15.01.2022

Rolnictwo. Dodatkowe płatności obszarowe dla właścicieli gospodarstw do 30 hektarów

Wraca uzupełniająca płatność obszarowa, określana mianem uzupełniającej płatności podstawowej. Wypłata środków z tego tytułu rozpocznie się w połowie października bieżącego roku, w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i przywrócił Uzupełniającą Płatność Podstawową.

– Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową już w tym roku dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że ustawa trafi jeszcze do prac w Senacie i podpisu prezydenta, ale nie spodziewa się żadnych zmian w przepisach, gdyż w czwartek została ona przyjęta przez Sejm jednogłośnie.

Minister przypomniał, że taka płatność była stosowana od 2004 do 2014 roku. Płatność będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r.

– Te płatności pochodzą z budżetu krajowego i corocznie planujemy przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych – dodał wicepremier.

Stawka płatności zostanie określona tak, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich - na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Może ona wynieść ok. 40 zł/ha.

Wypłata środków z tego tytułu rozpocznie się w połowie października bieżącego roku, w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że od przyszłego roku rolnicy gospodarujący na obszarze do 50 ha również będą otrzymywali płatności bezpośrednie na poziomie 102 proc. średniej europejskiej.

Zasady przyznawania płatności

Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra przedstawił zasady przyznawania płatności uzupełniającej.

 Płatnością uzupełniającą objęte będą następujące rodzaje roślin uprawiane w plonie głównym:

1) zboża;

2) rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik i soja;

3) rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;

4) rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita;

5) rośliny strączkowe pastewne;

6) len włóknisty i oleisty;

7) konopie na włókno;

8) rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany;

9) rośliny motylkowate drobnonasienne;

10) rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;

11) trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;

12) mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

– Uzupełniająca płatność podstawowa przysługiwała będzie także do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Zgodnie z reformą WPR uchwaloną w czerwcu 2003 r., płatności bezpośrednie w Unii Europejskiej są oddzielone od produkcji rolnej, ponieważ ich nadrzędnym celem jest wsparcie dochodów rolniczych, a nie powodowanie zachęt do zwiększania produkcji – podkreślił w czasie konferencji podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Płatność uzupełniająca do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, będzie przysługiwało wtedy, jeżeli na gruntach tych rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej. Poza tym ta roślinność musi zostać przyorana lub wprowadzona do gleby do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności uzupełniającej. Grunty, do których ma być wypłacona nie mogą być ugorowane dłużej niż rok.

Płatności bezpośrednie nie będą uzależnione od zazielenienia

– Płatności bezpośrednie są uzupełnieniem płatności podstawowej, zatem nie są one uzależniona od tzw. zazielenienia. Temu, komu przysługuje płatność podstawowa, ten wypełnia wniosek o płatność uzupełniającą – powiedział minister Kowalczyk.

Zmiana ustawy, która wprowadza uzupełniającą płatność obszarową dotyczy tylko tego roku. Od przyszłego, tj. 2023 r. będzie obowiązywał system nowych płatności, wobec czego będą po raz kolejny nowelizowane przepisy.

Nowe płatności, które będą wypłacane od przyszłego roku będą miały nową konstrukcję. W ich skład wejdzie m.in. płatność w ramach ekoschematów, na którą będzie przeznaczonych 25% środków całej koperty na płatności bezpośrednich.

WYG

Źródło: MRiRW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6016 4.6946
USD 0.00% 4.3589 4.4469
GBP 0.00% 5.4425 5.5525
CHF 0.00% 4.4852 4.5758
20.05.2022

Kierowca kat. C

Dodaj nowe ogoszenie