17.11.2013

Przełom w sprawie ogrodów działkowych?

Jak informuje Polski Związek działkowców, w piątek odbyło się spotkanie Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa OZM PZD Stanisława Zawadki, pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych mec. Bartłomieja Piecha i mec. Tomasza Terleckiego z premierem Donaldem Tuskiem. W spotkaniu wziął także udział szef gabinetu politycznego premiera minister Łukasz Broniewski.

Spotkanie miało na celu przełamanie impasu w pracach nad obywatelskim projektem ustawy o ROD. Należy przypomnieć, że ponad miesiąc temu zostały przyjęte wszystkie poprawki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD. Punktem spornym pozostał art. 30, dotyczący tzw. „uwłaszczenia” części działkowców na udziale w prawie do terenu ROD. Strona społeczna przedstawiła argumenty prawne i funkcjonalne w sprawie tego zapisu, wskazując, że propozycja dzieląca działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych jest niezgodna z Konstytucją. Platforma Obywatelska zaproponowała bowiem uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD.

Jak informuje PZD, premier przyjął ich argumenty ze zrozumieniem i powiedział, że PO zgadza się na kompromis, w wyniku którego sprawa uwłaszczenia powinna zostać uregulowana w odrębnej ustawie. W ramach kompromisu działkowcy przyjęli propozycję premiera o dodatkowych gwarancjach dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez ustawowe zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej ROD.Premier oświadczył również, że wbrew niektórym opiniom, nigdy intencją ani jego, ani posłów Platformy, nie było hamowanie prac nad nową ustawą działkową, skutkiem czego byłoby jej nieuchwalenie przed 21 stycznia 2014. Premier zapewnił, że nowa ustawa działkowa wejdzie w życie przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny.

Dzień wcześniej działkowcy wystosowali list do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym apelują o przyśpieszenie prac nad ustawą i uszanowanie projektu obywatelskiego tej ustawy.. "W imieniu milionowej rzeszy rodzin polskich działkowców zwracamy się do Pana z prośbą o interwencję w sprawie prac Sejmu RP nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za niespełna 70 dni utraci moc zasadnicza część zapisów obecnie obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Według niektórych opinii, bez nowej ustawy bezpowrotnie wygasną prawa miliona rodzin do ich działek, a prawie 5000 ogrodów zawiśnie w próżni prawnej i organizacyjnej" - czytamy w liście KR PZD.

Krajowa Rada PZD wysłała tez list do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ewy Lipowicz. "W imieniu działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców zwracamy się do Pani Profesor z prośbą o pomoc i interwencję. Blisko 925 tys. obywateli, którzy złożyli podpis poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, czuje się lekceważonych i oszukiwanych przez najwyższe organy władzy wykonawczej i ustawodawczej w Polsce".(..) Przez ostatnie miesiące nad projektem procesował podkomisja sejmowa. Przebieg prac był daleki od standardów, jakie powinien spełniać proces legislacyjny w demokratycznym państwie prawa. Od samego początku blisko milion obywateli wraz z rodzinami patrzyło, jak dyskusje zamieniały Se w kłótnie, jak posłowie partii rządzącej lekceważyli swoją prace, bawiąc się podczas posiedzeń tabletami, zamiast uczestniczyć w merytorycznej dyskusji, słuchać argumentów Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. W szczególności mogliśmy zobaczyć, jak głosowania nad kolejnymi artykułami zamieniały się w smutną farsę, gdy posiadający większość posłowie Po forsowali swoje poprawki, wprowadzając do projektu prawnego chaos i diametralnie zmieniając jego założenia(…)” – czytamy w liście PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ewy Lipowicz.


Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie