17.01.2014

Ruszył MdM

400 wniosków o dopłatę do kredytu za zakup pierwszego mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych wpłynęło od początku roku do Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował w czwartek, 16 stycznia br. bank. BGK zaakceptował do tej pory 150 wniosków wartych 3 mln 222 tys. zł.

BGK informuje, że do o program MdM pytano w bankach prawie 500 razy i złożono 400 wniosków o dofinansowanie. Spośród nich 150 uzyskało akceptację, 155 wciąż czeka na decyzję, a 95 odrzucono.

Najwięcej wniosków zaakceptowano mieszkańcom województw: wielkopolskiego - 28, pomorskiego - 16, mazowieckiego - 14. Na Warmii i Mazurach było 13 wniosków, a w Łódzkiem - 11. Nieco mniej było wniosków w Podlaskiem. Najmniej wniosków (2) złożyli mieszkańcy opolskiego. Ci pewnie, jak już kupują mieszkanie, to w Niemczech. W momencie startu MdM-u, w pięciu zbadanych pod tym kątem miastach można znaleźć ponad 3,8 tys. mieszkań spełniających równocześnie kryterium ceny i metrażu.

Zwiększyła się tez liczba banków, biorących udział w tym programie. Do tej pory z programu mogli skorzystać jedynie klienci PKO BP i Pekao. Do tego grona w środę,15 stycznia br. dołączył Getin Noble Bank, a w czwartek: Alior, BOŚ, oraz dwa banki zrzeszającymi banki spółdzielcze - BPS i SGB.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju - Paweł Orłowski liczy, że dzięki temu program „Mieszkanie dla Młodych” stanie się bardziej popularny. Na jego realizację w najbliższych latach państwo ma przeznaczyć około 3 miliardów 500 milionów złotych. Dofinansowanie do wkładu własnego ma objąć zakup około 25 tysięcy mieszkań rocznie.
Program MdM skierowany jest do ludzi młodych, którzy nie przekroczyli 35 roku życia (w przypadku małżeństw pod uwagę będzie brany wiek młodszego małżonka) zarówno do rodzin, jak i singli. W ramach programu osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, będą mogły liczyć na pomoc rządową w formie dofinansowania wkładu własnego potrzebnego przy zaciąganiu kredytu.
Program przewiduje 10 proc. dopłaty dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych, 15 proc. dla rodzin, które posiadają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 proc. dla małżeństw, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się bądź zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko. Według wymogów ustawy, kredyty hipoteczne osób starających się o dopuszczenie do programu muszą mieć wartość co najmniej 50 proc. ceny mieszkania. Raty powinny być rozłożone na minimum 15 lat. Dopłatą będzie objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, mieszkanie nie może być większe od 85 m kw., a dom 110 m kw.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, trzeba mieć mniej niż 35 lat i nie posiadać - również w przeszłości - własnego mieszkania. Takim osobom nie powinno również przysługiwać własnościowe prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego. W 2014 roku o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą się mogły ubiegać osoby urodzone w 1979 roku lub młodsze, ale warto pamiętać, że są pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli nabywcami kredytowanej nieruchomości są małżonkowie, to limit wiekowy obowiązuje tylko młodszą osobę. To oznacza, że dofinansowanie należy się także 35-letniej kobiecie i jej 55-letniemu mężowi. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie inne wytyczne programu oraz banku kredytującego są spełnione.

Kredyt powinien być zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na nie mniej niż 15 lat. Dodatkowo cena mieszkania nie może przekraczać określonego dla danych lokalizacji wskaźnika (który można znaleźć na oficjalnej stronie MdM). Limity, to średnia z dwóch ostatnich ogłoszonych w danym województwie wskaźników odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zatwierdza je wojewoda na podstawie szacunków GUS. W województwie podlaskim te wskaźniki należą do najniższych w kraju, więc i dopłaty z MdM będą niskie. W Białymstoku cena nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć 4,23 tys. zł za m kw. W pozostałych gminach nieprzekraczalny limit kształtuje się na poziomie 3.512 zł

Z raportu Expandera wynika, że pod koniec zeszłego roku ceny nieruchomości zaczęły rosnąć. Wraz z nimi zdrożały koszty kredytów hipotecznych.
W skali kraju ceny ofertowe lokali są prawie półtora procent wyższe niż pod koniec 2012 roku. Wzrosła jednak marża kredytów i w tej chwili wynosi prawie 2 procent. Zdaniem głównego analityka Expandera Jarosława Sadowskiego, ceny nieruchomości powinny systematycznie rosnąć. Wiele jednak zależy od popytu, na który negatywnie może wpłynąć wzrost stóp procentowych. Ekspert przewiduje, że pod koniec tego roku Rada Polityki Pieniężnej może po raz pierwszy od maja 2012 roku podnieść stopy procentowe, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na kredyty udzielane w złotówkach. Może się jednak zdarzyć, że polskimi nieruchomościami zainteresują się międzynarodowi inwestorzy. Jeśli masowo zaczną kupować mieszkania, na przykład na wynajem, cena metra kwadratowego będzie wzrastać.

Limity cenowe MdM w I kwartale 2014 rok

podlaskie    m. Białystok    4225,10
Gminy przylegające do miasta    3868,70
Pozostałe gminy woj. podlaskiego    3512,30
          
warmińsko-mazurskie    m. Olsztyn    4730,55
Gminy przylegające do miasta    4227,58
Pozostałe gminy woj. warmińsko-marurskiego    3724,60

Jan Wyganowski
Źródła: mieszkaniedlamlodych.pl; Money.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie