23.05.2024

Przed Dniem Matki ZUS przypomina, na jakie wsparcie mogą liczyć mamy

Urodzenie dziecka to wielka radość, ale i niemałe wyzwanie. Pozostanie w domu z maluchem wiąże się z rezygnacją z pracy a tym samym z dużym wyzwaniem finansowym. Z pomocą przychodzą wówczas ubezpieczenia społeczne, dzięki którym rodzice opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe, mają możliwość spędzenia 61 tygodni z nowo narodzonym dzieckiem w domu (w tym 9 tygodni nieprzenaszalna część dla drugiego rodzica). Za ten okres otrzymują co miesiąc zasiłek macierzyński. W przypadku urodzenia bliźniaków, czy trojaczków okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wydłuża się.

- Z urlopu macierzyÅ„skiego i rodzicielskiego mogÄ… skorzystać także ojcowie, co wiÄ™cej majÄ… oni do swojej dyspozycji jeszcze urlop ojcowski. W niektórych przypadkach opieka nad dzieckiem i pozostanie z nim w domu, nie wiąże siÄ™ z niskim dochodem. W województwie podlaskim najwyższÄ… podstawÄ™ wymiaru do wypÅ‚aty Å›wiadczenia za okres urlopu ojcowskiego udokumentowaÅ‚ tata, którego zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski ZUS wyliczyÅ‚ od kwoty ponad 27 tys. zÅ‚.  Najwyższa podstawa przyjÄ™ta do macierzyÅ„skiego wypÅ‚aconego dla kobiety to 21,5 tys. zÅ‚ - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

ZasiÅ‚ek macierzyÅ„ski dla ubezpieczonych rodziców  

ZasiÅ‚ek macierzyÅ„ski przysÅ‚uguje osobom, które podlegajÄ… ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ono obowiÄ…zkowe dla osób zatrudnionych na umowÄ™ o pracÄ™, natomiast w przypadku zleceniobiorców czy osób prowadzÄ…cych wÅ‚asne firmy ubezpieczenie to jest dobrowolne. W tych przypadkach osoby te same decydujÄ… czy chcÄ… podlegać takiemu ubezpieczeniu, czy też nie. ZasiÅ‚ek macierzyÅ„ski przysÅ‚uguje niezależnie od tego, jak dÅ‚ugo podlega siÄ™ ubezpieczeniu chorobowemu. JeÅ›li kobieta  urodziÅ‚a dziecko dzieÅ„ po tym, jak zgÅ‚osiÅ‚a siÄ™ do ubezpieczenia chorobowego albo zgÅ‚osiÅ‚ jÄ… do niego pÅ‚atnik, to zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski także bÄ™dzie przysÅ‚ugiwaÅ‚.

Okres pobierania zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bÄ…dź przyjÄ™tych na wychowanie. W przypadku urodzenia jednego dziecka Å‚Ä…czny okres pobierania zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego za okres urlopu macierzyÅ„skiego i rodzicielskiego wynosi 61 tygodni, czyli 20 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego i 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia bliźniaków – Å‚Ä…czny wymiar wynosi 74 tygodnie (31 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego i 43 urlopu rodzicielskiego), trojaczków – 76 tygodni (33 tygodnie urlopu macierzyÅ„skiego i 43 tygodnie rodzicielskiego), czworaczków – 78 tygodni (35 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego i 43 tygodnie rodzicielskiego), piÄ™cioraczków – 80 tygodni (37 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego i 43 tygodnie urlopu rodzicielskiego).

Urlop rodzicielski może trwać także krócej -38 tygodni, jeÅ›li rodzice przyjmÄ… na wychowanie dziecko w takim wieku, że nie jest możliwe wykorzystanie peÅ‚nego wymiaru urlopu rodzicielskiego, czyli przed ukoÅ„czeniem przez dziecko 7 lub do 10 roku życia, jeÅ›li otrzymaÅ‚o decyzjÄ™ o odroczeniu obowiÄ…zku szkolnego albo do 14 lat w przypadku wystÄ…pienia do sÄ…du w sprawie jego przysposobienia.

Stan zdrowia dziecka – dÅ‚uższy urlop rodzicielski

Do dÅ‚uższego urlopu rodzicielskiego niż 41, 43 lub 38 tygodni majÄ… prawo rodzice, którym urodziÅ‚o siÄ™ dziecko lub przyjmÄ… na wychowanie dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upoÅ›ledzeniem albo nieuleczalnÄ… chorobÄ…, która zagraża jego życiu, a które powstaÅ‚y w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. JeÅ›li dziecko ma specjalne zaÅ›wiadczenie „Za życiem”, rodzice bÄ™dÄ… mogli skorzystać odpowiednio z 65, 67 i 62 tygodni urlopu. StÄ…d też wydÅ‚uża siÄ™ caÅ‚y okres pobierania zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, i tak przy urodzeniu jednego dziecka Å‚Ä…cznie do 85 tygodni, w przypadku bliźniaków - 98 tygodni, trojaczków – 100 tygodni, czworaczków – 102 tygodnie, piÄ™cioraczków – 104 tygodnie.

