25.11.2022

Rozmowy o współpracy transgranicznej w ramach programu Interreg Litwa-Polska

Wspólne projekty realizowane w ramach programu transgranicznego Interreg Litwa-Polska to główny temat 21. posiedzenia litewsko-polskiej komisji ds. współpracy transgranicznej międzyrządowej, któremu współprzewodniczyli wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramavičius oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej RP Marcin Horała.

Przedstawiciele obydwu delegacji podkreślili dotychczasową, owocną współpracę naszych instytucji przy realizacji Programu i połączone starania w kierunku rozwoju polsko-litewskiego pogranicza.

Uczestnicy spotkania z różnych litewskich i polskich instytucji rządowych i samorządowych regionów przygranicznych tych krajów wymienili istotne informacje i omówili dalsze pogłębianie współpracy w zakresie bezpieczeństwa cywilnego, komunikacji, współpracy międzyinstytucjonalnej i rozwoju regionalnego.

Wiceminister A. Abramavičius zaznaczył, że działalność komisji, a konkretnie to spotkanie, jest kolejnym dowodem na to, że oparte na wzajemnym zaufaniu stosunki Litwy i Polski są gwarantem stabilności i bezpieczeństwa całego regionu.

Priorytety współpracy

- W tym trudnym okresie ważniejsze niż kiedykolwiek jest dzielenie się informacjami, doświadczeniami i rozwijanie współpracy transgranicznej. Uzgodniliśmy ze stroną polską, że nadamy priorytet bezpieczeństwu cywilnemu, projektom infrastrukturalnym i ich finansowaniu oraz współpracy w dziedzinie transportu - mówi A. Abramavičius

Po ocenie aktualnej sytuacji i zagrożeń w regionie, jednym z najważniejszych priorytetów jest bezpieczeństwo cywilne i gotowość na ewentualne kryzysy. Litwa i Polska zwiększą swoją gotowość nie tylko do ratowania mieszkańców, ale także do likwidacji skutków incydentów chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych.

Komisja pozytywnie oceniła obopólnie korzystną współpracę w rozwoju projektów regionalnych poprzez pozyskiwanie funduszy europejskich, w związku z czym wspierała inicjatywy mające na celu efektywniejsze wykorzystanie odpowiednich środków unijnych i krajowych nowego okresu na wspólne projekty infrastrukturalne.

Podczas spotkania przedstawiciele ministerstw komunikacji krajów omówili także dalsze działania na rzecz realizacji projektu Rail Baltica oraz poprawę komunikacji na drogach lokalnych.

W 1995 r. powołano litewsko-polską komisję ds. współpracy transgranicznej międzyrządowej. Zadaniem komisji jest określanie i koordynowanie ogólnych kierunków, programów i form współpracy transgranicznej, wydawanie rekomendacji dla wspólnych organów koordynujących szczebla regionalnego i lokalnego oraz rozwiązywanie kontrowersyjnych kwestii komplikujących współpracę.

Interreg Polska - Litwa

Omówiono możliwą realizację wspólnych działań i projektów w latach 2021-2027. Z pomocą programu współpracy transgranicznej Unii Europejskiej między Litwą a Polską.

Komisja Europejska zatwierdziła już 5 programy Interreg na lata 2021 -2027, w tym program Polska - Litwa.

Budżet programu to 57,1 mln EUR, z czego 45,71 mln EUR środków EFRR. Szacowana intensywność finansowania ze środków Unii Europejskiej to 80 proc.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na projekty z obszarów:

- środowisko,

-  promowanie dobrego stanu zdrowia fizycznego, emocjonalnego oraz dziedzictwa kulturowego,

- współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza.

Zgodnie z decyzją rządu polskiego i litewskiego alokacja programu będzie zwiększona o dodatkowe środki finansowe w związku z tym, że współpraca transgraniczna z Rosją nie będzie realizowana. Nie będzie programów Polska - Rosja ( obwód kaliningradki) oraz Litwa - Rosja. Przewidywane pieniądze z UE na te programy przejdą w głównej mierze do Interreg Polska –Litwa.

Potrzebny jest menadżer finansowy

Polskie i litewskie samorządy już - w większości przypadków - mają opracowane wspólne projekty. Czekają tylko na uruchomienie pierwszego naboru. Miejmy nadzieję, że nastąpi to niebawem.

Na razie Program Interreg V-A Litwa - Polska szuka menadżera finansowego. Sekretariat Programu mieści się w Wilnie.

Oferuje pełnoetatowe stanowisko (40 godzin tygodniowo) Menadżera Finansowego z siedzibą w Wilnie, na Litwie. Będzie nadzorować codzienne aspekty finansowe zarządzania projektami, współpracować z Menedżerami Projektów, pomagać beneficjentom i wnioskodawcom Programu oraz utrzymywać kontakt z innymi instytucjami Programu.

Oferuje:

Konkurencyjne wynagrodzenie w wysokości 2558 euro brutto.

Korzyści dla pracowników z Polski: możliwość pracy 5 dni w kwartale z Polski, comiesięczny dodatek do czynszu w wysokości do 400 euro brutto, pakiet relokacyjny w wysokości 1300 euro brutto.

 

WYG

Źródło i fot: MSW RL; MFiPR RP; Interreg Polska - Litwa

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.06.2024

Zgubiono

16.06.2024

Masaż klasyczny

Dodaj nowe ogoszenie