13.05.2025

Powstaje polsko-litewski leśny szlak. Zarabiać na turystyce [zdjęcia]

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg powstaje turystyczny leśny szlak polsko-litewski.

Projekt nosi nazwÄ™ „Transgraniczna kapsuÅ‚a turystyczna - tworzenie i promocja polsko-litewskiego szlaku turystycznego E-11 z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„” (KapsuÅ‚a turystyczna).

Partnerem wiodącym jest Kowieńska Agencja Rozwoju Regionalnego, a partnerami Litewskie Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej i Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Całkowity budżet projektu to 743.285,25 euro. Dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 594.628,20 euro.

Przez najpiękniejsze rejony

Szlak leÅ›ny to dÅ‚ugodystansowy szlak turystyczny łączÄ…cy spektakularne krajobrazy Litwy i Polski. Po stronie litewskiej obejmuje rejonu olicki, kowieÅ„ski, a po polskiej województwo podlaskie, w tym SejneÅ„szczyznÄ™.

Szlak ten prowadzi przez gęste lasy, malownicze łąki i przytulne wioski, dając możliwość doświadczenia piękna i spokoju natury.

Na Litwie Szlak LeÅ›ny jest już w peÅ‚ni rozwiniÄ™ty i oznakowany, dziÄ™ki czemu turyÅ›ci mogÄ… cieszyć siÄ™ wyraźnie oznakowanymi trasami i bezpiecznÄ… podróżą. Przed kilkoma dniami zostaÅ‚ zakoÅ„czony odcinek Lazdijai–Veisiejai. Ta druga miejscowość leży tuż przy granicy polsko-litewskiej (gm. Sejny).

- Niezależnie od tego, czy jesteÅ› doÅ›wiadczonym piechurem, czy dopiero zaczynasz swoje wÄ™drówki, Szlak LeÅ›ny oferuje trasy o różnym stopniu trudnoÅ›ci, dostosowane do potrzeb każdego. Zanurz siÄ™ w naturze, odkryj nowe obszary i ciesz siÄ™ aktywnym wypoczynkiem na Å›wieżym powietrzu –zachÄ™cajÄ… partnerzy projektu.

Partnerzy projektu zidentyfikowali następujące wyzwania w obszarze Programu

Przyroda, jako wspólny atut, ma duży potencjaÅ‚ i zasób dla produktów turystycznych na Litwie i w Polsce. W obu krajach istnieje różnorodność produktów turystycznych opartych na przyrodzie, ale dÅ‚ugodystansowe szlaki turystyczne sÄ… nadal niewystarczajÄ…ce:

- Niewykorzystany potencjaÅ‚ do zwiÄ™kszenia liczby turystów pieszych.

- Brak produktów zrównoważonej turystyki na dużą skalÄ™, profesjonalnie zaprojektowanych w celu przyciÄ…gniÄ™cia turystów na obszary wiejskie niezależnie od pory roku.

- Niewykorzystany potencjał dziedzictwa przyrodniczego w turystyce.

-Niewykorzystany potencjaÅ‚ wspóÅ‚pracy transgranicznej miÄ™dzy zainteresowanymi stronami w zakresie rozwoju, utrzymania i wprowadzania do obrotu produktów turystycznych.

- NiewystarczajÄ…ce wykorzystanie innowacyjnych technologii w promocji produktów turystycznych i edukacji ekologicznej.

Cel ogólny

Aby sprostać zidentyfikowanym wyzwaniom, partnerzy projektu wyznaczyli cel ogólny projektu – zwiÄ™kszenie liczby odwiedzajÄ…cych obszar Programu poprzez opracowanie i promowanie wspólnego, transgranicznego, dÅ‚ugodystansowego szlaku turystycznego przebiegajÄ…cego przez obszar Programu poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„. Partnerzy projektu spodziewajÄ… siÄ™ co najmniej 5-procentowego wzrostu liczby noclegów na obszarach wiejskich w ciÄ…gu roku od opracowania i uruchomienia szlaku turystycznego poprzez dziaÅ‚ania marketingowe i promocyjne.

Cele szczegóÅ‚owe projektu to:

1) stworzenie atrakcyjnego Å›rodowiska turystycznego w odlegÅ‚ych rejonach województwa podlaskiego, kowieÅ„skiego i olickiego, poprzez stworzenie wspólnego dÅ‚ugodystansowego szlaku turystycznego, przecinajÄ…cego LitwÄ™ i PolskÄ™;

2) promowanie wspólnego litewsko-polskiego dÅ‚ugodystansowego szlaku turystycznego skierowanego do grup docelowych:

a. specjalistycznych profili turystycznych – dÅ‚ugodystansowych turystów i ich stowarzyszeÅ„,

b. turystów o ogólnym znaczeniu – korzystajÄ…cych z jedno-dwu-trzydniowych odcinków szlaku, c. wyspecjalizowanych touroperatorów i biur podróży.

Szlak korzystny i dla turystów, i dla usÅ‚ugodawców

Utworzenie transgranicznego szlaku dÅ‚ugodystansowego, łączÄ…cego PolskÄ™ i LitwÄ™, bÄ™dzie pierwszÄ… tego typu próbÄ… przyciÄ…gniÄ™cia turystów do terytorium transgranicznego poprzez zaproponowanie tego terytorium jako jednego wspólnego celu podróży. Realizacja projektu bÄ™dzie korzystna dla sytuacji ekonomicznej obszaru objÄ™tego Programem, w szczególnoÅ›ci bÄ™dzie to korzystne dla usÅ‚ugodawców i spoÅ‚ecznoÅ›ci na bardziej odlegÅ‚ych obszarach Programu, ponieważ dÅ‚ugodystansowy szlak turystyczny bÄ™dzie przebiegaÅ‚ przez mniej zakwaterowane obszary, a turyÅ›ci bÄ™dÄ… korzystać z lokalnych usÅ‚ug.

Wprowadzony zostanie również nowy motywator dla usÅ‚ugodawców, chcÄ…cych poszerzyć krÄ…g swoich klientów o obsÅ‚ugÄ™ turystów pieszych – usÅ‚ugodawcy speÅ‚niajÄ…cy wymagania otrzymajÄ… znak “Przyjazny dla turystów pieszych”, który jest znany i rozpoznawalny wÅ›ród turystów pieszych.

Wykorzystanie kapsuły do promocji szlaku turystycznego i działań z zakresu edukacji ekologicznej będzie pierwszym przypadkiem w obszarze Programu, kiedy wprowadzane jest tak innowacyjne rozwiązanie w zakresie marketingu turystycznego i edukacji ekologicznej.

Po realizacji projektu (nie później niż rok po zakoÅ„czeniu projektu) partnerzy projektu podpiszÄ… umowy o wspóÅ‚pracy w celu dalszej wspóÅ‚pracy w zakresie promocji turystyki, przygotowania przetargów na nowe projekty, wymiany doÅ›wiadczeÅ„ itp.

WYG

ŹródÅ‚a i fot: KowieÅ„ska Agencja Rozwoju Regionalnego, Litewskie Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna; T.Valionis Photograp; Baltictrails

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.14.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2248 4.3102
USD 0.00% 3.6468 3.7204
GBP 0.00% 4.9581 5.0583
CHF 0.00% 4.4881 4.5787
13.06.2025

Kursy Roczne!

Dodaj nowe og³oszenie