceptowane po wejściu w życie zmienionych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów.

Przy okazji szef resortu rolnictwa zaapelował, żeby składać wnioski tylko w sytuacji, gdy na pewno są spełnione warunki przyznawania pomocy.

– Pamiętajmy, że odbiorcami tej pomocy mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Dzięki przyjętej zmianie rozporządzenia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia finansowego rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. w gospodarstwie rolnym szkód spowodowanych zaistnieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Lista uwzględnianych zjawisk atmosferycznych

Zjawiska, ujemne skutki, do których przysługuje rodzinom wsparcie finansowe, to:

- grad, deszcz nawalny, przezimowanie, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina – w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję;

- susza – w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały obliczone za pośrednictwem publicznej aplikacji.

Jaką pomoc można otrzymać?

Pomoc będzie udzielana w wysokości:

- 10 tys. zł – w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym,

- 5 tys. zł – w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Jak wnioskować o pomoc?

O pomoc można ubiegać się, składając wniosek we właściwym biurze powiatowym Agencji na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej.

Do wniosku trzeba będzie dołączyć m.in.:

- kopię protokołu oszacowania szkód lub uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód albo wydruk kalkulacji oszacowania szkód;

- zgodę współwłaścicieli – w przypadku, gdy gospodarstwo rolne jest przedmiotem współwłasności.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o pomoc.

Do 17 listopada wnioski o taką pomoc złożyło 128,5 tys. rolników.

Pozostałe zagadnienia

Podczas briefingu prasowego wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiedział na pytania dziennikarzy, które dotyczyły: przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, losów ustawy o paszach.

Nowelizacja ustawy o paszach, która wprowadza zakaz stosowania w nich GMO, obecnie znajduje się w Sejmie RP.

– Moim zamiarem jest przesunięcie obowiązywania zakazu stosowania GMO o rok, a następnie, przez kilka lat stopniowe wprowadzanie krajowego białka do pasz. Są prowadzone rozmowy z branżą w celu osiągnięcia kompromisu w tej sprawie – powiedział szef resortu rolnictwa.

Natomiast w związku z pytaniem o zerowy VAT na żywność wicepremier Kowalczyk poinformował, że będzie on utrzymany.

 

 

WYG

 źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju; ARiMR

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

Która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze?

Polska
Francja
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.04.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6386 4.7324
USD 0.00% 4.4079 4.4969
GBP 0.00% 5.4184 5.5278
CHF 0.00% 4.7007 4.7957
03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie