06.03.2023

Pomoc ukraińskim przedsiębiorcom w Polsce, polskie firmy chcą odbudować Ukrainę

Obywatele Ukrainy założyli w Polsce ponad 17,5 tys. nowych firm. Priorytetem dla Ministerstwa Rozwoju i Technologii była i jest pomoc polskim i ukraińskim przedsiębiorcom, w utrzymaniu wzajemnych relacji gospodarczych oraz przygotowywanie się do odbudowy Ukrainy po wojnie.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Wojna w Ukrainie spowodowała napływ uchodźców na niespotykaną dotąd skalę. Zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie. Pomagamy też polskim firmom, które nadal współpracują z ukraińskimi kontrahentami – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Przez ten rok polską granicę przekroczyło 8 milionów uchodźców, część z nich została w naszym kraju.  Wśród nich znaleźli się także ukraińscy przedsiębiorcy. Dlatego wprowadzono przepisy umożliwiające wszystkim obywatelom Ukrainy legalnie przebywającym na terytorium Polski, zakładanie biznesu na takich samych zasadach jak Polacy. Od połowy marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. obywatele Ukrainy założyli w Polsce ponad 17,5 tys. nowych firm.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło także specjalną stronę internetową - biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdują się informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, ale też podejmowaniu pracy i zatrudnianiu obywateli Ukrainy.

Małe i średnie firmy z Ukrainy w ramach projektu coworking Ukraina mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oferuje im bezpłatną przestrzeń biurową wraz z niezbędną infrastrukturą. PAIH obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.

Wspieranych jest także wiele inicjatyw mających zacieśnić relacje biznesowe przedsiębiorców z obu krajów. Od maja 2022 r. w Warszawie działa biuro Diia.Business, które powstało w wyniku współpracy z ukraińskim Ministerstwem Transformacji Cyfrowej i Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy. To ukraińskie centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy obsłużyło już prawie 6 000 osób.

Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie minister rozwoju i technologii pracuje nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie. 

Polskie firmy chcą odbudować Ukrainę

- Polska odgrywa ogromną rolę we wspieraniu Ukrainy. Jesteśmy hubem logistycznym dla pomocy humanitarnej i wojskowej. W procesie odbudowy też powinniśmy taką rolę pełnić. Nasze położenie geograficzne, przyjaźń polsko-ukraińska, doświadczenie na rynku ukraińskim będą kluczowe przy realizacji projektów odbudowy - powiedział Waldemar Buda

Nabór polskich firm do odbudowy Ukrainy

Polska od początku rosyjskiej agresji zaangażowała się w gospodarczą pomoc dla Ukrainy. Dlatego w już w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) rozpoczęło nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy.

Dotychczas zgłosiło się ponad 1750 przedsiębiorstw reprezentujących różne branże m.in. budowlaną, maszynową, IT, farmaceutyczną, które chcą wziąć udział w tym procesie. W ramach programu odbywają się bezpłatne konferencje, webinaria, szkolenia, konsultacje branżowe dla firm przygotowujące polski biznes do współpracy w odbudowie Ukrainy. Przedsiębiorcy uzyskują informacje nt. możliwości udziału w zamówieniach publicznych organizacji międzynarodowych na rzecz Ukrainy, zamówieniach ogłaszanych przez organizacje ukraińskie, dostępnych instrumentach i formach wsparcia oraz planowanych projektach. Niedługo zostanie wydany katalog polskich firm, które chcą uczestniczyć w projektach odbudowy. Chęć umieszczenia w nim swojej oferty zgłosiło ponad 500 przedsiębiorstw.

Stworzono także podstronę internetową z zamówieniami publicznymi dedykowanymi Ukrainie, na której dostępne są informacje o zamówieniach publicznych ogłoszonych przez organizacje i banki międzynarodowe, kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Realna pomoc

Wprowadzono także zmiany w prawie uproszczające zasady nabywania sprzętu ochronnego na terytorium Polski i wywozu oraz tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy. Uproszczone zasady dot. zakupu kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy.

Polska przekazuje agregaty prądotwórcze i kontynuuje dostawy paliwa. Udzielamy również pomocy humanitarnej – budujemy w Ukrainie miasteczka kontenerowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Polska przeznaczyła znaczne środki na pomoc Ukrainie, Rząd przygotowuj się także do powojennej odbudowy Ukrainy. Odbudowa tego kraju ze zniszczeń oraz jego modernizacja może kosztować nawet 750 mld dolarów.

Źródło: MRiT

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.30.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6765 4.7709
USD 0.00% 4.4335 4.5231
GBP 0.00% 5.2967 5.4037
CHF 0.00% 4.7230 4.8184
29.03.2023

Mieszanka zbożowa

Dodaj nowe ogoszenie