Wielu studentów w czasie wakacyjnej przerwy od nauki podejmuje pracę. W zależności od zawartej umowy albo za studenta są płacone składki, albo nie.
Decydując się na objęcie posady, warto wiedzieć, z jakich świadczeń można korzystać, gdy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.
Studenci, którzy z tytuÅ‚u zatrudnienia podlegajÄ… ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym, majÄ… prawo m.in. do Å›wiadczeÅ„ w razie choroby, macierzyÅ„stwa, wypadku przy pracy, koniecznoÅ›ci opieki nad chorym czÅ‚onkiem rodziny czy dÅ‚ugotrwaÅ‚ej niezdolnoÅ›ci do pracy. Praca liczy siÄ™ też do przyszÅ‚ej emerytury. Z kolei objÄ™cie ubezpieczeniem zdrowotnym daje np. prawo do bezpÅ‚atnych wizyt lekarskich - informuje Krystyna MichaÅ‚ek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Nie każda umowa zawarta ze studentem rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Studenci bardzo często zatrudniani są na zleceniach z uwagi na to, że do 26 roku życia za studenta-zleceniobiorcę firma nie zapłaci składek do ZUS-u.
Student do ukończenia 26 lat nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu zawartej umowy zlecenia, o ile nie zawiera jej z własnym pracodawcą albo na jego rzecz. Jeśli podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą albo na jego rzecz, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę oskładkowania stanowić będzie suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia- dodaje rzeczniczka.
Co ważne wedÅ‚ug przepisów ubezpieczeniowych studentem nie sÄ… studenci studiów doktoranckich i podyplomowych, nawet jeÅ›li majÄ… mniej niż 26 lat.
Umowa zlecenia ze składkami
Po ukończeniu 26 lat przez studenta lub gdy utracił on status studenta, bo np. w czerwcu obronił licencjat i od października rozpoczyna uzupełniające studia magisterskie, zleceniodawca będzie musiał zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Tym samym student bÄ™dzie obowiÄ…zkowo podlegać ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu z wyjÄ…tkiem ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne. ObjÄ™cie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, z którego sÄ… wypÅ‚acane np. zasiÅ‚ki chorobowe i macierzyÅ„skie nastÄ™puje na wniosek zleceniobiorcy (studenta) zgÅ‚oszony do zleceniodawcy.
Student na bieżąco powinien informować swojego zleceniodawcę, czy nadal posiada status studenta. Bez tej informacji zleceniodawca nie będzie w stanie prawidłowo rozliczać się z ZUS. Dlatego warto wiedzieć do kiedy jest się studentem. Status studenta traci się także po obronie pracy dyplomowej, a jeśli nie ma takiej obrony np. na kierunkach lekarskich, to studentem jest się do dnia zdania ostatniego egzaminu. Z kolei studenci farmacji zachowują status studenta do ostatniego dnia obowiązkowych praktyk.
Umowa o pracÄ™
Kolejną popularną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. W przypadku tej umowy posiadanie statusu studenta nie odgrywa żadnej roli. Wszystkie składki do ZUS-u są obowiązkowe (łącznie z chorobową).
Student zatrudniony na umowę o pracę, nawet jeśli ma mniej niż 26 lat, podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Tym samym pracodawca opłaca za niego obowiązkowo wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
Student na etacie zyskuje wiele przywilejów, których nie majÄ… osoby pracujÄ…ce na umowÄ™ zlecenia. MiÄ™dzy innymi ma prawo do pÅ‚atnego urlopu czy wynagrodzenia za pracÄ™ w godzinach nadliczbowych. Jest też objÄ™ty wszystkimi obowiÄ…zkowymi ubezpieczeniami spoÅ‚ecznymi, a dziÄ™ki temu korzysta z ochrony, którÄ… te ubezpieczenia gwarantujÄ… – ma prawo do Å›wiadczeÅ„ m.in. w razie choroby czy macierzyÅ„stwa.
Umowa o dzieło
W przypadku umowy o dzieło niezależnie czy jest się studentem, czy nie, nie płaci się żadnych składek, o ile jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Student, który pracuje na umowie bez skÅ‚adek ma co prawda wiÄ™cej do wypÅ‚aty na „rÄ™kÄ™”, ale nie ma ubezpieczenia, a co za tym idzie, nie ma prawa do Å›wiadczeÅ„. W konsekwencji, jeÅ›li siÄ™ rozchoruje, to nie otrzyma zasiÅ‚ku chorobowego, a jeÅ›li przytrafi mu siÄ™ wypadek, to nie dostanie odszkodowania. Za leczenie też bÄ™dzie musiaÅ‚ zapÅ‚acić sam. Dlatego, zanim zdecydujemy siÄ™ podjąć pracÄ™, warto zastanowić siÄ™, jakie sÄ… plusy i minusy konkretnej umowy.
ŹródÅ‚o: ZUS
Fot. freepik