05.07.2022

Pociąg Warszawa – Suwałki - Wilno pod koniec 2022 roku. Na razie weekendowa linia Białystok – Kowno

Były nadzieje i zapewnienia, że od połowy tego roku będzie można dojechać z Warszawy pociągiem do Wilna z przesiadką w Kownie, jednak na realizację tych zamierzeń trzeba będzie trochę poczekać.

- Już w przyszłym roku prawdopodobnie będziemy mogli wygodnie podróżować pociągiem między stolicami Litwy i Polski z jednym przesiadką w Kownie. Firmy kolejowe pracują nad rozkładem i cennikiem pociągów, a dziś na szczeblu obu rządów potwierdzono zobowiązanie do uruchomienia pociągu w przyszłym roku – mówił jesienią 2021 roku minister transportu Litwy Marius Skuodis po spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem w Warszawie.

Według obu resortów pociąg miał kursować dwa razy dziennie. Trasa przedłużyłaby obecnie kursujący pociąg pasażerski Białystok - Kowno

Jak podało państwowe Litewskie Radio i Telewizja (LRT), według litewskiego Ministerstwa Transportu, kursujący codziennie pociąg łączący stolice Litwy i Polski ma się pojawić pod koniec 2022 roku. Strona polska przewiduje nawet, że pociąg ten będzie kursował na trasie Kowno-Warszawa-Wrocław.

Z odpowiedzi przesłanej do LRT.lt przez Ministerstwo Transportu Republiki Litewskiej wynika, że ​​do końca tego roku planowane są regularne codzienne kursy na trasie Wilno-Kowno-Warszawa. Oczekuje się, że poprawi to komunikację między Litwą a Polską i zachęci do podróżowania mniej zanieczyszczającym transportem kolejowym.

- Ponadto otwarta trasa będzie okazją do sprawdzenia, jak będzie wyglądała przyszła komunikacja na europejskiej linii Rail Baltica, pozwoli nam ocenić potencjał całego projektu Rail Baltica i wyrobić nawyk wyboru pasażerów. pociąg do podróży w kierunku północnym i południowym” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Dodaje się też, że w przyszłości stolice czterech państw połączy linia pociągów pasażerskich Warszawa-Wilno-Ryga-Tallin.

Na razie kursuje weekendowy pociąg Białystok - Kowno.

Po ponad dwuletniej przerwie do rozkładu wróciło od 1 lipca br. weekendowe połączenie kolejowe z Białegostoku do Kowna na Litwie. Przerwa związana była z pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej ograniczeniami. Teraz pociąg kursuje w każdym tygodniu od piątku do niedzieli.

Pociągi odjeżdżają z Białegostoku od godz. 14,58 w piątki i soboty, a z Kowna - soboty-niedziele o 9,10 rano. Dodatkowo pociąg z Białegostoku przyjeżdża do Kowna prawie 20 minut przed odjazdem ostatniego pociągu do Wilna, więc jest możliwość przesiadki.

Podróż w jedną stronę trwa cztery godziny i kosztuje w specjalnej ofercie 11 euro.

Pierwszy pociąg z Białegostoku do Kowna odjechał w czerwcu 2016 roku. Połączenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, organizowane były nawet - z wykorzystaniem transportu kolejowego - wycieczki turystyczne do Kowna.

Od 15 marca 2020 roku, z powodu zakazów podróżowania wprowadzonych zarówno przez Polskę, jak i Litwę (sytuacja epidemiologiczna wymuszała m.in. konieczność kwarantanny), pociągi nie wyjeżdżały poza granicę.

Do końca 2020 roku połączenie Polregio funkcjonowało tylko na odcinku krajowym, czyli w relacji Białystok - Trakiszki. Od początku 2021 roku było całkowicie zawieszone.

- Kolej łączy, a nic tak nie zbliża ludzi, jak możliwość bezpośredniego kontaktu, turystyki, czy uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych - mówił na konferencji prasowej wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Dodał, że ma nadzieję, iż weekendowe połączenie to tylko pierwszy krok do stałych i częstszych połączeń kolejowych między Polską i Litwą.

Trasa kolejowa między Białymstokiem i Kownem jest częścią korytarza Rail Baltica - połączenia kolejowego krajów bałtyckich z Europą Środkową.

Niedogodności

Litewscy pasażerowie już dopatrzyli się niedogodności.

- Niestety pociąg tylko dwa dni weekendu – żalił się w LRT jedne ze słuchaczy. -  Z Kowna można wyjechać w piątki i soboty. Jeśli jednak wyjedziesz do Białegostoku w sobotę rano z noclegiem, w niedzielę nie ma  jak wracać. Pewne nieporozumienia z tą polityką transportu kolejowego w naszym kraju. Wymyślane są wszelkiego rodzaju plany, ale nie jest jasne, kto i jak je zrealizuje – narzekał czytelnik.

Jak powiedziała LRT.lt Kotryna Dzikaraitė, partner komunikacyjny Lietuvos Geležinkėlių( Litewskie Koleje), trasa Kowno - Białystok jest organizowana jako przedłużenie trasy polskiego przewoźnika Polregio z Polski na Litwę. Trasy międzynarodowe są organizowane po ocenie potrzeb pasażerów i ich ewentualnych przepływów, a także z uwzględnieniem rocznej przepustowości międzynarodowej infrastruktury kolejowej.

Według niej, proponowane obecnie kursy mają na celu przywrócenie połączenia kolejowego z Zachodem. K. Dzikaraitė podkreśliła, że ​​wspomniany pociąg pozwala dotrzeć zarówno w rejon trasy ( do Kowna, Białegostoku, jak i daje możliwość dalej podróżować z przesiadkami - z Kowna do Wilna i innych miast oraz z Białegostoku do Warszawy, a stamtąd do innych miast.

- Planujemy harmonogram w najbliższym czasie i będziemy go aktualizować. Ocenimy dane o trasach, przepływach pasażerów i jeśli to możliwe, wspólnie z naszymi partnerami podejmiemy decyzje i ogłosimy je publicznie – skomentowała przedstawiciel Lietuvos Geležinkėliai.

 WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

Która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze?

Polska
Francja
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.04.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6386 4.7324
USD 0.00% 4.4079 4.4969
GBP 0.00% 5.4184 5.5278
CHF 0.00% 4.7007 4.7957
03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie