12.01.2023

Rolnictwo. Protesty i pogotowia strajkowe. Rząd usiadł do rozmów, także o kontroli ziarna z Ukrainy

W ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się fala rolniczy protestów. Organizowała je głównie AgroUnii, ale pogotowie strajkowe ogłosił także NSZZ RI „Solidarność”.

Jeden z protestów miał miejsce w środę, 11.01.br. w Grajewie. Drogi blokowało kilkadziesiąt ciągników i ok. 100 rolników. Powodem protestu były - zdaniem rolników- niskie ceny kukurydzy, zbóż i rzepaku spowodowane nadmiernym importem ukraińskiego ziarna, które skupują wytwórnie pasz w Polsce.

Rolnicy od pewnego czasu zwracają uwagę na problem, jakim jest brak kontroli ukraińskiego zboża importowanego do Polski. Ich zdaniem brak regulacji w tej sprawie odbija się na kondycji finansowej gospodarstw.

Ukraińskie ziarno miało tylko przejeżdżać przez Polskę, ale po drodze zostały – jak alarmują rolnicy - kupione przez polskie wytwórnie pasz, przez nie tylko spadły ceny, ale w ogóle są trudności ze sprzedażą polskiego ziarna.

- Tiry ze zbożem z Ukrainy nadal do nas jadą. Ostatnie kontrole na Lubelszczyźnie potwierdziły, że zboże techniczne bardzo słabej jakości zostało sprzedane jako paszowe. Wiemy też, że sprowadza się mąkę techniczną i prawdopodobnie jest ona mieszana z naszą. I przez taki proceder my nie możemy sprzedać naszego ziarna - mówił w Grajewie Piotr Hładyszewski, organizator protestu i działacz AGROunii z Warmii i Mazur.

- Minister obiecuje gruszki na wierzbie. Rynek zbóż rozchwiany, cena bardzo niekorzystna, poniżej kosztów produkcji. Rolnicy czują się oszukani – grzmieli Grajewie rolnicy i rzucili kukłę ministra rolnictwa na hałdę obornika.

Rolnicy z AgroUNii zapowiadają, że jeżeli w ciągu najbliższych dni nic się nie zmieni, to odbędą się kolejne protesty - pierwszy już 17 stycznia br.

Rząd rozmawia i obiecuje

Tymczasem w kancelarii premiera, z udziałem szefa rządu oraz w resorcie rolnictwa, obyło się w tych dniach szereg rozmów z rolnikami, ale bez AgroUnii.

 

 

We wtorek,10.01.br. przedstawiciele władz NSZZ RI „Solidarność” spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. W spotkaniu z inicjatywy Związku udział wzięli także przedstawiciele: OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna, a także przedstawiciele Instytutu Gospodarki Rolnej.

Po spotkaniu przewodniczący związku Tomasz Obszański poinformował, że pogotowie strajkowe jest nadal podtrzymane, a Związek oczekuje na pisemną odpowiedź dotyczącą postulatów i ustaleń po spotkaniu.

Tomasz Obszański przekazał, iż podczas rozmów poruszano kwestię przywozu ukraińskiego zboża do Polski i konieczności wzmożenia jego kontroli. Zwrócono również uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej i dodatkowego wsparcia w postaci dopłat do paliwa rolniczego.

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem w KPRM poinformował o podtrzymaniu pogotowia strajkowego i oczekiwaniu na pisemną odpowiedź na postulaty oraz uzgodnienia ze spotkania. Poinformował, że doszło do ustaleń ws. wzmożonych kontroli ukraińskiego zboża oraz monitorowania ciężarówek przewożących je przez teren Polski, możliwości uruchomienia infrastruktury portu w Świnoujściu do eksportu zboża a także podjęcia działań w UE w kierunku wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników.

Mają być kontrole ukraińskiego ziarna

- Premier Morawiecki, premier Kowalczyk powiedzieli, że kontrole będą na granicy wzmocnione. Krajowa Administracja Skarbowa będzie plombowała samochody, będą sprawdzali, gdzie one wjeżdżają, jak to się odbywa. Premier powiedział, że wszystkie zboża są badane. Zakupił chromatografy dla Inspekcji Weterynaryjnej, dla Sanepidu, żeby te badania były szybsze, żeby było wiadomo, co do nas wjeżdża i gdzie to zboże się udaje – powiedział Tomasz Obszański.

Rozmowy dotyczyły także odbudowy pogłowia trzody chlewnej i kontynuacji wsparcia hodowców w ramach programu wsparcia odbudowy pogłowia loch (tzw. program „Locha Plus”).

- Rozmawialiśmy również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus, który wcześniej był, a w tym momencie tego nie ma i ma być jak najszybciej realizowany. Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego” – wyjaśnił przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

Rozmowy z przedstawicielami 28 związków rolniczych

Natomiast w środę, 11 01.br. w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych omawiane były przede wszystkim kwestie dotyczące rynku zbóż, rynku trzody chlewnej, rynku nawozów, opłacalności produkcji rolnej oraz OZE.

 

 

Wicepremier Kowalczyk odniósł się do zgłaszanych przez przedstawicieli 28 związków należących do Federacji postulatów, zwracając uwagę na działania podejmowane w kraju, a także na forum Unii Europejskiej.

Kontrole zboża z Ukrainy

Szef resortu rolnictwa podkreślił na tym spotkaniu, że do Polski nie wpływa już tzw. zboże techniczne, a całe zboże z Ukrainy jest poddawane kontroli przez odpowiednie służby. Kontrole dotyczą również obecność pozostałości pestycydów.

Wicepremier poinformował, że po licznych kontrolach krzyżowych kilka spraw związanych z tzw. zbożem technicznym zostało skierowanych do prokuratury.

Rynek trzody chlewnej

– Procedowane są: ustawa dotycząca paliwa rolniczego dla producentów trzody chlewnej oraz rozwiązania legislacyjne dotyczącej dalszej pomocy dla producentów świń – poinformował szef resortu rolnictwa.

Dobrostan zwierząt

Wicepremier poinformował również o wystąpieniu do Komisji Europejskiej w sprawie modyfikacji dotyczących dobrostanu zwierząt w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

– W zakresie dobrostanu zwierząt oddzieliliśmy poszczególne działania od siebie i obecnie jesteśmy na etapie zatwierdzenia tego rozwiązania przez Komisję Europejską – powiedział szef resortu rolnictwa i zwrócił uwagę, że istotne jest wejście w życie tych nowych rozwiązań jeszcze przed 15 marca br.

WYG

Źródła: MRiRW; NSZZ RI „Solidarność”; AgroUNia

Fot: MRiRW; AgroUNia

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.06.2024

szukam pracy

12.06.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie