10.02.2023

Rolnictwo. Będą dopłaty do sprzedanego zboża i kredyty preferencyjne dla rolników

– Aby wesprzeć rolników w obecnej, trudnej sytuacji na rynku zbóż spowodowanej wojną w Ukrainie, szczególnie w województwach do niej przyległych, występuję z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia dla nich pomocy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Równocześnie wystąpiliśmy z wnioskiem do Komisji Europejskiej (KE), aby pomoc ta mogła być sfinansowana z rolniczej rezerwy kryzysowej KE – dodał wicepremier Kowalczyk.

Wsparcie będzie polegało na dopłatach dla rolników do sprzedanych zbóż: pszenicy i kukurydzy. Jak poinformował wicepremier, obecnie jest przygotowywane rozporządzenie w tej sprawie.

Opróżnić magazyny

Szef resortu rolnictwa poinformował, że ze względu na to, że nie można jeszcze w tym momencie stwierdzić, ile środków uda się uzyskać z Unii Europejskiej, jednocześnie przygotowujemy analogiczny krajowy mechanizm wsparcia.

– Dzięki tej pomocy będzie możliwe udrożnienie eksportu i opróżnienie pełnych magazynów zbóż przed sezonem żniw - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Według dostępnych danych z Ukrainy do Polski wpłynęło w ub. r. ponad 2 mln ton zbóż. Zgodnie z założeniami, ziarno powinno było trafić do głodujących krajów, jednak utknęło w krajach UE, w tym w Polsce. Natomiast z rozeznana, jakie przeprowadziła pod koniec stycznia br. na zlecenie resortu rolnictwa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w rolniczych zagrodach zalega kilka milionów ton zboża, którego nikt od nich nie chce kupić.

Wysokość dopłat do sprzedanych zbóż

Jak poinformował wicepremier Kowalczyk, wysokość dopłat będzie uzależniona od odległości danego województwa od portów, ponieważ ta wpływa na cenę zbóż.

Najwyższe będą więc dopłaty dla rolników z województwach graniczących z Ukrainą, w których sytuacja jest najtrudniejsza: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy.

 W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. do tony. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł.

Dopłaty do hektara zbóż

Będą też dopłaty do hektara obsianego zbożem

– Kwota pomocy będzie zależała od zadeklarowanych wcześniej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powierzchni upraw pszenicy i kukurydzy. Pomoc będzie udzielana do 60 proc. plonu i do powierzchni 50 hektarów upraw – poinformował szef resortu rolnictwa.

Maksymalne kwoty dopłat do hektara będą także zależały od województwa i będą wynosiły:

- lubelskie, podkarpackie: 825 zł do ha pszenicy, 1050 do ha kukurydzy;

- małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie: 660 zł do ha pszenicy, 840 do ha kukurydzy;

- pozostałe województwa: 495 do ha pszenicy, 630 do ha kukurydzy.

Jak podkreślił wicepremier, wniosek będzie miał prostą formę i będzie go można złożyć w dowolnym momencie do końca maja br.

– Jedynym dokumentem, które będzie należało złożyć oprócz wniosku będzie dowód sprzedaży w postaci faktury. Będą uznawane faktury wystawione od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli czekać ze sprzedażą zboża na uruchomienie mechanizmu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi i wyjaśnił, że data 15 grudnia 2022 r. wynika z tego, że tego dnia doszło do znaczącego spadku cen zbóż na rynkach światowych.

Jak się pozbyć z Polski ukraińskiego ziarna

- Rolnicy oczekują ograniczenia lub wręcz zatrzymania importu zbóż z Ukrainy. To oczywiście niemożliwe. Natomiast możemy wprowadzić ograniczenia jakościowe i to robimy – powiedział wicepremier Kowalczyk, odpowiadając na pytanie dziennikarza.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że prowadzone są wzmożone kontrole jakości zboża ukraińskiego – aby nie psuć rynku zbóż i pasz oraz ze względów bezpieczeństwa.

Wicepremier poinformował, że działania, które są potrzebne w sytuacji nadmiernego napływu pszenicy i kukurydzy z Ukrainy, to: usprawnienie działania korytarzy solidarnościowych, zwiększenie możliwości przeładunkowych naszych portów (które już się odbywa), opróżnienie magazynów przed następnym sezonem żniwnym, a także – budowa magazynów zbożowych oraz nowe środki transportu.

– Celem jest dalszy eksport zbóż w miejsca docelowe, głównie do Afryki Północnej – podkreślił wicepremier.

Preferencyjny kredyt dla rolników

– W czasie obecnej destabilizacji cen na rynkach z powodu wojny bardzo istotne jest, żeby spółki skarbu państwa były stabilizatorem – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas wspólnego z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem briefingu prasowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Celem briefingu było przedstawienie skierowanej do rolników oferty pożyczki na preferencyjnych warunkach, na cele służące produkcji rolnej.

Oferta bankowa dla rolników

– Rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której na zyski trzeba czekać. Dlatego tym bardziej potrzebne są produkty finansowe, jak ten dziś prezentowany – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że oferta kredytu, którą przygotował bank PKO PB, jest dostosowana do potrzeb rolników. Można z niej skorzystać, przeznaczając środki np. na zakup nawozów lub na rozbudowanie hodowli. Rolnik będzie mógł dzięki niej rozwijać swoją działalność na dogodnych warunkach.

Szczegółowe informacje nt. oferty produktów finansowych skierowanej do rolników przekazał uczestniczący w dzisiejszym briefingu prasowym wiceprezes zarządu PKO PB Paweł Gruza.

– Naszą misją jest bank powszechny, a dotąd nie mieliśmy oferty skierowanej specjalnie do sektora rolnego. Dziś, po kilku miesiącach pracy, możemy przedstawić produkt dedykowany rolnikom – powiedział prezes PKO PB.

Oferta pożyczki dla rolników PKO PB

Oferta kredytu, którą przygotował bank PKO PB, jest dostosowana do potrzeb rolników. Można uzyskać do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na pięć lat, lub nawet 500 tys. zł z zabezpieczeniem.

Kredyt będzie mógł być przeznaczony na dowolny cel. To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu lub innych, niezbędnych rzeczy, potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pozostałe korzyści to brak wymogu przedstawienia faktur i szeroki zakres finansowanych inwestycji, najniższa na rynku marża; harmonogram spłat dostosowany do specyfiki produkcji rolnej.

 

WYG

Źródło: MRiRW

 

Fot: Ilustracja do tekstu

 

 

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie