18.12.2022

Rolnictwo. Nowe uprawy z dopłatami do ubezpieczeń

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który zakłada rozszerzenie katalogu upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczenia ze Skarbu Państwa.

Obecnie budżet państwa dopłaca do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

- produkcja roślinna (uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe oraz rośliny strączkowe) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,

- produkcja zwierzęca (bydło, konie, owce, kozy, drób oraz świnie) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Zakłada się w projekcie, że słonecznik, facelia, len, konopie włókniste oraz gryka też będą z dopłatami do ubezpieczenia upraw.

Zmiany w ustawie wynikają przede wszystkim z coraz większej popularności tych roślin.

W Polsce w 2022 r. słonecznik uprawiany był na blisko 65 tyś ha (w 2021 r. było to niecałe 20 tyś ha – dane wg ARiMR). Dodatkowo do tej pory gryka mogła być ubezpieczana z dopłatą z budżetu państwa, ponieważ należy do grupy roślin zbożowych, ale takie ujęcie gryki

w ustawie budziło wiele wątpliwości. Nowelizacja ustawy przewiduje doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw.

Rada Ministrów ma przyjąć projekt jeszcze w br.

Na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w projekcie ustawy budżetowej została zaplanowana kwota 1.120.504 tys. zł. Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że dzięki takim zmianom ustawy, wzrośnie zainteresowanie rolników zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych, co wpłynie na zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej upraw oraz poprawi konkurencyjność polskich gospodarstw.

Katarzyna Raczyła - PZDR w Suwałkach

Fot: PODR

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie