12.11.2019

Prawie 26 milionów złotych na nowoczesny transport w Suwałkach

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa Miasto Suwałki zrealizuje projekt polegający m.in. na zakupie niskoemisyjnych autobusów oraz budowie stacji rowerowych.

Podczas wtorkowej (12.11) konferencji Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz wicemarszałek Marek Olbryś wręczyli prezydentowi miasta symboliczny czek.

- Jest to rekordowa dotacja. Nie było jeszcze w Suwałkach takiej inwestycji, która byłaby w tak wydatny sposób wspierana. - podkreślił Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk. - Już ogłosiliśmy przetargi na dostawę 15 autobusów. Mam nadzieję, że wszystko rozstrzygnie się jeszcze w tym roku i w przyszłym będziemy mogli korzystać z nowych środków transportu publicznego. - dodał.

- Pojawiały się głosy, że w Zarządzie Województwa Podlaskiego nie ma przedstawiciela Suwałk i to się odbije na tym mieście. Jak widać jest zupełnie odwrotnie. Jest to dla nas bardzo ważny region, więc staramy się o niego dbać. Dzisiaj przekazujemy prawie 26 mln zł, więc mam nadzieję że już niedługo spotkamy się w Suwałkach, aby przejechać się nowymi autobusami i rowerami. - zaznaczył marszałek Artur Kosicki.

Wicemarszałek Marek Olbryś również podkreślał ważność projektów zmniejszających zanieczyszczenie powietrza, także w innych miasta województwa podlaskiego. - Chciałbym widzieć Łomżę i Bielsk Podlaski w tym projekcie, gdyż wtedy obejmie on całe województwo. Dobrze by było gdyby wszystkie większe miasta skorzystały z takich dotacji. Wyjdzie to mieszkańcom naszego regionu na zdrowie.

Z kolei Paweł Wnukowski, radny wojewódzki i przewodniczący sejmikowej komisji zajmującej się infrastrukturą zaznaczył, że przekazanie tak dużej kwoty Suwałkom jest praktycznym wyrazem realizacji polityki zrównoważonego rozwoju.

Realizacja projektu rozpoczęła się 30 września tego roku i zakończy się w sierpniu 2021 roku. W jego ramach zostanie zakupionych 15 niskoemisyjnych autobusów CNG, zostanie też wdrożony miejski system rowerowy, który obejmie wybudowanie 12 stacji z terminalami i kupno 120 rowerów (w tym elektrycznych i tandemów). Ponadto, miasto przebuduje i rozbuduje wybrane ulice: Daszyńskiego, Leśną (wraz z połączeniem ul. Raczkowskiej i przebudową skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Raczkowską i Wojczyńskiego), a także wdroży system informacji pasażerskiej (15 szt. monitorów i 2 kompletów tablic informacyjnych do obecnych autobusów i 10 szt. tablic elektronicznych na przystanki).

Projekt przewiduje też przystosowanie warsztatu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach do obsługi autobusów CNG. Oprócz tego będą prowadzone działania informacyjne i edukacyjne związane z promocją przyjaznego środowisku transportu publicznego.

Wszystkie te działania mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Suwałkach poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenia hałasu oraz poprawy komfortu mieszkańców, korzystających z transportu publicznego.

Wartość całej inwestycji to 29,8 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP i budżetu państwa to 25,9 mln zł.

Wrota Podlasia

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie