18.06.2024

Profil PUE ZUS ma już niemal 13 mln klientów

Już niemal 13 mln osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Swoje konto na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, pracownicy, jak i emeryci czy renciści. Profil na PUE może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat, pod warunkiem że ma swój dokument tożsamości.

- Platforma Usług Elektronicznych ZUS to kompleksowy e-urząd, który jest dostępny 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Mając swój profil na PUE ZUS wiele spraw w Zakładzie można załatwić bez wychodzenia z domu. PUE umożliwia również dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na naszym koncie w ZUS-ie. Co ważne od ubiegłego roku każdy, kto jest płatnikiem składek, musi obowiązkowo posiadać takie konto- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

PUE daje możliwość na bieżące kontrolowania pracodawcy w zakresie zgłoszenia do ubezpieczeń i wysokości opłacanych składek. Na indywidualnym profilu na PUE znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą, sprawdzimy, czy członkowie rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także obliczymy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną emeryturę. Poprzez konto na PUE możemy też otrzymywać indywidualne odpowiedzi z ZUS-u i o każdej porze przez 7 dni w tygodniu wysyłać wnioski i dokumenty do Zakładu. Seniorzy tą drogą mogą złożyć np. wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy, a rodzice i opiekunowie wnioski o świadczenia dla rodzin jak: 800 plus, wyprawkę szkolną, rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe. Płatnicy składek mogą elektronicznie przekazywać wnioski do ZUS-u i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS-em, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS-u i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). Za pomocą PUE można też umówić wizytę w placówce ZUS-u na konkretny dzień  i godzinę, by nie czekać w kolejce.

Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Taki profil może posiadać niepełnoletnia młodzież tj. nastolatek, który ukończył 13. rok życia, pod warunkiem że ma swój dokument tożsamości. Taki młody człowiek na swoim profilu PUE znajdzie informacje, dotyczące np. zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, czy o rencie rodzinnej, jeśli ją pobiera.

Założenie profilu na PUE ZUS trwa zaledwie kilka minut

PUE to wygodny kontakt z ZUS-em, dlatego warto mieć na nim swój profil. Założenie konta na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Profil PUE można założyć samodzielnie przez internet, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Konto na PUE ZUS założymy także w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS-u lub tradycyjnie w  sali obsługi klientów. Na stronie internetowej Zakładu można znaleźć instrukcję jak krok po kroku zarejestrować konto na PUE ZUS.

 

                                              Katarzyna Krupicka

                                                                             regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie