12.11.2018

Pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej. Na nowych zasadach

Rusza nowa transza wsparcia w ramach projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to instrument wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej. Firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z 5 województw Polski Wschodniej mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na rozwój turystyki. Finansowanie może być przeznaczone m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne. O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne. Projekt jest finansowany ze środków krajowych Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Kolejne instytucje finansowe będą wspierać przedsiębiorców

Preferencyjne pożyczki udzielane są przez instytucje finansujące wyłonione przez Bank Gospodarstwa Krajowego w postępowaniach przetargowych. 8 listopada br. zawartych zostało kolejnych 5 umów z instytucjami finansowymi, po jednej na każde z województw Polski Wschodniej.

Pożyczek na rozwój turystyki udzielać będą: Fundusz Wschodni Sp. o.o. (województwo podlaskie), Działdowska Agencja Rozwoju S.A. (województwo warmińsko- mazurskie), Lubelska Fundacja Rozwoju (województwo lubelskie), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (województwo świętokrzyskie), Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR” S.A. (województwo podkarpackie).

Za pośrednictwem tych instytucji do MŚP trafi kolejne 50 mln zł.

Nowości dla pożyczkobiorców

Dzięki wprowadzonym zmianom z preferencyjnego finansowania będą mogły skorzystać również firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z 5 województw Polski Wschodniej, a ich działalność zarejestrowana jest w innej części kraju. Wśród nowości w projekcie jest również możliwość ponownego ubiegania się o finansowanie dla przedsiębiorców, którzy już skorzystali ze wsparcia. Ponadto, wydłużony został okres spłaty pożyczki do 84 miesięcy (dla pożyczek powyżej 250 000 zł, gdy wydatki na roboty budowlane stanowią 50 proc. wartości pożyczki). Wysokość oraz terminy spłat rat pożyczki mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej.

Warunki wsparcia

Wsparcie może być udzielane na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym na:

 • zakup gruntów, nieruchomości pod warunkiem przeznaczenia na cele inwestycyjne (bezpośrednio związane z, lub przystosowane do prowadzenia działalności gospodarczej);

  Przedmiotem wsparcia nie może być wyłącznie zakup gruntu/ nieruchomości (maks. udział kosztów gruntu/nieruchomości w całości wsparcia może wynieść 90%). Pozostałe 10% wartości wsparcia będzie obejmowało również inne działania, które wraz z gruntem/nieruchomością tworzą produkt/usługę.

 • zakup pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego pod następującymi warunkami: 

 •  
  • zakup fabrycznie nowego lub używanego środka transportu (nie więcej niż 5 - letniego), tj.: samochodu z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony, przeznaczonego do przewozu ładunków lub osób, w związku z prowadzaniem działalności turystycznej; 

  • wsparcie udzielane wyłącznie MŚP prowadzącemu działalność gospodarczą i posiadającemu siedzibę na terenie Polski Wschodniej.

Ponadto wsparcie można przeznaczyć na pokrycie wydatków:

 • na bieżącą/ obrotową działalność;

 • na promocję i reklamę,

związanych z zasadniczą częścią finansowanego przedsięwzięcia.

Pożyczka na rozwój turystyki

Maksymalna wartość pożyczki to 500 tys. zł. Finansowanie można otrzymać na 5 lat w przypadku pożyczek do 250 tys. zł i nawet 7 lat, jeżeli kwota finansowania jest wyższa i obejmuje roboty budowlane. Oprocentowanie wynosi 1,85 proc. a wymagany wkład własny – 20 proc. W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe i wynosi 0,925 proc., a wkład własny nie jest wymagany.

Główne parametry produktu:

 • kwota pożyczki do 500 000,00 zł;

 • pożyczka udzielana jest na okres:

 •  
  • do 60 miesięcy,

  • do 84 miesięcy – przy wsparciu powyżej 250 000 zł, gdy wydatki na roboty budowlane stanowią minimum 50% wartości pożyczki;

 • karencja w spłacie pożyczki wynosi 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia;

 • oprocentowanie pożyczek korzystniejsze niż rynkowe, zgodne z zasadami udzielania pomocy de minimis;  

 • wymagany udział własny MŚP w realizowanym przedsięwzięciu;

 • wysokość oraz terminy spłat rat pożyczki mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej (tzn. różnić się miesięczną wysokością);

 • jeden przedsiębiorca może otrzymać dwie pożyczki z transzy. 

Dodatkowe preferencje (niższe oprocentowanie oraz brak wymaganego wkładu własnego) będą oferowane:

 • obiektom posiadającym status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo;

 • MŚP prowadzącym działalność nie dłużej niż 2 lata.

 

Pożyczek na rozwój turystyki udzielać będą: Fundusz Wschodni Sp. o.o. (województwo podlaskie), Działdowska Agencja Rozwoju S.A. (województwo warmińsko-mazurskie), Lubelska Fundacja Rozwoju (województwo lubelskie), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (województwo świętokrzyskie), Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR” S.A. (województwo podkarpackie). Za pośrednictwem tych instytucji do MŚP trafi kolejne 50 mln zł.

Warto skorzystać z programu

Dotychczas z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało ponad 100 firm, które otrzymały łączne finansowanie na kwotę 21,7 mln zł. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczali pożyczki na budowę i rozbudowę obiektów noclegowych oraz infrastruktury rekreacyjno-sportowej.

Jak można przeczytać na stronie internetowej programu www.polskawschodnia.gov.pl, z naszego regionu pożyczki otrzymały m.in. firmy:

Podlaski Młyn Adam Rudawski (Tykocin, woj. podlaskie)

Dzięki pożyczce firma kupiła mobilny mini park linowy, który wzbogaci ofertę już istniejącego rodzinnego parku rozrywki.

Czarter Jachtów – Krzysztof Kraj (Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma już od 20 lat zajmuje się czarterami jachtów na Mazurach. Ma również własny port położony nad Jeziorem Tajty. Środki z pożyczki przeznaczyła na częściowe opłacenie zakupu nowych jachtów do czarterowania oraz na budowę nowych pomostów.

Firma „Monika Osińska, wynajem apartamentów i domków „Osińscy” (Nowa Pasłęka, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma zainwestuje w poszerzenie oferty noclegowej. Pożyczka pozwoliła właścicielom na przygotowanie czterech nowych apartamentów, dzięki czemu mogą przyjąć jeszcze więcej gości.

Łącznie, do 2026 roku, na pożyczki z instrumentu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” zostanie przeznaczonych minimum 200 mln zł.

Kontakt

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego oraz na stronach pośredników finansowych wybranych przez BGK.

 

WYG

Źródło: Ministerstw Inwestycji i Rozwoju

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie