03.11.2021

Projekt domu parterowego – czym kierować się przy wyborze?

Domy parterowe to aktualnie najpopularniejszy wybór wśród projektów domów. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie z kilku powodów.

Projekty domów parterowych są o wiele tańsze w budowie, prostsze i szybsze do wykonania. Również ich późniejsza eksploatacja jest mniej kłopotliwa.

Są odpowiednie dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Aby jednak gotowe projekty domów parterowych dobrze się sprawdziły, należy dobrze zaplanować przestrzeń, którą dysponujemy.

Czym więc kierować się wybierając projekty domów parterowych? Przekonajmy się.

Projekt domu parterowego – najważniejsza kwestia

Projekty domów jednorodzinnych parterowych na pewno nie sprawdzą się w stosunku do wszystkich działek. Przed wyborem takiego rozwiązania musimy upewnić się, czy:

  • Dysponujemy działką odpowiedniej wielkości,
  • Rozkład i metraż poszczególnych pomieszczeń będzie wystarczający,
  • Dostępny metraż będzie wystarczający dla całej rodziny i w późniejszym okresie (np. po przyjściu na świat dziecka).

Dom parterowy to spore wyzwanie jeżeli chodzi o odpowiednie zaplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma projektami, a na pewno znajdziemy coś, co sprosta naszym wymaganiom.

Warto zwrócić uwagę również na technologię, w której będzie wykonany dom. Budynki parterowe uważane są za trudniejsze w ogrzewaniu, tak więc wszelkie mostki ciepła powinny zostać wyeliminowane, a materiały wykonania – energooszczędne.

Budowa domu — wielkość działki i metraż domu

Jeżeli przeglądamy plan domu parterowego, to musimy na uwadze mieć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość działki w porównaniu do metrażu domu. Gotowy plan domu parterowego nie zawiera często informacji, jaką powierzchnię powinna mieć działka pod projekt.

Domy parterowe zajmują więcej miejsca niż obiekty piętrowe. Warto wiec szczegółowo dostosować metraż do powierzchni, którą dysponujemy.

Dlaczego projekty domów parterowych są tak często wybierane?

Plany domów parterowych zyskują uznanie, dzięki swojej dużej uniwersalności i funkcjonalności. Konstrukcje tego typu ze względu na klasyczną formę wznosi się w miarę szybko, a ryzyko wystąpienia niespodzianek jest zredukowane do minimum. Piętrowe budynki wymagają znacznie więcej pracy.

Projekty domów jednopiętrowych to gwarancja sprawności działania ekipy budowlanej, co oczywiście redukuje koszty związane z budową domu. Między innymi dlatego rzuty projektów domów parterowych są ciągle popularne i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się zmienić.

Co wtedy, gdy potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń?

Gotowy projekt domu parterowego to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie. Jeżeli decydujemy się na budowę takiego domu, to musimy mieć na uwadze, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy rozmiar działki, a także metraż domu. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia przygotowania się na różne ewentualności.

Jedną z nich jest oczywiście rozpatrzenie konieczności zwiększenia przestrzeni użytkowej w późniejszym czasie. Wiąże się to z małymi dziećmi, które mogą przyjść nieoczekiwanie na świat w liczbie większej, niż się spodziewamy, lub wtedy, gdy będziemy musieli przeznaczyć kawałek domu do stworzenia stanowiska pracy.

Niewątpliwe projekt domu powinien być pod tym względem elastyczny. Wszelkie próby podniesienia wartości wizualnej konstrukcji w postaci niestandardowego dachu czy nieregularnego projektu mogą przekreślić szansę na późniejszą dobudowę lub przeróbkę obiektu.

Projekty domów parterowych dostępne u najlepszych architektów zawierają takie możliwości. Gotowe projekty domów, które wykazują się prostą konstrukcją, mają jeszcze jeden plus. Są o wiele prostsze w konserwacji i umeblowaniu.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6671 4.7613
USD 0.00% 4.1324 4.2158
GBP 0.00% 5.5117 5.6231
CHF 0.00% 4.4663 4.5565
30.11.2021

sprzedam sanki

Dodaj nowe ogoszenie