Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ze spisu powszechnego, w około 11 proc. mieszkań w Polsce nikt nie mieszka. W niektórych regionach jest to nawet 16 proc.
JednoczeÅ›nie ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne, czÄ™sto w bardzo zÅ‚ym stanie. Przypominamy, że gminy mogÄ… korzystać z rzÄ…dowego wsparcia na tworzenie mieszkaÅ„ i zwiÄ™kszanie swojego zasobu mieszkaniowego.
- ZachÄ™cam gminy do remontów i skÅ‚adania wniosków o pieniÄ…dze na przywracanie pustostanów do użytkowania. Dofinansowanie wynosi aż 80%. Przypominam też, że przez najbliższe 2 lata, gminy mogÄ… w maksymalnie uproszczony sposób remontować pustostany i przeksztaÅ‚cać na mieszkania nieużywane obiekty – np. usÅ‚ugowe. Tu także mówimy o wsparciu na poziomie 80% – wskazaÅ‚ wiceminister rozwoju i technologii Piotr UÅ›ciÅ„ski na konferencji prasowej w Otwocku.
Pieniądze z Funduszu Dopłat
NarzÄ™dziem, które wspiera samorzÄ…dy lokalne w przywracaniu pustostanów mieszkaniowych do użytkowania jest rzÄ…dowy program budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). Dofinansowanie na remont istniejÄ…cego, ale niezamieszkanego lokalu może wynieść nawet 80% kosztów. Wnioski gmina skÅ‚ada do Banku Gospodarstwa Krajowego. Gminy mogÄ… ubiegać siÄ™ również o wsparcie na udziaÅ‚ w inwestycjach innych inwestorów, takich jak SIM, TBS, spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe.
W 2022 r. łącznie do finansowania z FD zakwalifikowano 347 gminnych inwestycji mieszkaniowych, w ramach których powstanie bÄ…dź zostanie zmodernizowanych 4 659 lokali mieszkalnych. Kwota wsparcia z FD wynikajÄ…ca z zakwalifikowanych wniosków to ponad 853 mln zÅ‚.
Kolejne 146 zÅ‚ożonych w tym roku wniosków, obecnie w trakcie procedury sprawdzania (3 627 mieszkaÅ„, dofinansowanie z FD 801,3 mln zÅ‚), bÄ™dzie kwalifikowanych w 2023 r. Przy czym ich kwalifikacja do finansowania w kolejnym roku nie wynika z braku Å›rodków w 2022 r., a procedury regulujÄ…cej funkcjonowanie programu. Wnioski mogÄ… być obecnie kwalifikowane wyłącznie do koÅ„ca wrzeÅ›nia danego roku. Taka konstrukcja pozwala operatorowi programu na zamkniÄ™cie finansowania w jednym roku (kwalifikacja, podpisanie umowy, wypÅ‚ata).
Z zakwalifikowanych w 2022 r. wniosków aż 195 (z 347) dotyczyÅ‚o remontów pustostanów gminnych. WÅ›ród wniosków oczekujÄ…cych na kwalifikacjÄ™ 72 (z 146), to wnioski dotyczÄ…ce remontów pustostanów.
Uproszczone procedury
Na mocy specustawy z 8 czerwca 2022 r. samorzÄ…dy mogÄ… w maksymalnie prosty sposób przebudować, wyremontować lub zmienić sposób użytkowania swoich budynków lub ich części, przeznaczonych na cele mieszkalne.
Oznacza to, że takie inwestycje realizowane przez samorzÄ…dy rozpoczÄ™te do 31 lipca 2024 r. nie wymagajÄ… speÅ‚nienia przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów techniczno-budowlanych z wyjÄ…tkiem podstawowych wymagaÅ„ w zakresie noÅ›noÅ›ci i statecznoÅ›ci konstrukcji, bezpieczeÅ„stwa użytkowania, bezpieczeÅ„stwa pożarowego oraz higieny, zdrowia i Å›rodowiska.
Tym samym inwestor zamiast uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowÄ™ albo dokonania zgÅ‚oszenia, może tylko poinformować nadzór budowlany o:
-
rodzaju, zakresie i terminie robót remontowych,
-
dotychczasowym i zamierzonym sposobie użytkowania budynku lub jego części w przypadku zmiany sposobu użytkowania.
Do tej pory inwestycje na podstawie ww. przepisów zrealizowano np. w gminach Bytom oraz Pyskowice w województwie Å›lÄ…skim.
Nowe rozwiÄ…zania
W MRiT trwajÄ… też prace nad kolejnym rozwiÄ…zaniem, które zwiÄ™kszy dostÄ™pność mieszkaÅ„ i umożliwi w wiÄ™kszym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Resort chce, by dochodziÅ‚o do konwersji, transformacji takich przestrzeni.
RozwiÄ…zania:
-
Zmiana przeznaczenia terenu uchwałą samorzÄ…du, na których sÄ… istniejÄ…ce budynki biurowe, obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m².
-
WiÄ™cej lokali komunalnych. UÅ‚atwienia to szansa dla gmin na wykup 5% powierzchni lokali na preferencyjnych warunkach. Cena powinna odpowiadać 50% kosztów utworzenia tych lokali. Lokale bÄ™dÄ… mogÅ‚y też pochodzić z innej inwestycji pod warunkiem, że bÄ™dÄ… nowe i poÅ‚ożone na terenie danej gminy.
-
Przyjmując ofertę kupna mieszkań, gmina będzie mogła skorzystać z istniejącego programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) oferującego pokrycie 50% ceny zakupu lokali mieszkalnych przez gminę.
-
W ten sposób realny koszt nabycia przez gminÄ™ mieszkania nie przekroczy 25% kosztów jego utworzenia. Takie lokale gmina przeznaczy na wynajem osobom o mniejszych dochodach.
-
Przebudowa istniejÄ…cych obiektów bez formalnoÅ›ci. 2 lata na zmianÄ™ sposobu użytkowania istniejÄ…cych budynków biurowych i handlowych oraz przebudowÄ™ z wyjÄ…tkiem elementów konstrukcyjnych budynku bez pozwolenia i zgÅ‚oszenia.
Przewiduje siÄ™, że projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne bÄ™dzie procedowany legislacyjnie z poczÄ…tkiem nowego roku.
ŹródÅ‚o i fot: MRiT