11.01.2023

Płatnicy składek otrzymają informację o saldzie konta za 2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie informacji o stanie rozliczeń płatników składek za 2022 rok. W województwie podlaskim taką wiadomość otrzyma ok. 79 tys. płatników, w kraju 3,1 mln. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników na PUE ZUS.

- Każdy przedsiębiorca znajdzie w informacji sumę wpłat jaką przekazał w 2022 roku i należności jakie zostały rozliczone tymi wpłatami. Dowie się w ten sposób czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. A jeżeli spłaca zadłużenie w ratach, to dodatkowo otrzyma informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Niedopłata

- Niewielkie zaległości, które pojawiły się na koncie,  można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę. Aby je wyliczyć, można skorzystać z kalkulatora odsetkowego dla płatników składek. W przypadku większego zadłużenia, jeśli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić długu, warto pomyśleć o rozłożeniu go na raty. W województwie podlaskim niedopłatę na koncie ma ponad 13,5 tys. płatników składek. – wyjaśnia rzeczniczka.

Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń, który wskaże najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, a także pomoże wypełnić wniosek
i skompletować niezbędne dokumenty. Można się z nim skontaktować się telefonicznie  lub umówić się na e-wizytę.

Nadpłata

W sytuacji gdy na koncie pojawiła się nadpłata, to może ona zostać zaliczona na bieżące należności. Płatnik może pomniejszyć wówczas składkę, którą będzie opłacał w najbliższym terminie. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę ZUS zwróci wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w Zakładzie. W naszym regionie nadpłatę na koncie ma ponad 34,5 tys. płatników składek.

- Należy zwrócić uwagę na to, że w informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe i opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeśli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – dodaje Katarzyna Krupicka.

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.06.2024

Zgubiono

16.06.2024

Masaż klasyczny

Dodaj nowe ogoszenie