14.10.2014

Sadownicy, jak górnicy

Mija kolejny miesiąc nieustających unijnych debat na team t pomocy rolników, dotkniętym rosyjskim embargiem. Zamiast pieniędzy wciąż są tylko obietnice. W związku z tym Zarząd Główny Związku Sadowników RP postanowił zorganizować we wtorek, 14 października, ogólnopolską akcję protestacyjną.

Choć specjaliści wyliczyli, że starty unijnych rolników wynoszą co najmniej 5 mld euro, Komisja europejska postanowiła najpierw wydzielić na pomoc zaledwie 125 mln euro. Potem obiecała jeszcze 165 mln euro. Też nie dostali ani centa. Dlatego też sadownicy postanowili zorganizować 14 października br. demonstrację.

„Gruszki na wierzbie”

Pierwszy program został zawieszony, bo tylko polscy rolnicy zapotrzebowali146 mln euro.
Z dodatkowej puli dla polskich rolników przewidziano rekompensatę za zaledwie 17 tysięcy ton jabłek i gruszek. Nawet minister rolnictwa przyznaje, że rolnicy byli przekonani, że stawki za wycofanie będą przynamniej stawkami pokrywającymi koszty produkcji, a te są zdecydowanie poniżej - oświadczył minister. Jak podkreślał, w momencie, gdy producenci dowiedzieli się, że dostaną po kilka eurocentów za kilogram wycofanych produktów, zdecydowali, że nie będą korzystać z unijnych instrumentów. Minister rolnictwa o mówi rekompensatach, że „UE proponuje nam gruszki na wierzbie”.

Na autostradzie Wolności

Zarząd Główny Związku Sadowników RP postanowił zorganizować we wtorek, 14 października, ogólnopolską akcję protestacyjną. W komunikacie czytamy:” Weźmy przykład z ponad 2 tysięcy górników, którzy potrafili się zjednoczyć i walczyć o swoje prawa i byt całymi rodzinami. To właściwy moment na naszą reakcję i próbę zapobieżenia upadkowi polskiego sadownictwa, które nie było w takim kryzysie od 30 lat. Wszyscy wiemy, że sytuacja na rynku owoców jest dramatyczna i nie ma perspektyw na poprawę w nadchodzącym sezonie. Od ponad dwóch miesięcy odczuwamy lekceważące traktowanie, złe propozycje Komisji Europejskiej, także niezrozumienie naszych problemów ze strony polskich decydentów. Wszystko to skłania naszą organizację do podjęcia radykalnych działań. Pamiętajmy jednak, że Związek Sadowników RP to nie tylko kilka osób, które widzimy w mediach - to ponad 4 tysiące sadowników zrzeszonych w kilkudziesięciu oddziałach w całej Polsce. Apelujemy do każdego z nich, który boi się o swój los i swoich rodzin o uczestniczenie w demonstracji w dniu 14 października (wtorek) o godz. 9:00 na rondzie w Mszczonowie przy zjeździe na autostradę A2 zwaną „Autostradą Wolności” łączącą Polskę z Berlinem i Brukselą. Pokażmy naszą siłę i walczmy o tę „WOLNOŚĆ”, która została nam odebrana, kiedy zostaliśmy zmuszeni do „sprzedaży” jabłek za darmo w skutek błędnych decyzji politycznych Unii Europejskiej”.

Rządowa pomoc

Jeszcze tylko jeden dzień pozostał producentom owoców i warzyw na składanie w Agencji Rynku Rolnego wniosków o udzielenie nadzwyczajnego wsparcia.
Wnioski o udzielenie nadzwyczajnego wsparcia dotyczą, jak zaznacza ARR, wyłącznie tych plantacji i upraw, które zostały pozytywnie skontrolowane przez właściwe służby kontrolne.
Obecnie w całym kraju trwają kontrole plantacji upraw zgłoszonych przez producentów w powiadomieniach. Kontrole są jednym z etapów wynikających z realizacji procedury dotyczącej wsparcia UE dla producentów dla dotkniętych embargiem rosyjskim. Dotychczas służby kontrolne zrealizowały ponad 90 % kontroli plantacji czy upraw, które zostały ujęte przez producentów w powiadomieniach złożonych do OT ARR do 3 września 2014 r.
Wszystkich producentów, którzy zostali skontrolowani pozytywnie ARR prosi o pilne składanie do Oddziałów Terenowych ARR wniosków o przyznanie rekompensaty. Wnioski takie można składać jedynie do 15 października. Wzór wniosku zamieszczony jest na stronie ARR pod zakładką Embargo Rosyjskie.

Tegoroczne ceny skupu czarnych porzeczek i wiśni były bardzo niskie i nie pokrywały nawet kosztów ich produkcji. Aby zrekompensować straty producentów tych owoców Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała im wsparcie. Jego wysokość wyniesie 410 zł za 1 hektar takich upraw i będzie realizowane w formie tzw. pomocy de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota wsparcia wypłaconego w tej formie w ciągu trzech ostatnich lat nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro. Aby otrzymać taką pomoc, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go do 15 października 2014 r. we właściwym biurze powiatowym Agencji ze względu na miejsce zamieszkania bądź siedzibę producenta rolnego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat lub oświadczenie, że nie korzystało się z takiego wsparcia. Ponadto, trzeba również przedstawić oświadczenie o powierzchni, jaką zajmowały w 2014 roku owocujące uprawy czarnej porzeczki i wiśni.

ARiMR pomoże również rolnikom, którzy ze względu na wprowadzenie ograniczeń handlowych, nie są w stanie spłacać zaciągniętych preferencyjnych kredytów inwestycyjnych bądź klęskowych. Chodzi o kredyty, w których spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, regulując za rolnika część należnego bankowi oprocentowania. Teraz rolnik będzie mógł wystąpić do banku, w którym wziął taki kredyt o zawieszenie jego spłaty nawet na dwa lata. W tym czasie ARiMR będzie regulowała za rolnika należne bankowi oprocentowanie kredytu. Nie jest to pomoc bezzwrotna i rolnicy, którzy skorzystają z tej możliwości będą musieli zwrócić środki zapłacone za nich przez ARiMR w okresie zawieszenie spłaty kredytu. Forma zwrotu będzie zależała od tego, kiedy taki kredyt został udzielony. I tak, rolnicy, którzy zaciągnęli preferencyjne kredyty z dopłatami ARiMR do ich oprocentowania do 30 kwietnia 2007 roku, będą musieli zwrócić zapłacone przez Agencję odsetki, po zakończeniu okresu zawieszenia spłaty kredytu. Natomiast w przypadku rolników, którzy zaciągnęli takie kredyty po 30 kwietnia 2007 r., będzie zastosowane rozwiązanie polegające na pomniejszeniu kwoty dopłat określonych w zawartych z bankami umowach, o wartość spłaty jakiej dokonała ARiMR w okresie zawieszenia kredytu.

Wniosek o udzielenie pomocy finansowej o charakterze de minimis w rolnictwie rolnikowi, który w 2014 roku był producentem owoców porzeczki czarnej lub owoców wiśni jest do pobrania na stronie internetowej ARi MR.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie