03.02.2025

Polsko - litewskie śniadanie biznesowe

W Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie Polsce odbyło się śniadanie biznesowe pod hasłem „Biznes na Litwie”.

Dyplomaci i przedsiębiorcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat udanych działań na  wzajemnym rynku. Jednym z partnerów spotkania była Polsko-Litewska Izba Gospodarcza.

- Litwa daje wiele możliwości dla polskiego biznesu, a jej bliskie sąsiedztwo i silne kontakty gospodarcze sprawiają, że jest niezawodnym partnerem. Aby pomóc przedsiębiorcom pewnie poruszać się po litewskim rynku, organizatorzy wraz z gośćmi podzieli się praktycznymi spostrzeżeniami prawnymi i historiami sukcesu firm, które już tam prosperują  - komunikuje Ambasada RL.

Wzajemna wymiana handlowa

Polska od lat jest jednym z głównych partnerów Litwy w eksporcie i imporcie,

Wzajemne obroty handlowe Polski i Litwy dynamicznie rosną.  Osiągnęły już  wartość ponad 10 mld euro, Nadwyżka dla Polski wynosi ok. 2,2 mld euro. W ciągu ostatnich 5 lat wzajemne obroty uległy podwojeniu.

Uproszczono procedury inwestycyjne

W 2024 roku uproszczono  procedury związane z planowaniem przestrzennym, kształtowaniem działek gruntowych i budową w przypadku dużych projektów, mających na celu zabezpieczenie pilnych potrzeb bezpieczeństwa państwa i obronności. Stwarza to warunki do uruchomienia działalności przemysłu obronnego na Litwie w możliwie najkrótszym czasie.

Dodatkowo od 1 lipca 2025 roku, w przypadku dużych projektów, wejdą w życie nowe wymagania, zgodnie z którymi duża firma będzie musiała stworzyć od 20 do 149, a inwestując w Wilnie – od 20 do 199 nowych miejsc pracy i zapewnić, aby projekt inwestycyjny stworzył  20 nowych stanowisk prac, gdzie wynagrodzenie będzie musiało stanowić co najmniej 1,25 przeciętnego wynagrodzenia w gminie, w której realizowana jest inwestycja.

Litewski rząd przyjął propozycję poprawy warunków realizacji dużych inwestycji

Litewski Rząd zatwierdził w styczniu 2025 roku propozycję ministra gospodarki i innowacji Lukasa Savickasa mającą na celu stworzenie dużym inwestorom możliwości wydłużenia terminów inwestycji, tworzenia nowych miejsc pracy i zobowiązań płacowych. Poprawki do ustawy o inwestycjach zostaną przekazane Sejmowi do rozpatrzenia w przyszłym tygodniu. 

- Krok po kroku zmierzamy w kierunku podstawowego celu – zapewnienia przedsiębiorstwom narzędzi do pokonywania pojawiających się trudności i zmniejszania obciążeń administracyjnych. Jeśli Sejm zatwierdzi zmiany w prawie, inwestorzy w dużych projektach będą mogli działać elastyczniej, gdy realizacja projektów będzie trwała dłużej ze względu na nieprzewidziane okoliczności – mówi Lukas Savickas, minister gospodarki i innowacji.

 

 

Zmiany te zaczęto wprowadzać biorąc pod uwagę praktyczne trudności, z jakimi borykają się inwestorzy realizujący duże projekty. Po przyjęciu nowelizacji ustawy obecny pięcioletni termin realizacji dużych projektów inwestycyjnych mógłby zostać wydłużony do dwóch lat w wyjątkowych okolicznościach.

Minister wskazał pięć kierunków strategicznych, w których działa Ministerstwo Gospodarki i Innowacji. Najważniejszymi priorytetami są równe warunki dla biznesu, przejście gospodarki na produkty i usługi o wyższej wartości dodanej, ściślejszy dialog ze środowiskiem biznesowym, zmniejszenie biurokracji, zrównoważony rozwój regionalny i wsparcie dla sektora turystycznego.

Od 2021 roku, kiedy ruszyła Inicjatywa Zielonego Korytarza, Ministerstwo Gospodarki i Innowacji podpisało już 18 umów na duże projekty inwestycyjne. Ich realizacja stworzy na Litwie ponad 4,9 tys. miejsc pracy i przyciągnęła ponad 1,51 miliarda  euro inwestycji.

Rok 2024 na froncie zagranicznych inwestycji bezpośrednich na Litwie: ustanowiono rekord, ale konkurencja rośnie

Agencja Rozwoju Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) „Inwestuj na Litwie” szacuje, że w ubiegłym roku zatwierdziła 47 projektów inwestycyjnych, w ramach których zainwestowanych zostanie 351 milionów dolarów w aktywa długoterminowe i utworzonych ponad 3 tys. nowych miejsc pracy.

Szef Invest in Lithuania zwraca uwagę na korzyści płynące z bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) dla gospodarki i rozwoju kraju. Projekty agencji 2010–2023 utworzyły ponad 40 tysięcy miejsc pracy. W 2023 Średnia pensja klientów Invest in Lithuania wyniosła 2 945 euro brutto i była o 46 proc.  wyższa od średniej krajowej, a podatki związane z zatrudnieniem wyniosły 729 milionów euro.

 

Strefa ekonomiczna w Ukmerge

 

- Aby jeszcze bardziej zwiększyć wartość dodaną kreowaną przez inwestycje zagraniczne dla kraju i wzmocnić naszą przewagę konkurencyjną w regionie, konieczne są fundamentalne zmiany systemowe w otoczeniu inwestycyjnym: od zachęt finansowych, infrastruktury zorientowanej na przyszłe potrzeby, po redukcję obciążeń regulacyjnych i szkolenie i przyciąganie talentów. Rozwiązania te są istotne nie tylko dla inwestorów zagranicznych, ale i litewskich, jeżeli zależy nam na utrzymaniu w kraju najbardziej rozwiniętych lokalnych przedsiębiorstw. Te zmiany są konieczne i jeśli nie zaczniemy ich teraz wdrażać, być może nadal będziemy mogli świętować wewnętrzne rekordy, ale patrząc w przyszłość, będziemy coraz bardziej tracić nasze pozycje w skali regionalnej -  podsumowuje E. Čivilis, szef Invest in Lithuania.

WYG

Źródła i fot: Ambasada RL w Warszawie: Ministerstwo Gospodarki i  Innowacji RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.21.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.1431 4.2267
USD 0.00% 3.8065 3.8835
GBP 0.00% 4.9357 5.0355
CHF 0.00% 4.3228 4.4102
20.03.2025

zgrabiarka kuhn

Dodaj nowe ogoszenie