18.11.2020

Pociągiem z Białegostoku przez Grodno do Druskiennik i Wilna?

Pełniący obowiązki Ministra Transportu i Komunikacji Litwy Jarosław Narkiewicz skierował pismo do Ministra Infrastruktury RP Andrzeja Adamczyka w sprawie oceny możliwości budowy odcinka kolejowego Białystok-Wilno-Grodno.

Na tym odcinku proponuje się stworzenie infrastruktury kolejowej dostosowanej do pociągów dużych prędkości.

- Podczas wizyty polskiego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na Litwie we wrześniu br. rozmawialiśmy m.in. o zainicjowanej przeze mnie inicjatywie dotyczącej możliwości stworzenia dodatkowych połączeń kolejowych dużych prędkości pomiędzy trzema krajami: Polską, Litwą i Białorusią. Następnie uzgodniliśmy, że będą prowadzone w tej sprawie dalsze prace. Dlatego kontynuując te prace i realizując porozumienie ministrów obu krajów, zwróciłem się do Ministra Infrastruktury RP z wnioskiem o analizę możliwości budowy odcinka Białystok-Wilno-Grodno. Analiza możliwości powinna szczegółowo zbadać zapotrzebowanie na infrastrukturę i fundusze w celu stworzenia warunków dla ruchu międzynarodowego szybkimi pociągami pasażerskimi na tym odcinku - mówi minister Jarosław Narkiewicz.

Litewski minister zauważa też: - Mamy nadzieję, że ta inicjatywa wniesie również konkretny wkład w inicjatywę UE ogłoszenia roku 2021 Rokiem Transportu Kolejowego. Ze względu na znacznie mniejszy wpływ na środowisko transport kolejowy przewyższa inne rodzaje transportu, a rozwój i promocja tego transportu jest zgodny z transportowymi i środowiskowymi celami Unii Europejskiej. Utworzenie dodatkowych połączeń pociągów dużych prędkości oraz modernizacja odcinka kolejowego Białystok-Grodno-Wilno pozwoliłyby na szybszą podróż, zmniejszenie ruchu samochodowego, ożywienie regionów przygranicznych, ułatwienie przepływu towarów i usług, sprzyjanie turystyce i wymianie kulturalnej oraz więzi gospodarcze i kulturalne z sąsiednimi krajami. Państwa.

Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy przypomina, że ​​trwają już prace nad przywróceniem litewskiej linii kolejowej Marcinkonys - Druskenniki do granicy państwowej z Białorusią.

 

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Lech II Poznań


Wigry Suwałki

28.11.2020
13:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4282 4.5176
USD 0.00% 3.7429 3.8185
GBP 0.00% 4.9482 5.0482
CHF 0.00% 4.1007 4.1835
27.11.2020

Zatrudnię

Dodaj nowe ogoszenie