Tylko dla mam

Ze statystyk ZUS wynika, że wciąż w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci niemowlakiem opiekuje siÄ™ mama. W pierwszych czterech miesiÄ…cach tego roku z urlopu macierzyÅ„skiego skorzystaÅ‚o 115 tys. kobiet w caÅ‚ym kraju, a tylko 2,4 tys. mężczyzn. - Trzeba wziąć pod uwagÄ™ to, że w przypadku urlopu macierzyÅ„skiego pierwsze 14 tygodni z 20 dostÄ™pnych  przy urodzeniu jednego dziecka jest „zarezerwowane” tylko dla mam. Dopiero po ich wykorzystaniu, gdy mama wróci do pracy, tato może skorzystać z tego urlopu  – tÅ‚umaczy rzeczniczka.

Albo mama albo tata

W ubiegÅ‚ym roku wydÅ‚użono urlop rodzicielski o 9 tygodni: z 32 do 41 tygodni - w przypadku urodzenia lub przyjÄ™cia na wychowanie jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni - w przypadku urodzenia lub przyjÄ™cia na wychowanie wiÄ™cej niż jednego dziecka. To tzw. 9 tygodni urlop rodzicielskiego dedykowanego  dla drugiego rodzica. JeÅ›li ubezpieczona mama wykorzystaÅ‚a urlop rodzicielski w maksymalnym wymiarze np. 32 tygodni lub 34 tygodni, to pozostaÅ‚e 9 tygodni może wykorzystać już tylko ojciec. JeÅ›li z tego nie skorzysta – urlop przepadnie. Wprowadzona części urlopu rodzicielskiego przeznaczonego drugiemu rodzicowi, zaowocowaÅ‚o dynamicznym wzrostem liczby ojców, którzy korzystajÄ… z urlopu rodzicielskiego. W 2022 r. 3,7 tys. ojców zdecydowaÅ‚o siÄ™ na ten krok. W 2023 r. zdecydowanie wiÄ™cej, bo aż 19 tys. mężczyzn. W pierwszych czterech miesiÄ…cach tego roku z urlopu rodzicielskiego skorzystaÅ‚o już 13,8 tys. panów.

Jaka płaca taki zasiłek

Wysokość zasiÅ‚ku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane sÄ… skÅ‚adki, czyli najczęściej od osiÄ…ganego wynagrodzenia. Im wynagrodzenie jest wyższe, tym wyższe sÄ… odprowadzane skÅ‚adki, a w konsekwencji wyższe Å›wiadczenie dla rodziców. WpÅ‚yw na wysokość pobieranego Å›wiadczenia ma  Å›rednie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesiÄ™cy. W przypadku kobiet prowadzÄ…cych wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… i podlegajÄ…cych dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiÅ‚ku jest ustalana na podstawie miesiÄ™cznego przychodu za okres 12 miesiÄ™cy kalendarzowych przed porodem.

Wysokość zasiłku stała czy zmienna

Ubezpieczona mama może otrzymywać zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski w takiej samej wysokoÅ›ci przez caÅ‚y okres jego pobierania tj. 81,5 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku, o ile zÅ‚oży tzw. „dÅ‚ugi wniosek” o zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski do 21 dni po porodzie albo przyjÄ™ciu dziecka na wychowanie i w pierwszym roku życia dziecka zostanie wykorzystany co najmniej jeden dzieÅ„ zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego za okres urlopu rodzicielskiego.

„DÅ‚ugi wniosek” nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Za tÄ™ część urlopu zasiÅ‚ek zawsze wynosi 70 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku. JeÅ›li mama nie zÅ‚oży wniosku o dÅ‚ugi zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski do 21 dni po porodzie albo przyjÄ™ciu dziecka na wychowanie, to zasiÅ‚ek bÄ™dzie wynosiÅ‚ 100 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku za okres urlopu macierzyÅ„skiego i 70 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku za okres urlopu rodzicielskiego.

W przypadku gdy w pierwszym roku życia dziecka nie zostanie wykorzystany ani jeden dzieÅ„ zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego za okres urlopu rodzicielskiego (na podstawie dÅ‚ugiego wniosku), bÄ™dzie możliwość zÅ‚ożenia wniosku o jednorazowe wyrównanie zasiÅ‚ku za okres urlopu macierzyÅ„skiego do 100 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku. Za okres urlopu rodzicielskiego zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski bÄ™dzie przysÅ‚ugiwać w wysokoÅ›ci 70 %. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku.

 

                                              Katarzyna Krupicka

                                                                          regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.06.2024

Masaż klasyczny

16.06.2024

Serwis domowy.

Dodaj nowe og³oszenie