09.04.2024

Przetarg na dokumentację odcinka dwujezdniowej drogi Knyszyn – Korycin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku ogłosiła przetarg na dokumentację projektową dla odcinka dwujezdniowej drogi krajowej Knyszyn – Korycin.

Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

- Działamy zgodnie z ustaleniami wynikającymi z rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Decyzja o realizacji tej inwestycji zostanie podjęta po zakończeniu wielostronnej analizy sieci drogowej w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Planowany odcinek drogi ekspresowej S8 mógłby przejąć ruch tranzytowy z istniejącej DK8 przecinającej Puszczę Knyszyńską – informuje GDDKiA.

Ostateczna decyzja środowiskowa

Dla tego odcinka drogowcy mają decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 21 grudnia 2015 r., a 3 lutego 2016 r. stała się ostateczna. W oparciu o tą decyzję realizowany jest już odcinek drogi S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód oraz prowadzone są postępowania przetargowe na projekt i budowę odcinków: S16 Knyszyn – Krynice oraz S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo.

Wymagane parametry

Odcinek drogi ma zostać zaprojektowany po nowej trasie o długości ok. 24,1 km. Połączy drogę S16 Knyszyn – Krynice z realizowaną w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic obwodnicą Suchowoli.

Prace będą polegały na zaprojektowaniu dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na każdej jezdni, na parametrach drogi ekspresowej.

Przewidziano trzy węzły drogowe: Knyszyn (skrzyżowanie z S16 i DK65), Jasionówka (skrzyżowanie z DW671 i DP1354B) i Korycin (skrzyżowanie z DW671). Zaplanowano także parę MOP-ów Zofiówka ulokowanych po obu stronach trasy. 

W ramach inwestycji przewiduje się m.in.: przebudowę istniejących dróg kolidujących z nową trasą, budowę dodatkowych jezdni do obsługi ruchu lokalnego, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, urządzeń ochrony środowiska (zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt), a także systemu odwodnienia.

Dokumentacja powinna zostać ukończona w terminie 15 miesięcy od podpisania umowy.

Dlaczego do Białegostoku przez  Knyszyn, a nie Katrynkę?

Zarówno poprzedni, jak i obecny rząd zakładały, że  droga ekspresowa Knyszyn (Białystok) - Raczki (Suwałki) może zostać wybudowana do 2033 roku. We wrześniu 2023 roku do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.), dodana została bowiem nowa inwestycja. Ma to być  budowa drogi ekspresowej S8, na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki), o szacunkowej długości 90 km.

Niektórzy politycy, jak i drogowcy postulują, by wiodła śladem obecnej DK 8 i  zaczynała się nie w Knyszynie, a w Katrynce, do której już jest zbudowana ponad 6-kilometrowa ekspresówka z Białegostoku,

Wiceprzewodniczący Sejmiku  Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski  we wrześnie 2023 roku pisał m.in. tak: -  KTO JEŹDZI Z SUWAŁK I AUGUSTOWA DO BIAŁEGOSTOKU PRZEZ KNYSZYN?. Dajcie znać, bo nie znam nikogo. Nie ma szczęścia droga S8 Białystok Suwałki do mądrych decyzji polityków. Na odczepnego zaplanowano budowę obwodnic kilku miejscowości po drodze - Białobrzegi, Sztabin, Suchowola. Zaplanowano w tzw. systemie 2+1, czyli z krótkimi odcinkami, gdzie da się wyprzedzić kogokolwiek. Nawet rozstrzygnięto przetargi w systemie zaprojektuj i wybuduj. Teraz mamy kolejną zmianę decyzji. Od września 2023 roku ma być droga ekspresowa czyli 2+2 na całej długości, ale za to nie tak, jak jeździmy przez całe życie z Augustowa przez Korycin i Katrynkę do Białegostoku, tylko z Korycina przez KNYSZYN. Czyli 30 km dalej, 20 minut dłużej i 15 zł drożej.

WYG

Źródło fot: GDDKiA O /BIałystok

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie